Jedynie prawda jest ciekawa


KE: Wielka Brytania musi zdecydować sama

23.01.2013

Komisja Europejska oceniła, że przemówienie premiera Davida Camerona to ważny wkład w debatę Wielkiej Brytanii o jej miejscu w UE. Członkostwo tego kraju w UE leży w interesie wszystkich, ale musi tego chcieć sama Wielka Brytania - ocenia KE.

"To jest ważny wkład w debatę demokratyczną na temat Europy w Wielkiej Brytanii. Do rządu brytyjskiego, a także narodu brytyjskiego należy określenie tego, jakie podejście do miejsca Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej uważają za najlepsze" - skomentowała przemówienie Camerona rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Podkreśliła, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła "jednoznaczne oświadczenie premiera, że chce, by Wielka Brytania została w UE". "UE jest unią opartą na demokratycznej woli jej krajów członkowskich (...). Jeśli Wielka Brytania chce pozostać w UE, to w interesie Europy i w interesie samej Wielkiej Brytanii jest, by pozostała ona aktywnym członkiem w centrum UE" - zapewniała rzeczniczka.

Dodała, że Wielka Brytania wnosi wiele korzyści w europejską integracją i pozytywnie kształtuje unijną politykę m.in. w zakresie pogłębiania rynku wewnętrznego, polityki klimatycznej i handlowej. "Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym przemówieniu wewnętrzna debata skupi się na meritum obecnych stosunków i pozwoli na opartą na faktach ocenę tego, jak członkostwo w UE wpływa na zdolność Wielkiej Brytanii do podejmowania wyzwań światowych" - zaznaczyła Ahrenkilde Hansen.

Cameron w długo oczekiwanym przemówieniu na temat przyszłego statusu swego kraju w UE oświadczył w
środę, że coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii. Dodał, że jego rząd będzie dążył do renegocjacji stosunków W.Brytanii z UE, a wynik przedstawi wyborcom do aprobaty w referendum przed końcem 2017 r.

Rzeczniczka KE, pytana o to, czy w świetle traktatu UE więzi Wielkiej Brytanii z UE mogą być poluzowane, odparła, że możliwe są zmiany unijnych traktatów. Przypomniała też, że już dzisiaj niektóre kraje UE mają tzw. klauzule opt-outy, czyli umożliwiające krajom członkowskich wykluczenie z pewnych postanowień traktatu UE. Wielka Brytania ma taką klauzulę opt-out m.in. w przyjmowaniu euro. Z kolei w kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rzeczniczka przyznała, że artykuł 50 Traktatu z Lizbony mówi ogólnie o takiej możliwości, ale że nie ma określonej procedury wyjścia i że "dzisiaj nie ma takiego pytania".

Odnosząc się do ewentualnego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa w UE, zaznaczyła, że "wszyscy premierzy wszystkich państw członkowskich mają swobodę zadawania pytań".

Rzeczniczka odmówiła dalszych komentarzy na temat wybranych elementów przemówienia, takich jak krytyka KE w sprawie kontroli wydatków i czas pracy lekarzy. Zapewniła jedynie, że KE zwiększa wydajność pracy i w nadchodzących latach będzie redukować personel.

Cameron w swoim przemówieniu jako przykład niepotrzebnej harmonizacji przepisów w UE podał określanie czasu pracy lekarzy w brytyjskich szpitalach. Jak mówił, takie przepisy nie muszą być ustalane w Brukseli, bo nie jest to konieczne z punktu widzenia jednolitego rynku UE.

ansa/ PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. maryland20032018 20.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

  W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

 2. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 3. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 4. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 5. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook