Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

KE przejrzy umowy gazowe i wymusi współpracę

08.02.2016

KE będzie oceniała międzyrządowe umowy gazowe przed ich zawarciem, żeby wykluczyć zawieranie klauzul sprzecznych z prawem UE - taki zapis znajdzie się w pakiecie regulacji, który w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony w Brukseli.

O szczegółach tzw. pakietu zimowego, czyli propozycjach KE, które mają zwiększyć unijne bezpieczeństwo energetyczne, mówił w poniedziałek w brukselskim think tanku Bruegel komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Canete.

"Główną zmianą w porównaniu z obecną sytuacją jest wprowadzenie obowiązkowego sprawdzania międzyrządowych umów przez KE ex ante. Komisja musi mieć możliwość wyrażania swojego stanowiska przed ich zawarciem. Kraje członkowskie mogą być powstrzymane przed popisaniem umowy, dopóki analiza nie zostanie ukończona" - powiedział Canete.

Jak wyjaśniał, państwa będą zobowiązane do wzięcia pod uwagę opinii Komisji. Takie działanie ma wykluczyć sytuację, w której Rosja narzucała swoim partnerom z UE niekorzystne warunki dotyczące odbioru gazu. 

"Celem nowego mechanizmu będzie zapewnienie większej transparentności umów i pełnej ich zgodności z prawem UE" - podkreślał komisarz. Jak zaznaczył, porozumienia międzyrządowe (IGA - od ang. intergovernmental agreement) dotyczące gazociągu South Stream pokazały, że bardzo trudno je zmienić, gdy są one już zawarte. Jedna trzecia ze 124 umów IGA, które KE przeanalizowała, zawierała klauzule sprzeczne z unijnym prawem. "Do tej pory żądne z tych porozumień nie zostało skutecznie renegocjowane" - zwracał uwagę Canete.

KE chce też zastąpić narodowe podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego podejściem regionalnym. Ma to zapewnić lepszą koordynacje pomiędzy państwami członkowskimi, a także umożliwić dokładniejszą ocenę wspólnych czynników ryzyka związanych z zakłóceniami dostaw. Odpowiedzią na kryzys mają być regionalne plany działań, a nie reakcje na poziomie państwa członkowskiego.

Klauzula solidarności nakaże w sytuacji awaryjnej dzielenie się surowcem, by zaspokoić przynajmniej potrzeby chronionych klientów (np. gospodarstw domowych czy małych przedsiębiorstw). 

Zmienione ma być też podejście do wykorzystywania rurociągów. KE chce m.in. utrudnić operatorom sieci przesyłowych blokowanie przesyłów rewersowych. Dzięki nim udało się uniknąć kryzysu z zaopatrzeniem gazu na Ukrainie.

KE, a także władze państw członkowskich mają też uzyskać bezpośredni dostęp do określonych kontraktów komercyjnych, jakie zawierają ze sobą firmy gazowe. Chodzi o umowy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dostaw całego kraju lub regionu, których czas trwania przekracza rok - wyjaśniał komisarz.

Kraje UE będą również mogły "w uzasadnionych przypadkach" wnioskować do przedsiębiorstw o dostarczenie dodatkowych, zaktualizowanych informacji dotyczących przepływów gazu, aby "ocenić sytuację bezpieczeństwa dostaw".

Poza tymi propozycjami zmian w prawie Komisja przedstawi też w ramach pakietu strategię dotyczącą wykorzystania gazu płynnego (LNG) i przechowywania tego surowca. "Celem jest poprawa dostępu wszystkich krajów członkowskich do LNG jako alternatywnego źródła gazu, a także poprawa dostępu do możliwości przechowywania"-  oświadczył Canete.

Jak zaznaczył, Europa to największy importer naturalnego gazu na świecie, a możliwości importu LNG są wystarczające, by zaspokoić 43 proc. obecnego zapotrzebowania na ten surowiec.

Po oficjalnej prezentacji projektów aktów prawnych zajmą się nimi państwa członkowskie i Parlament Europejski. Od przebiegu negocjacji będzie zależało to, jaki kształt przyjmą ostateczne przepisy.

K.R/PAP
[Fot.freeimages.com]

Warto poczytać

 1. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

 2. nawalnypapepa 27.03.2017

  Nawalny skazany na areszt i grzywnę

  Na 15 dni aresztu skazał w poniedziałek sąd w Moskwie opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, uznając, że podczas zatrzymania na niedzielnej demonstracji w Moskwie stawiał on opór funkcjonariuszom policji. Wcześniej sąd skazał Nawalnego na karę grzywny.

 3. mid-epa05873521 27.03.2017

  Zadowolona Merkel

  Kanclerz Merkel nie kryje zadowolenia z dobrego wyniku swojej partii w wyborach w kraju związkowym Saara.

 4. bielut 27.03.2017

  Ok. 100 osób oczekuje na Białorusi na procesy

  Za złamanie przepisów dotyczących imprez masowych i niepodporządkowanie się milicji na 25 dni aresztu skazał w poniedziałek miński sąd opozycyjnego aktywistę Leanida Kułakoua.

 5. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 6. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 7. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook