Jedynie prawda jest ciekawa


KE zajmie się lotniskami

31.03.2016

Po zamachach Brukseli Komisja odbędzie rozmowy z państwami członkowskimi.

Po ubiegłotygodniowych atakach w Brukseli Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że będzie rozmawiać z państwami członkowskimi o kwestii bezpieczeństwa lotnisk. Nie chce jednak przesadzać z rekcją na zagrożenie, by nie utrudniać ruchu pasażerskiego.

W czwartek w Amsterdamie odbyło się spotkanie przedstawicieli państw unijnych, a także stron zainteresowanych kwestią bezpieczeństwa na lotniskach. Pytanie o to, jak zapewnić podróżnym bezpieczną odprawę, stało się aktualne po zamachach z 22 marca. Dwóch zamachowców samobójców wysadziło się wówczas na międzynarodowym lotnisku w Zaventem pod Brukselą, zabijając kilkanaście osób.

"Wydarzenia w Brukseli są niezwykle tragiczne. Wzywają do poważnego przyjrzenia się wszystkim elementom dotyczącym bezpieczeństwa" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Jak podkreślała, grupa zadaniowa ds. bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego ma przyjrzeć się temu, co doprowadziło do tragedii na lotnisku w belgijskiej stolicy, a także przedstawić odpowiednie rekomendacje w tej sprawie.

Komisarz zapowiedziała, że omówi ten temat podczas nieformalnego spotkania z unijnymi ministrami odpowiedzialnymi za transport, które odbędzie się w kwietniu w Amsterdamie. "To będzie również temat formalnej Rady w czerwcu" - zaznaczyła.

Bulc zwróciła uwagę, że w tym kontekście konieczna jest równowaga pomiędzy zapewnianiem bezpieczeństwa a oceną ryzyka, tak by podejmowane działania były proporcjonalne. Opowiedziała się za tym, by dane wywiadowcze były przekazywane również organizacjom zajmującym się transportem.

Kwestia bezpieczeństwa lotnisk należy do kompetencji państw członkowskich, ale przepisy unijne też ją regulują. W każdym z portów położonych na terenie UE może być prowadzone skanowanie przed odprawą, ale to państwa same decydują o stosowaniu metod zapewniających bezpieczeństwo.

W Brukseli zamachowcy wysadzili się w hali odlotów, jeszcze przed dojściem do bramek bezpieczeństwa. Unijni eksperci mają rozmawiać o rozwiązaniu problemu, jaki wynika z tego, że każdy może wejść z niesprawdzonym bagażem na teren lotniska.

"Naszą rolą jest ułatwianie kontaktów pomiędzy państwami członkowskimi, promowanie wymiany najlepszych praktyk, a także zapewnianie, że stosujemy zasadę proporcjonalności. Niestety nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko, ale proporcjonalność jest ważna. Chodzi o to, by nie przesadzać z reakcją, ale też nie być zbyt powściągliwym" - mówił rzecznik KE Jakub Adamowicz.

Jak podkreślił, nikt nie chce powtórki z ataków, ale "chcemy mieć również otwarty i godny zaufania system transportu".

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 2. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 3. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zakskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 4. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 5. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 6. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 7. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 8. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook