Jedynie prawda jest ciekawa


KE chce zablokować podatek handlowy

19.09.2016

Obowiązujący od początku września podatek handlowy może nie przetrwać zbyt długo. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio, nową daninę zakwestionuje Komisja Europejska. Cała dokumentacja dyrekcji generalnej do spraw konkurencji jest już przygotowana.

"Teraz to już od przewodniczącego Komisji zależy, kiedy decyzja zostanie ogłoszona" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z urzędników. Nie jest wykluczone, że nastąpi to w przyszłym tygodniu. 

Od kilku miesięcy wiadomo było, że Bruksela ma wątpliwości i traktuje podatek jako niedozwoloną pomoc publiczną. Trwała wymiana korespondencji z rządem, a zastrzeżenia dotyczyły zróżnicowania stawek podatkowych i progów i nierównego traktowania firm różniących się wielkością. 

Podobne zastrzeżenia Komisja Europejska miała wcześniej w sprawie podatku na Węgrzech. Na razie wyjaśnienia z Warszawy - jak mówi jeden z urzędników - nie były wystarczające. Jeśli Komisja ogłosi negatywną opinię i tym samym rozpocznie oficjalne dochodzenie, zażąda zawieszenia ustawy do czasu jego zakończenia. 

Nieoficjalne potwierdzenie zablokowania przez KE podatku handlowego uzyskała także „Rzeczpospolita”. Według gazety oznacza to problem z uzyskaniem do 1,5 mld zł dochodów w budżecie na 2017 r. 

"Komisja nie kwestionuje zasadności wprowadzenia nowego obciążenia fiskalnego ani jego wysokości. Z naszych informacji wynika, że jej zastrzeżenia budzi natomiast zróżnicowanie stawek i kwota wolna, co powoduje, że sklepy mniejsze będą mniej obciążone niż większe. - Linia argumentacji jest identyczna jak w wypadku podatku węgierskiego - ujawnia nasz rozmówca w Brukseli" - czytamy w „Rz”. 

Dziennik przypomina, że rząd w Budapeszcie wprowadził podobny zróżnicowany podatek na początku 2015 roku. Nazwał go opłatą za inspekcję sieci sprzedaży żywności. 

Ustawa o podatku handlowym, która obowiązuje od 1 września br., przewiduje kwotę wolną w wysokości 17 mln zł miesięcznie, zaś powyżej niej - do 170 mln zł - podatek wynosi 0,8 proc. od przychodu ze sprzedaży na rzecz konsumentów oraz - powyżej 170 mln zł miesięcznie - 1,4 proc. 

ak, IAR, PAP

[fot. Fratria] 

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook