Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kerry wydaje wyrok na Asada

30.08.2013

Z dużym przekonaniem można stwierdzić, że za użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia odpowiada syryjski reżim, który już wcześniej wielokrotnie stosował gazy bojowe przeciw swoim obywatelom - głosi ujawniony dziś raport wywiadu USA.

"Poza informacjami wywiadu USA są świadectwa międzynarodowego i syryjskiego personelu medycznego, nagrania wideo, zeznania świadków, tysiące doniesień pochodzących z mediów społecznych z co najmniej 12 różnych obszarów Damaszku, doniesienia dziennikarzy oraz raporty wiarygodnych organizacji pozarządowych" - napisano w dokumencie opublikowanym przez Biały Dom.

Amerykański wywiad uważa za wysoce nieprawdopodobne, by za zeszłotygodniowy atak odpowiadała syryjska opozycja.

W raporcie podano, że w wyniku użycia gazów bojowych zginęło wówczas 1429 osób, w tym co najmniej 426 dzieci. Zaznaczono przy tym, że liczby te mogą się zmienić w miarę napływu nowych danych.

Na te dane, uzyskane przez amerykański wywiad, powołał się sekretarz stanu USA John Kerry w piątkowym przemówieniu, które - zdaniem obserwatorów - służyło przedstawieniu opinii światowej uzasadnienia ewentualnego uderzenia zbrojnego USA na Syrię.

Według raportu, na odpowiedzialność reżimu wskazuje m.in. rodzaj zastosowanych pocisków oraz zdolność wojsk prezydenta Baszara el-Asada do przeprowadzania jednoczesnego uderzenia z wielu kierunków. Zdaniem wywiadu USA, nic nie wskazuje, by do skoordynowanego ataku na dużą skalę zdolne były siły rebeliantów walczących z reżimem.

Dokument głosi, że "syryjski reżim na małą skalę użył broni chemicznej przeciwko opozycji wiele razy  w ciągu ostatniego roku, w tym na przedmieściach Damaszku". Do użycia gazów bojowych miało dochodzić tam, gdzie wojska reżimu nie są w stanie przejąć kontroli nad strategicznie ważnymi obszarami. Tak miało być w przypadku zaatakowanych 21 sierpnia przedmieść Damaszku, gdzie siły opozycji broniły się "mimo użycia niemal wszystkich systemów broni konwencjonalnej" pozostających do dyspozycji wojska.

"Sądzimy, że syryjski reżim uważa broń chemiczną za jedno z narzędzi w swoim arsenale (...) do walki z siłami opozycji - dodano w raporcie. - Oceniamy, że frustracja reżimu tym, że nie jest on w stanie zabezpieczyć znacznych części Damaszku, mogła przyczynić się do podjęcia decyzji o zastosowaniu broni chemicznej 21 sierpnia".

Dalej raport podaje, że już na trzy dni przed tym atakiem wywiad uzyskał informacje, które świadczą o przygotowaniach do użycia gazów bojowych przez wyspecjalizowane służby. Przygotowania prowadzone przez syryjskie służby przeszkolone do użycia broni chemicznej miały trwać od niedzieli 18 sierpnia do wczesnego poranka w środę 21 sierpnia. Również w środę syryjskie wojska w Damaszku przygotowały się na atak chemiczny, o czym ma świadczyć użycie masek przeciwgazowych. Nie ma natomiast danych wywiadowczych wskazujących, by do użycia gazów przygotowywały się w jakikolwiek sposób siły opozycji.

Atak - rakietowy i artyleryjski - nastąpił wcześnie rano 21 sierpnia. Według danych wywiadu są informacje o wystrzeleniu rakiet z terytoriów kontrolowanych przez reżim 90 minut przed pierwszymi internetowymi doniesieniami o przeprowadzeniu uderzenia chemicznego. Pierwsze takie informacje pojawiły się na syryjskich portalach społecznościowych o godz. 2.30 czasu lokalnego; w ciągu kolejnych czterech godzin takich doniesień były już tysiące. Trzy damasceńskie szpitale w krótkim czasie przyjęły ok. 3,6 tys. pacjentów z objawami charakterystycznymi dla ofiar gazów bojowych.

Wreszcie - głosi raport - na stu nagraniach wideo widać zwłoki ludzi oraz żywych ludzi bez widocznych  obrażeń, za to z objawami działania substancji neurotoksycznych. Nagrania zbadano i potwierdzono ich autentyczność. "Uważamy, że syryjska opozycja nie ma zdolności sfabrykowania wszystkich tych nagrań, fizycznych objawów, które zostały zweryfikowane przez personel medyczny i organizacje pozarządowe, oraz innych informacji" - napisano.

Wśród dowodów, że to reżim stoi za atakiem 21 sierpnia, dokument wymienia także przechwyconą rozmowę przedstawiciela władz zaniepokojonego tym, że inspektorom ONZ na miejscu uda się zebrać dowody w tej sprawie. Raport wspomina także o rozkazach wydanych 21 sierpnia służbom ds. broni chemicznej, by przerwać atak, podczas gdy wzmożony został konwencjonalny ostrzał artyleryjski w tych samych okolicach.

W raporcie zaznaczono, że ujawniono w nim tylko część informacji wywiadowczych na temat ataku chemicznego 21 sierpnia; reszta danych pozostaje tajna, choć zostanie częściowo udostępniona członkom Kongresu i sojusznikom USA na świecie.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

USA

,

Syria

,

broń chemiczna

,

konflikt w Syrii

,

raport

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook