Jedynie prawda jest ciekawa


KE zajmie się lotniskami

31.03.2016

Po zamachach Brukseli Komisja odbędzie rozmowy z państwami członkowskimi.

Po ubiegłotygodniowych atakach w Brukseli Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że będzie rozmawiać z państwami członkowskimi o kwestii bezpieczeństwa lotnisk. Nie chce jednak przesadzać z rekcją na zagrożenie, by nie utrudniać ruchu pasażerskiego.

W czwartek w Amsterdamie odbyło się spotkanie przedstawicieli państw unijnych, a także stron zainteresowanych kwestią bezpieczeństwa na lotniskach. Pytanie o to, jak zapewnić podróżnym bezpieczną odprawę, stało się aktualne po zamachach z 22 marca. Dwóch zamachowców samobójców wysadziło się wówczas na międzynarodowym lotnisku w Zaventem pod Brukselą, zabijając kilkanaście osób.

"Wydarzenia w Brukseli są niezwykle tragiczne. Wzywają do poważnego przyjrzenia się wszystkim elementom dotyczącym bezpieczeństwa" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Jak podkreślała, grupa zadaniowa ds. bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego ma przyjrzeć się temu, co doprowadziło do tragedii na lotnisku w belgijskiej stolicy, a także przedstawić odpowiednie rekomendacje w tej sprawie.

Komisarz zapowiedziała, że omówi ten temat podczas nieformalnego spotkania z unijnymi ministrami odpowiedzialnymi za transport, które odbędzie się w kwietniu w Amsterdamie. "To będzie również temat formalnej Rady w czerwcu" - zaznaczyła.

Bulc zwróciła uwagę, że w tym kontekście konieczna jest równowaga pomiędzy zapewnianiem bezpieczeństwa a oceną ryzyka, tak by podejmowane działania były proporcjonalne. Opowiedziała się za tym, by dane wywiadowcze były przekazywane również organizacjom zajmującym się transportem.

Kwestia bezpieczeństwa lotnisk należy do kompetencji państw członkowskich, ale przepisy unijne też ją regulują. W każdym z portów położonych na terenie UE może być prowadzone skanowanie przed odprawą, ale to państwa same decydują o stosowaniu metod zapewniających bezpieczeństwo.

W Brukseli zamachowcy wysadzili się w hali odlotów, jeszcze przed dojściem do bramek bezpieczeństwa. Unijni eksperci mają rozmawiać o rozwiązaniu problemu, jaki wynika z tego, że każdy może wejść z niesprawdzonym bagażem na teren lotniska.

"Naszą rolą jest ułatwianie kontaktów pomiędzy państwami członkowskimi, promowanie wymiany najlepszych praktyk, a także zapewnianie, że stosujemy zasadę proporcjonalności. Niestety nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko, ale proporcjonalność jest ważna. Chodzi o to, by nie przesadzać z reakcją, ale też nie być zbyt powściągliwym" - mówił rzecznik KE Jakub Adamowicz.

Jak podkreślił, nikt nie chce powtórki z ataków, ale "chcemy mieć również otwarty i godny zaufania system transportu".

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 7. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 8. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook