Jedynie prawda jest ciekawa


Kim jest człowiek, który ratuje chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii?

10.07.2018
nurek10072018
Kim jest człowiek, który ratuje chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii?

Jest jedną z najważniejszych osób biorących udział w akcji ratunkowej w jaskini w Chiang Rai. Mowa o Richardzie Harrisie, australijskim anestezjologu z Australii, który znajduje się w światowej czołówce nurków jaskiniowych.

Po ekstremalnie niebezpiecznym nurkowaniu Harrisowi udało się dotrzeć do uwięzionych w jaskini chłopców. Dzięki temu chłopcy mogli zostać przez niego zbadani i przygotowani do ewakuacji.

Jak opowiada organizator imprez nurkowych David Strike w portalu "misyjnie.pl", anestezjolog ma wszelkie potrzebne predyspozycje do tej misji ratunkowej.

Nurkuje od ponad 30 lat i chętnie wykorzystuje nowinki techniczne w nurkowaniu, aby lepiej odkrywać i fotografować jaskinie w Australii i za granicą – powiedział Strike. - W ciągu ostatnich kilku lat brał udział w eksploracjach jaskiniowych w Australii, Chinach, na Wyspie Bożego Narodzenia i w Nowej Zelandii, jest także ekspertem w zakresie bezpiecznego nurkowania oraz badania wypadków nurkowych. Niezależnie od doświadczeń związanych z eksploracją jaskiń, jako anestezjolog, który zajmuje się również leczeniem odwykowym, jest osobą zdolną do spokojnej oceny każdej sytuacji, a następnie do podjęcia właściwego działania – dodał.

Właśnie dzięki temu, że Harris jest nie tylko świetnym nurkiem ale także doskonałym lekarzem jego pomoc była kluczowa przy akcji ratowniczej. Na wezwanie od brytyjskiej grupy ratowniczej odpowiedział natychmiast i ryzykując swoim bezpieczeństwem zdecydował się pomóc w akcji. 

Pete Wolf, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Divers Cave w Australii, mówi, że warunki, w których pracują nurkowie są ekstremalne. - Zerowa widoczność, wyjątkowo silny przepływ i liczne ograniczenia, przeciski oraz zbiorniki do przepłynięcia – z tym wszystkim muszą poradzić sobie ratownicy oraz chłopcy

- Liczymy że wszystko dobrze się skończy dla uwięzionych dzieci, ich rodzin i międzynarodowego zespołu zaangażowanego w akcję ratunkową. Chcielibyśmy podziękować wielu jego członkom, którzy służyli radą i zgłosili się na ochotnika do pomocy – dodał Pete Wolf.

Od niedzieli ratownikom udało się już wydostać na powierzchnię jedenastu chłopców. Według informacji podanych przez przedstawicieli tajlandzkiego ministerstwa zdrowia ich stan fizyczny oraz psychiczny jest dobry; ze względu na oznaki infekcji chłopcy poddani są kwarantannie, a u dwóch podejrzewa się zapalenie płuc, jednak już podawane im są antybiotyki. Przez tydzień pozostaną jeszcze w szpitalu na obserwacji.

rh/misyjnie.pl/pap

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook