Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kijów popisuje dokumenty w sprawie gazu

30.10.2014

Władze ukraińskie zatwierdziły trójstronne porozumienie (UE, Rosja i Ukraina) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu.

- Tak, zatwierdziliśmy ten protokół, wszystko, o czym mówił wcześniej premier (Arsenij Jaceniuk), bez poprawek - powiedział dziennikarzom wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Wadym Ułyda po posiedzeniu Rady Ministrów.

Wcześniej Jaceniuk oświadczył, że Kijów nalega, by porozumienie gazowe z Rosją zostało podpisane przez trzy strony: Ukrainę, Rosję i Unię Europejską, jednak zadeklarował, że Ukraina nie odwoła pozwu złożonego przeciwko Rosji w sztokholmskim sądzie arbitrażowym.

Szef rządu powiedział także, że niezależnie od stanowiska Gazpromu, za dostarczony już gaz Ukraińcy gotowi są zapłacić Rosji nie więcej niż 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

- Stanowisko Ukrainy jest takie, że za dostarczony gaz możemy zapłacić 268 dolarów. Gazprom może to oceniać według własnego uznania - zaznaczył Jaceniuk.

Premier poinformował też, że Ukraina posiada środki na opłacenie zrealizowanych dostaw gazu. Przekazał, że jest to 3,1 mld dolarów uzyskanych w ramach pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i UE.

Jaceniuk wyraził też opinię, że uzgodniona 21 października w Brukseli "przejściowa" cena gazu dla Ukrainy w wysokości 385 USD za 1000 metrów sześciennych, która ma obowiązywać od października do końca marca 2015 roku, może ulec zmianie. Szef rządu ujawnił, że Komisja Europejska będzie gwarantem nienaruszalności ustaleń dotyczących stawek za gaz, płaconych Rosji przez Ukrainę.

- Jeśli Rosja złamie porządek ustalania cen i znów spróbuje wystawić cenę 500 dolarów, jak

proponowała wcześniej, to zgodziliśmy się z Komisją Europejską, że będzie ona gwarantem realizacji zobowiązań Rosji w sprawie sprawiedliwej ceny - powiedział.

Jaceniuk oświadczył, że niezależnie od ustaleń, które zapadły podczas zakończonych w czwartek nad ranem rozmów gazowych z udziałem Ukrainy, Rosji i KE, Kijów nie odwoła pozwu ze sztokholmskiego arbitrażu.

- Ostateczny werdykt odnośnie do losu kontraktu gazowego ogłosi sztokholmski sąd arbitrażowy. Właśnie dlatego zawierane obecnie porozumienia są przejściowe i będą obowiązywały tylko przez pół roku. Ukraina nie odwoływała i nie odwoła swego pozwu w sprawie odszkodowania od Gazpromu w wysokości 6 mld dolarów i jest o tym mowa w protokole (z czwartkowych rozmów) - podkreślił premier Ukrainy.

PAP

[FOTO: freeimages.com]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

gaz

Warto poczytać

 1. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 2. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 3. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 4. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 5. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 6. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 7. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook