Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

20.03.2018
maryland20032018
Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

Do zdarzenia doszło dzisiaj rano w szkole średniej w Great Mills w stanie Maryland. Sprawca, najprawdopodobniej uczeń tej szkoły – jego tożsamość nie została jeszcze ujawniona przez policję – wyciągnął pistolet i zaczął strzelać do uczniów. Zdążył zranić 14-letniego ucznia, którego życiu nie zagraża już bezpieczeństwo, oraz 16-letnią dziewczynę, która nadal jest w stanie krytycznym.

Na szczęście w szkole znajdował się tzw. SRO – policjant oddelegowany do ochrony uczniów. Słysząc strzały, wyciągnął broń i ruszył w stronę napastnika. Wkrótce go spotkał, a napastnik oddał w jego stronę kilka strzałów, nie trafiając. Policjant miał lepsze oko i już pierwszym strzałem położył go trupem. Gdyby nie jego bohaterska postawa liczba ofiar mogłaby być dużo większa. 

Na miejsce zdarzenia natychmiast wyruszyła policja, a szkoła została zamknięta na parę godzin. Obecnie na miejscu trwa śledztwo mające ustalić wszystkie okoliczności zdarzenia, w którym oprócz lokalnej policji biorą udział agenci federalnej agencji ATF.

Strzelanina w Great Mills mogła być dużo bardziej tragiczna niż była gdyby nie bohaterski policjant. 14 lutego w szkole w Parkland na Florydzie sprawca zabił 17 uczniów, gdyż RSO Scot Peterson po usłyszeniu strzałów bał się wejść do środka. Oburzenie mieszkańców było tak duże, że niemal od razu złożył rezygnację, a obecnie toczy się wobec niego postępowanie dyscyplinarne.  

Po tamtej strzelaninie w USA wybuchła ogromna debata na temat broni palnej. Lewica, tradycyjnie, postulowała zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni, a uczniowie brali udział w licznych protestach mających zmusić do tego polityków. Zwolennicy posiadania broni palnej argumentowali natomiast, że najlepszym sposobem powstrzymania plagi szkolnych strzelanin jest pozwolenie nauczycielom na przynoszenie do pracy broni. Amerykańskie szkoły są od 1990 roku tzw. gun free zones, czyli miejscami, gdzie nie wolno wnosić broni palnej nawet jeśli posiada się ją legalnie, o ile nie jest się policjantem lub agentem federalnym. 

Strzelanina w Great Mills była, bez wątpienia, tragedią, ale gdyby na miejscu nie było uzbrojonego policjanta, który nie zawahał się skorzystać ze swojej broni, liczba ofiar na pewno byłaby dużo większa, co da zwolennikom posiadania broni przez nauczycieli istotny argument. RSO służą w mniej niż połowie amerykańskich szkół, głównie z powodów budżetowych. Także fakt, że Maryland ma jedne z najostrzejszych przepisów dotyczących posiadania broni w całym USA jest znamienny. W tej chwili nie wiadomo czy sprawca korzystał z legalnej broni, ale jasno to pokazuje, że szkolne strzelaniny są problemem, który występuje w całym USA, a nie tylko tam, gdzie broń można dostać łatwo, jak chociażby na Florydzie.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 8. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook