Jedynie prawda jest ciekawa

Kłamstwa o Katyniu na targach książki w Moskwie

05.09.2012

"Katyń. Współczesna historia problemu" oraz "Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator" – takie tytuły noszą wydane przez rosyjską Oficynę Algoritm nowe książki kwestionujące odpowiedzialność Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach w 1940 roku. Obydwie zostały zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie.

Autor pierwszej - Władisław Szwed - próbuje podważyć autentyczność dokumentów świadczących o winie Stalina i innych ówczesnych przywódców ZSRR za tę zbrodnię. Jednocześnie przedstawia materiały obciążające za mord katyński hitlerowców. Według Szweda, "Katyń - to największa falsyfikacja XX wieku".

Autor oskarża też Polaków o wymordowanie czerwonoarmistów wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-21 roku i przeciwstawia to zbrodni katyńskiej.

Algoritm reklamuje dzieło Szweda jako "książkę, która powinna sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu między Rosją i Polską, nawiązaniu przyjacielskich stosunków między narodem rosyjskim i polskim". Zdaniem wydawnictwa, "autor przekonująco dowodzi, że postawienie ostatecznej kropki w sprawie Katynie byłoby przedwczesne".

W książce "Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator" publikowane są m.in. materiały "dochodzenia", jakie ten zmarły w marcu 2011 roku były prokurator na własną rękę prowadził w sprawie Katynia. Po raz pierwszy zostały one zaprezentowane podczas specjalnego panelu, zorganizowanego 19 kwietnia 2010 roku w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, z inicjatywy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Iljuchin, jeden z liderów KPRF i deputowany do Dumy, był jednym z największych polonofobów w Rosji. Do ostatniego tchu negował odpowiedzialność Stalina i NKWD za zamordowanie polskich oficerów. Przekonywał, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD zostały sfabrykowane.

Międzynarodowe Targi Książki rozpoczęły się z udziałem ponad 1,5 tys. wystawców z 45 krajów, w tym Polski. Moskiewskie targi, to jedna z największych takich wystaw na świecie. W tym roku na 36 tys. metrów kwadratowych wyeksponowano ponad 200 tys. książek w kilkudziesięciu językach.

PAP/JKUB

[fot. Wikipedia]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook