Jedynie prawda jest ciekawa


KE przejrzy umowy gazowe i wymusi współpracę

08.02.2016

KE będzie oceniała międzyrządowe umowy gazowe przed ich zawarciem, żeby wykluczyć zawieranie klauzul sprzecznych z prawem UE - taki zapis znajdzie się w pakiecie regulacji, który w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony w Brukseli.

O szczegółach tzw. pakietu zimowego, czyli propozycjach KE, które mają zwiększyć unijne bezpieczeństwo energetyczne, mówił w poniedziałek w brukselskim think tanku Bruegel komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Canete.

"Główną zmianą w porównaniu z obecną sytuacją jest wprowadzenie obowiązkowego sprawdzania międzyrządowych umów przez KE ex ante. Komisja musi mieć możliwość wyrażania swojego stanowiska przed ich zawarciem. Kraje członkowskie mogą być powstrzymane przed popisaniem umowy, dopóki analiza nie zostanie ukończona" - powiedział Canete.

Jak wyjaśniał, państwa będą zobowiązane do wzięcia pod uwagę opinii Komisji. Takie działanie ma wykluczyć sytuację, w której Rosja narzucała swoim partnerom z UE niekorzystne warunki dotyczące odbioru gazu. 

"Celem nowego mechanizmu będzie zapewnienie większej transparentności umów i pełnej ich zgodności z prawem UE" - podkreślał komisarz. Jak zaznaczył, porozumienia międzyrządowe (IGA - od ang. intergovernmental agreement) dotyczące gazociągu South Stream pokazały, że bardzo trudno je zmienić, gdy są one już zawarte. Jedna trzecia ze 124 umów IGA, które KE przeanalizowała, zawierała klauzule sprzeczne z unijnym prawem. "Do tej pory żądne z tych porozumień nie zostało skutecznie renegocjowane" - zwracał uwagę Canete.

KE chce też zastąpić narodowe podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego podejściem regionalnym. Ma to zapewnić lepszą koordynacje pomiędzy państwami członkowskimi, a także umożliwić dokładniejszą ocenę wspólnych czynników ryzyka związanych z zakłóceniami dostaw. Odpowiedzią na kryzys mają być regionalne plany działań, a nie reakcje na poziomie państwa członkowskiego.

Klauzula solidarności nakaże w sytuacji awaryjnej dzielenie się surowcem, by zaspokoić przynajmniej potrzeby chronionych klientów (np. gospodarstw domowych czy małych przedsiębiorstw). 

Zmienione ma być też podejście do wykorzystywania rurociągów. KE chce m.in. utrudnić operatorom sieci przesyłowych blokowanie przesyłów rewersowych. Dzięki nim udało się uniknąć kryzysu z zaopatrzeniem gazu na Ukrainie.

KE, a także władze państw członkowskich mają też uzyskać bezpośredni dostęp do określonych kontraktów komercyjnych, jakie zawierają ze sobą firmy gazowe. Chodzi o umowy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dostaw całego kraju lub regionu, których czas trwania przekracza rok - wyjaśniał komisarz.

Kraje UE będą również mogły "w uzasadnionych przypadkach" wnioskować do przedsiębiorstw o dostarczenie dodatkowych, zaktualizowanych informacji dotyczących przepływów gazu, aby "ocenić sytuację bezpieczeństwa dostaw".

Poza tymi propozycjami zmian w prawie Komisja przedstawi też w ramach pakietu strategię dotyczącą wykorzystania gazu płynnego (LNG) i przechowywania tego surowca. "Celem jest poprawa dostępu wszystkich krajów członkowskich do LNG jako alternatywnego źródła gazu, a także poprawa dostępu do możliwości przechowywania"-  oświadczył Canete.

Jak zaznaczył, Europa to największy importer naturalnego gazu na świecie, a możliwości importu LNG są wystarczające, by zaspokoić 43 proc. obecnego zapotrzebowania na ten surowiec.

Po oficjalnej prezentacji projektów aktów prawnych zajmą się nimi państwa członkowskie i Parlament Europejski. Od przebiegu negocjacji będzie zależało to, jaki kształt przyjmą ostateczne przepisy.

K.R/PAP
[Fot.freeimages.com]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook