Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

20.03.2018
maryland20032018
Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

Do zdarzenia doszło dzisiaj rano w szkole średniej w Great Mills w stanie Maryland. Sprawca, najprawdopodobniej uczeń tej szkoły – jego tożsamość nie została jeszcze ujawniona przez policję – wyciągnął pistolet i zaczął strzelać do uczniów. Zdążył zranić 14-letniego ucznia, którego życiu nie zagraża już bezpieczeństwo, oraz 16-letnią dziewczynę, która nadal jest w stanie krytycznym.

Na szczęście w szkole znajdował się tzw. SRO – policjant oddelegowany do ochrony uczniów. Słysząc strzały, wyciągnął broń i ruszył w stronę napastnika. Wkrótce go spotkał, a napastnik oddał w jego stronę kilka strzałów, nie trafiając. Policjant miał lepsze oko i już pierwszym strzałem położył go trupem. Gdyby nie jego bohaterska postawa liczba ofiar mogłaby być dużo większa. 

Na miejsce zdarzenia natychmiast wyruszyła policja, a szkoła została zamknięta na parę godzin. Obecnie na miejscu trwa śledztwo mające ustalić wszystkie okoliczności zdarzenia, w którym oprócz lokalnej policji biorą udział agenci federalnej agencji ATF.

Strzelanina w Great Mills mogła być dużo bardziej tragiczna niż była gdyby nie bohaterski policjant. 14 lutego w szkole w Parkland na Florydzie sprawca zabił 17 uczniów, gdyż RSO Scot Peterson po usłyszeniu strzałów bał się wejść do środka. Oburzenie mieszkańców było tak duże, że niemal od razu złożył rezygnację, a obecnie toczy się wobec niego postępowanie dyscyplinarne.  

Po tamtej strzelaninie w USA wybuchła ogromna debata na temat broni palnej. Lewica, tradycyjnie, postulowała zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni, a uczniowie brali udział w licznych protestach mających zmusić do tego polityków. Zwolennicy posiadania broni palnej argumentowali natomiast, że najlepszym sposobem powstrzymania plagi szkolnych strzelanin jest pozwolenie nauczycielom na przynoszenie do pracy broni. Amerykańskie szkoły są od 1990 roku tzw. gun free zones, czyli miejscami, gdzie nie wolno wnosić broni palnej nawet jeśli posiada się ją legalnie, o ile nie jest się policjantem lub agentem federalnym. 

Strzelanina w Great Mills była, bez wątpienia, tragedią, ale gdyby na miejscu nie było uzbrojonego policjanta, który nie zawahał się skorzystać ze swojej broni, liczba ofiar na pewno byłaby dużo większa, co da zwolennikom posiadania broni przez nauczycieli istotny argument. RSO służą w mniej niż połowie amerykańskich szkół, głównie z powodów budżetowych. Także fakt, że Maryland ma jedne z najostrzejszych przepisów dotyczących posiadania broni w całym USA jest znamienny. W tej chwili nie wiadomo czy sprawca korzystał z legalnej broni, ale jasno to pokazuje, że szkolne strzelaniny są problemem, który występuje w całym USA, a nie tylko tam, gdzie broń można dostać łatwo, jak chociażby na Florydzie.

Wiktor Młynarz


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook