Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne czystki w Turcji

16.05.2017

Turcja wydała nakazy aresztowania 85 pracowników resortów energetyki i edukacji w związku z dochodzeniem w sprawie ubiegłorocznej próby zamachu stanu, którego przygotowanie Ankara przypisuje sieci mieszkającego w USA islamskiego duchownego Fethullaha Gulena.

Wiadomość o nowych nakazach aresztowania przekazała we wtorek turecka telewizja informacyjna CNN Turk. Reuters przypomina, że w Turcji formalnie aresztowano już około 50 tys. osób uznanych za stronników Gulena. 

Zaznacza, że prezydent Recep Tayyip Erdogan, który ma się spotkać we wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, zabiega o ekstradycję Gulena. 

Poprzednie władze USA nie wydały zgody na ekstradycję muzułmańskiego kaznodziei, który zaprzecza oskarżeniom władz w Ankarze. Na razie brak danych na temat najnowszych nakazów aresztowań, które wydano po niedawnym uwięzieniu redaktora naczelnego internetowego wydania opozycyjnej gazety "Cumhuriyet" Oguza Guvena. Za kratki trafiło już ok. 20 współpracowników Guvena. 

W ostatnich miesiącach zatrzymano wielu dziennikarzy i innych pracowników "Cumhuriyet". Są oskarżeni o powiązania z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), ruchem Gulena, którego władze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu, lub z organizacją terrorystyczną o nazwie Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). 

Grozi im od 7,5 do 43 lat więzienia. Przeciwnicy Erdogana i organizacje broniące praw człowieka oskarżają turecki rząd o to, że wykorzystuje wprowadzony po nieudanym puczu stan wyjątkowy, by uciszać swych krytyków. Ogółem w Turcji około 150 tys. osób, w tym urzędnicy, funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, wykładowcy i pracownicy wyższych uczelni, zostało zawieszonych w obowiązkach lub zwolnionych w związku z lipcową próbą puczu.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook