Jedynie prawda jest ciekawa


Kerry i Ławrow o pokoju w Syrii

16.07.2016

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w piątek w Moskwie po rozmowach ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że Waszyngton i Moskwa porozumiały się co do kroków, jakie należy podjąć aby ożywić proces pokojowy w Syrii, jednak nie przezwyciężyły wszystkich rozbieżności.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem, Kerry podkreślił, że konieczne są dalsze uzgodnienia zanim kroki te zostaną podjęte oraz, że USA i Rosja nadal różnią się co do przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada. 

Kerry wymienił dwa zasadnicze problemy, które stanęły na drodze rozejmowi w Syrii: ataki dokonywane przez podporządkowany Al-Kaidzie Front Al-Nusra oraz "nieokiełznane bombardowania" dokonywane przez lotnictwo Asada. 

"Wciąż uważamy, że w Syrii nie może być pokoju dopóki jest w niej Asad. Co do tego nasze poglądy są rozbieżne" - powiedział sekretarz stanu. 

Ławrow podkreślił natomiast, że rozmowy z Kerrym umożliwiły dokonanie postępu w kwestii zakończenia wojny domowej w Syrii. "Osiągnęliśmy porozumienie co do konkretnych kroków, jakie należałoby podjąć" – powiedział. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV]  

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook