Jedynie prawda jest ciekawa


Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

22.09.2017

Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

Według działającej na rzecz niepodległości grupy, w proteście bierze udział 2,5 tys. osób. Piątkowa demonstracja jest kontynuacją protestu, który odbywał się w czwartek pod Sądem Najwyższym Katalonii w Barcelonie, gdzie zgromadziło się ok. 20 tys. ludzi. Wielu manifestantów pozostało przed gmachem sądu na całą noc. Rozstawiono namioty, między latarniami rozwieszono hamaki. Działacze wzywają, by demonstracje trwały, dopóki urzędnicy nie zostaną wypuszczeni.

Protestujący domagają się m.in. uwolnienia pozostających w aresztach pięciu spośród dwunastu czołowych katalońskich polityków zatrzymanych w środę przez Gwardię Cywilną; są to członkowie najwyższych władz regionalnych, którzy kierowali przygotowaniami do referendum niepodległościowego, zaplanowanego na 1 października.

Rząd Hiszpanii uznaje plebiscyt za nielegalny; Trybunał Konstytucyjny w Madrycie przed dwoma tygodniami zawiesił referendum, uznając je za niezgodne z ustawą zasadniczą.

W środę władze centralne przeprowadziły wielką operację policyjną w Katalonii, rekwirując m.in. urny, 10 mln kart do głosowania oraz druki zaświadczeń dla 45 tys. członków komisji wyborczych, a także przejęły bezpośrednią kontrolę nad finansami autonomicznej administracji katalońskiej.

Hiszpański premier Mariano Rajoy wystąpił w czwartek z apelem telewizyjnym do katalońskich władz regionalnych i wyborców, mówiąc, że "referendum nie może się odbyć, nigdy nie było legalne i zgodnie z prawem jest niemożliwe" do przeprowadzenia.

Mimo tych działań, przemawiając do uczestników czwartkowych demonstracji, wicepremier Katalonii Oriol Junqueras oświadczył, że referendum odbędzie się.

PAP

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook