Jedynie prawda jest ciekawa

KE uruchomi wobec Polski mechanizm kontroli?

10.01.2016

Niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” twierdzi, że Komisja Europejska zastosuje wobec Polski tzw. mechanizm kontroli praworządności. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już w środę, po zaplanowanym spotkaniu unijnych komisarzy.

Gazeta informuje, że szef Komisji Jean-Claude Juncker przeprowadził w mijającym tygodniu rozmowy z poszczególnymi komisarzami. Wyłania się z nich „zgodny obraz sytuacji w Polsce”. Dlatego Komisja, po raz pierwszy, uruchomi mechanizm kontroli praworządności.

Jak czytamy, nawet węgierski komisarz UE, odpowiedzialny za kulturę, Tibor Navracics, nie będzie blokował tej decyzji. Gazeta dodaje, że kontrola będzie dotyczyć zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a nie w mediach.

Według „FAZ” mechanizm ma wdrożyć pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Holender Frans Timmermans, który ostro krytykował w ostatnich tygodniach rząd Prawa i Sprawiedliwości.

"Kontrola odbędzie się we współpracy z Komisją Wenecką" - pisze gazeta. Unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Niemiec Günther Oettinger zaznaczył wcześniej, że „należy postawić Polskę pod nadzorem”.

„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” podkreśla, że także w Parlamencie Europejskim rośnie presja na Polskę. Szef Parlamentu Martin Schulz powiedział gazecie, że rządy Prawa i Sprawiedliwości to „demokracja w stylu Władimira Putina”.

Jak ocenił, władze w Warszawie podporządkowują dobro państwa woli partii i „putinizują” europejską politykę.

Ryb, faz.net

[Fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook