Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kobieta ambasadorem Iranu

08.11.2015

Marzieh Afcham jest pierwszą w historii Iranu kobietą, która została ambasadorem.

Dotychczasowa rzeczniczka irańskiego MSZ Marzieh Afcham została pierwszą kobietą ambasadorem Iranu od  rewolucji islamskiej 1979 roku - poinformował w niedzielę szef dyplomacji tego kraju Mohammad Dżawad Zarif. Pani Afcham obejmie placówkę w Malezji.

50-letnia Marzieh Afcham, której kariera w dyplomacji trwa od prawie 30 lat, była rzeczniczką irańskiego MSZ od 2013 roku, kiedy na prezydenta został wybrany uznawany za umiarkowanego Hasan Rowhani. Według Zarifa rzeczniczka "pełniła swoją funkcję z godnością, odwagą i wyjątkową wizją" w czasie, kiedy irańska dyplomacja była szczególnie obserwowana "przez opinię publiczną".

Pierwszą rzeczniczkę irańskiej dyplomacji na stanowisku zastąpi mężczyzna - Dżaber Ansari.

Po wyborze na urząd prezydenta Rowhani domagał się od ministrów, by powierzali kobietom ważne stanowiska. Podkreślał, że w jego rządzie "dyskryminacja nie będzie tolerowana"; trzy kobiety mianował wiceprezydentami (na 11).

Mimo lepszego statusu przysługującego kobietom niż w innych krajach regionu prawo w Iranie stawia je w niekorzystnej sytuacji w kwestiach małżeństwa, rozwodu czy dziedziczenia. Mogą być deputowanymi czy nawet ministrami, ale kobiety sędziowie zmagają się z dyskryminacją, a od 1979 roku żadnej kandydatce nie pozwolono na start w wyborach prezydenckich.

mly/PAP

fot. [YouTube]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook