Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kazachstan bez standardów demokratycznych

21.03.2016

Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych Kazachstan nie wypełnił swych własnych zobowiązań dotyczących przeprowadzenia demokratycznych wyborów - poinformowała w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

"To oczywiste, że Kazachstan wciąż ma długą drogę, ażeby wypełnić swe zobowiązania wyborcze, aczkolwiek odnotowano pewien postęp" - powiedziała dziennikarzom specjalna koordynatorka ds. obserwacji wyborów w tym środkowoazjatyckim kraju Marietta Tidei. 

"Partia rządząca miała ewidentna przewagę nad innymi ugrupowaniami w tych wyborach. Podczas gdy partie mogły swobodnie prowadzić kampanię, to prawdziwy wybór polityczny pozostaje niewystarczający" - wskazała. Inna grupa obserwatorów zamieściła w internecie film pokazujący mężczyznę wrzucającego kilka głosów do urny w jednym z lokali wyborczych w Ałma Acie. Według ogłoszonych w poniedziałek wstępnych oficjalnych wyników przedterminowych wyborów do niższej izby kazachskiego parlamentu, Mażylisu, partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa zdobyła przytłaczającą większość 82 proc. głosów. 

Dwie prorządowe partie, które mają swą reprezentację w dotychczasowym parlamencie, znów wejdą do Mażylisu; są to Demokratyczna Partia Kazachstanu "Ak Żoł" i Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu (KLPK). Przekroczyły one w głosowaniu 7 proc., ile wynosi w Kazachstanie próg wyborczy. Trzy inne ugrupowania nie przekroczyły 7 proc. Wstępne wyniki są prawie identyczne z sondażami exit polls. Wynik wyborów w kraju, w którym - według zachodnich standardów - nigdy nie odbyły się naprawdę wolne i uczciwe wybory, nie jest zaskoczeniem. 

Krajem rządzi żelazną ręką Nazarabajew, który w 1989 roku został pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu, i już wtedy stał się de facto przywódcą kraju, a po rozpadzie ZSRR w 1991 r. został wybrany na prezydenta. 75-letni obecnie Nazarbajew pogratulował swej partii zwycięstwa, witany przez rzesze młodych Kazachów ubranych w niebiesko-żółte barwy Nur Otan i wykrzykujących: "Nursułtan! Nur Otan!". "To wielkie osiągnięcie naszej demokracji" - mówił prezydent w Astanie. Komisja wyborcza poinformowała, że frekwencja wynosiła 77,1 proc.

kk/PAP

[fot.PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook