Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

KE sprawdzi stan węgierskiej demokracji

10.06.2015

Węgry po raz kolejny są karane przez europejskie instytucje. Tym razem Parlament Europejski krytykował konsultacje społeczne w sprawie imigracji, które zostały przeprowadzone na Węgrzech. W przyjętej rezolucji stwierdzono m.in. że „treść i język” tej konkretnej ankiety są „bardzo mylące”.

Jak głosi komunikat PE, eurodeputowani uznali, że „przywrócenie kary śmierci na Węgrzech byłoby pogwałceniem unijnych traktatów i Karty Praw Podstawowych, a sformułowania zawarte przez rząd w konsultacjach społecznych na temat imigracji wprowadzają opinię publiczną w błąd, są tendencyjne i niewyważone”.

Tymczasem premier Viktor Orban wielokrotnie zapewniał, że jego kraj nie ma zamiaru wprowadzać kary śmierci.

Europosłowie w rezolucji przyznają, że „konsultacje społeczne mogą być ważnym i cennym narzędziem dla rządów do opracowania polityki”, jednak „treść i język” tej konkretnej ankiety są „bardzo mylące” i „sugerują bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między migrantami i zagrożeniem bezpieczeństwa”.

Zgodnie z komunikatem PE eurodeputowani w rezolucji wzywają Komisję Europejską do „natychmiastowego rozpoczęcia procesu szczegółowego monitorowania sytuacji demokracji, rządów prawa i praw podstawowych na Węgrzech oraz do złożenia sprawozdania w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego i Rady przed wrześniem 2015 roku”.

Posłowie chcą również, by Komisja przedstawiła projekt unijnego mechanizmu, który byłby skutecznym narzędziem przestrzegania i egzekwowania zasad demokracji, rządów prawa i praw podstawowych, zgodnie z Kartą Praw Podstawowych i traktatami podpisanymi przez wszystkie państwa członkowskie.

Za przyjęciem rezolucji, która podsumowuje debatę plenarną z 19 maja, głosowało 362 posłów; 247 było przeciw, a 88 wstrzymało się.

Premier Węgier Viktor Orban pod koniec kwietnia zadeklarował potrzebę przeprowadzenia na Węgrzech publicznej debaty na temat kary śmierci, później jednak zapewnił, że jego kraj nie ma zamiaru jej wprowadzać. W maju na Węgrzech rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat imigracji. Węgrzy mają m.in. odpowiedzieć, czy wzrost zagrożenia terroryzmem może mieć związek z błędami w unijnej polityce migracyjnej. Premier Węgier publicznie ostrzegał przed skutkami zbyt liberalnej - jego zdaniem - unijnej polityki imigracyjnej.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]


Słowa kluczowe:

KE

,

Węgry

,

demokracja

Warto poczytać

Facebook