Jedynie prawda jest ciekawa

KE zajmie się lotniskami

31.03.2016

Po zamachach Brukseli Komisja odbędzie rozmowy z państwami członkowskimi.

Po ubiegłotygodniowych atakach w Brukseli Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że będzie rozmawiać z państwami członkowskimi o kwestii bezpieczeństwa lotnisk. Nie chce jednak przesadzać z rekcją na zagrożenie, by nie utrudniać ruchu pasażerskiego.

W czwartek w Amsterdamie odbyło się spotkanie przedstawicieli państw unijnych, a także stron zainteresowanych kwestią bezpieczeństwa na lotniskach. Pytanie o to, jak zapewnić podróżnym bezpieczną odprawę, stało się aktualne po zamachach z 22 marca. Dwóch zamachowców samobójców wysadziło się wówczas na międzynarodowym lotnisku w Zaventem pod Brukselą, zabijając kilkanaście osób.

"Wydarzenia w Brukseli są niezwykle tragiczne. Wzywają do poważnego przyjrzenia się wszystkim elementom dotyczącym bezpieczeństwa" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Jak podkreślała, grupa zadaniowa ds. bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego ma przyjrzeć się temu, co doprowadziło do tragedii na lotnisku w belgijskiej stolicy, a także przedstawić odpowiednie rekomendacje w tej sprawie.

Komisarz zapowiedziała, że omówi ten temat podczas nieformalnego spotkania z unijnymi ministrami odpowiedzialnymi za transport, które odbędzie się w kwietniu w Amsterdamie. "To będzie również temat formalnej Rady w czerwcu" - zaznaczyła.

Bulc zwróciła uwagę, że w tym kontekście konieczna jest równowaga pomiędzy zapewnianiem bezpieczeństwa a oceną ryzyka, tak by podejmowane działania były proporcjonalne. Opowiedziała się za tym, by dane wywiadowcze były przekazywane również organizacjom zajmującym się transportem.

Kwestia bezpieczeństwa lotnisk należy do kompetencji państw członkowskich, ale przepisy unijne też ją regulują. W każdym z portów położonych na terenie UE może być prowadzone skanowanie przed odprawą, ale to państwa same decydują o stosowaniu metod zapewniających bezpieczeństwo.

W Brukseli zamachowcy wysadzili się w hali odlotów, jeszcze przed dojściem do bramek bezpieczeństwa. Unijni eksperci mają rozmawiać o rozwiązaniu problemu, jaki wynika z tego, że każdy może wejść z niesprawdzonym bagażem na teren lotniska.

"Naszą rolą jest ułatwianie kontaktów pomiędzy państwami członkowskimi, promowanie wymiany najlepszych praktyk, a także zapewnianie, że stosujemy zasadę proporcjonalności. Niestety nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko, ale proporcjonalność jest ważna. Chodzi o to, by nie przesadzać z reakcją, ale też nie być zbyt powściągliwym" - mówił rzecznik KE Jakub Adamowicz.

Jak podkreślił, nikt nie chce powtórki z ataków, ale "chcemy mieć również otwarty i godny zaufania system transportu".

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 2. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 3. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 4. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 5. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 6. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 7. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook