Jedynie prawda jest ciekawa


KE: Wielka Brytania musi zdecydować sama

23.01.2013

Komisja Europejska oceniła, że przemówienie premiera Davida Camerona to ważny wkład w debatę Wielkiej Brytanii o jej miejscu w UE. Członkostwo tego kraju w UE leży w interesie wszystkich, ale musi tego chcieć sama Wielka Brytania - ocenia KE.

"To jest ważny wkład w debatę demokratyczną na temat Europy w Wielkiej Brytanii. Do rządu brytyjskiego, a także narodu brytyjskiego należy określenie tego, jakie podejście do miejsca Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej uważają za najlepsze" - skomentowała przemówienie Camerona rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Podkreśliła, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła "jednoznaczne oświadczenie premiera, że chce, by Wielka Brytania została w UE". "UE jest unią opartą na demokratycznej woli jej krajów członkowskich (...). Jeśli Wielka Brytania chce pozostać w UE, to w interesie Europy i w interesie samej Wielkiej Brytanii jest, by pozostała ona aktywnym członkiem w centrum UE" - zapewniała rzeczniczka.

Dodała, że Wielka Brytania wnosi wiele korzyści w europejską integracją i pozytywnie kształtuje unijną politykę m.in. w zakresie pogłębiania rynku wewnętrznego, polityki klimatycznej i handlowej. "Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym przemówieniu wewnętrzna debata skupi się na meritum obecnych stosunków i pozwoli na opartą na faktach ocenę tego, jak członkostwo w UE wpływa na zdolność Wielkiej Brytanii do podejmowania wyzwań światowych" - zaznaczyła Ahrenkilde Hansen.

Cameron w długo oczekiwanym przemówieniu na temat przyszłego statusu swego kraju w UE oświadczył w
środę, że coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii. Dodał, że jego rząd będzie dążył do renegocjacji stosunków W.Brytanii z UE, a wynik przedstawi wyborcom do aprobaty w referendum przed końcem 2017 r.

Rzeczniczka KE, pytana o to, czy w świetle traktatu UE więzi Wielkiej Brytanii z UE mogą być poluzowane, odparła, że możliwe są zmiany unijnych traktatów. Przypomniała też, że już dzisiaj niektóre kraje UE mają tzw. klauzule opt-outy, czyli umożliwiające krajom członkowskich wykluczenie z pewnych postanowień traktatu UE. Wielka Brytania ma taką klauzulę opt-out m.in. w przyjmowaniu euro. Z kolei w kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rzeczniczka przyznała, że artykuł 50 Traktatu z Lizbony mówi ogólnie o takiej możliwości, ale że nie ma określonej procedury wyjścia i że "dzisiaj nie ma takiego pytania".

Odnosząc się do ewentualnego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa w UE, zaznaczyła, że "wszyscy premierzy wszystkich państw członkowskich mają swobodę zadawania pytań".

Rzeczniczka odmówiła dalszych komentarzy na temat wybranych elementów przemówienia, takich jak krytyka KE w sprawie kontroli wydatków i czas pracy lekarzy. Zapewniła jedynie, że KE zwiększa wydajność pracy i w nadchodzących latach będzie redukować personel.

Cameron w swoim przemówieniu jako przykład niepotrzebnej harmonizacji przepisów w UE podał określanie czasu pracy lekarzy w brytyjskich szpitalach. Jak mówił, takie przepisy nie muszą być ustalane w Brukseli, bo nie jest to konieczne z punktu widzenia jednolitego rynku UE.

ansa/ PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

  1. syria-18062018 18.06.2018

    Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

    W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

  2. merkel18062018 18.06.2018

    Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

    Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

  3. verhofstadt-18062018 18.06.2018

    Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

    Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

  4. trzesieniejp18062018 18.06.2018

    Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

    Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

  5. gaza-18062018 18.06.2018

    Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

    Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

  6. duque-18062018 18.06.2018

    Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

    Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

  7. israel17062018 17.06.2018

    Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

    Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

  8. einstein17062018 17.06.2018

    Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

    Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook