Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kijów trzyma kurs na Zachód

02.03.2015

„Ukraińcy są gotowi wprowadzić wszelkie konieczne reformy by zdążać do UE” – ocenił Grzegorz Schetyna

 „Jest wola współpracy Ukrainy w sprawie koniecznych reform” - uznał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Szef polskiej dyplomacji relacjonował również, że ukraiński prezydent ogłosił jednostronne wycofanie ciężkiego sprzętu zgodnie z niedawnym porozumieniem z Mińska.

Rozmowa Schetyny i szefa MSZ Danii Martina Lidegaarda z Poroszenką trwała ponad godzinę, podobnie jak i wcześniejsze rozmowa z ukraińskim premierem Aresenijem Jaceniukiem. Schetyna powiedział, że rozmowy dotyczyły przede wszystkich sprawy wdrażania porozumienia z Mińska oraz tempa wprowadzania reform przez Ukrainę m.in. terminarza przyjmowania projektów ustaw przez parlament.

„Jest współpraca i przekonanie, że to jest jedyna droga, że dla tej decyzji nie ma alternatywy” - mówił Schetyna o zobowiązaniach Ukrainy, dotyczących m.in. koniczności wprowadzenia reform. „Widać, że Ukraina potrzebuje europejskiego wsparcia i szansy, by informacje stąd dotarły do świadomości wszystkich 28 krajów UE” - dodał.

Szef polskiego MSZ odniósł się także do zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. „Śmierć Borys Niemcowa jest symboliczna i uderza w obraz Rosji, to jest wielkie oskarżenie polityki rosyjskiej”- ocenił Schetyna. Jak dodał, jest to „symboliczna śmierć, symboliczne miejsce; strzelanie w plecy, spowodowanie śmierci w ten sposób jest czymś bardzo symbolicznym".

Schetyna ocenił też, że śmierć opozycjonisty może być kłopotem dla prezydenta Rosji Władimira Putina. „Leżące zwłoki Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera, osoby oficjalnie opozycyjnej wobec Kremla i prezydenta Putina - to jest jedno wielkie oskarżenie polityki rosyjskiej. Mam nadzieję, że cały świat to widzi i będzie umiał wyciągnąć wnioski” - powiedział.

Niemcow został zamordowany w nocy z piątku na sobotę w centrum Moskwy - na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano mu w plecy. Sprawców nie schwytano. 55-letni polityk był jednym z liderów opozycji demokratycznej w Rosji. Pogrzeb Niemcowa odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Poprzedzi go cywilna uroczystość żałobna w moskiewskim Centrum Andrieja Sacharowa. W uroczystościach pogrzebowych udział wziąć mają jako przedstawiciele Polski: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, prezydencki doradca Jan Lityński oraz przedstawiciele Sejmu.

ŁS / PAP

Fot. YouTube

Słowa kluczowe:

Grzegorz Schetyna

,

Ukraina

,

UE

,

Kijów

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook