Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kawalenka zakończył głodówkę

25.05.2012

Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka zakończył głodówkę protestacyjną - poinformowała w piątek jego żona Alena pod spotkaniu z adwokatem, który widział się z jej mężem w czwartek.

"Adwokat powiedział, że Siarhiej zakończył głodówkę i będzie walczyć innymi metodami. Badania lekarskiego nie przeprowadzono. Adwokat powiedział, że Siarhiej czuje się w miarę dobrze" - powiedziała Alena Kawalenka, którą cytuje Radio Swaboda.

Witebski działacz opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF) Siarhiej Kawalenka, który obecnie znajduje się w kolonii karnej w Mohylewie, głodował w proteście przeciwko wymierzonemu mu wyrokowi, który uważa za niezgodny z prawem.

Kawalenka został pod koniec lutego skazany na 25 miesięcy kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 roku, wymierzonej mu za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Głodował od zatrzymania 19 grudnia 2011 roku z dwoma przerwami - dwutygodniową i prawie miesięczną.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

PAP
[fot. PAP/LUFA]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook