Jedynie prawda jest ciekawa


Kasjanow nie wierzy w kaukaski trop zabójstwa Niemcowa

10.03.2015

Michaił Kasjanow, były premier Rosji oświadczył w PE, że śledczy badający zabójstwo Borysa Niemcowa działają według narzuconej przez prezydenta Władimira Putina wersji wydarzeń. Według Kasjanowa Niemcow nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

Kasjanow składa we wtorek wizytę w Parlamencie Europejskim na zaproszenie europejskich liberałów. Były premier Rosji jest szefem opozycyjnego ugrupowania Parnas, do którego należał również zamordowany 27 lutego w Moskwie Niemcow. W Strasburgu Kasjanow ma się spotkać z przewodniczącym KE Jeanem-Claudem Junckerem, szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, a także przewodniczącymi grup politycznych.

"My, demokraci i liberałowie w Rosji, usiłujemy zrozumieć, jak to się stało. Zabójstwo Niemcowa z naszej perspektywy jest absolutnie umotywowane politycznie. Dwa tygodnie temu nie można było nawet sobie wyobrazić, że coś takiego może wydarzyć się w centrum Moskwy w XXI wieku. To było demonstracyjne morderstwo" - mówił na konferencji prasowej w PE Kasjanow.

Wyraził opinię, że kilka godzin po śmierci Niemcowa Putin wygłosił oświadczenie kierujące śledztwo na odpowiednie tory. Prezydent Rosji mówił wówczas, iż "to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter". Zdaniem Kasjanowa rosyjscy śledczy działają obecnie według tej narzuconej wersji, natomiast tego kierunku nie potwierdzają obce służby wywiadowcze. Były premier Rosji podkreślił, że Niemcow nigdy nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

"Przez 20 lat, od kiedy znałem Borysa Niemcowa, nigdy nie wygłosił on antyislamskiego oświadczenia. Jesteśmy liberałami. Mamy szacunek dla każdej religii, każdej mniejszości. Przez te wszystkie lata Borys Niemcow walczył o tę tolerancję" - zaznaczył Kasjanow.

Informacje o islamistycznym wątku nasiliły się, gdy sąd nakazał aresztowanie w związku z zabójstwem pięciu osób z Kaukazu Północnego. Jeden z zatrzymanych, Zaur Dadajew, służący w siłach specjalnych czeczeńskiego MSW, przyznał się do udziału w zabójstwie. Dadajew miał być wstrząśnięty karykaturami Mahometa zamieszczonymi na łamach francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi ich publikację. Niemcow zaś potępił styczniowy zamach na redakcję pisma dokonany, jak twierdzili sprawcy, w akcie zemsty za karykatury.

Kasjanow mówił również we wtorek, że organizatorzy zabójstwa Niemcowa chcieli stworzyć w Rosji atmosferę strachu, aby zniechęcić ludzi do walki o prawa konstytucyjne. Zdaniem opozycjonisty jest możliwe, że aresztowani mężczyźni rzeczywiście są zamieszani w morderstwo, ale jego organizatorzy i motywacje są inne, niż się podaje.

Temperaturę wokół Niemcowa podniósł jego sprzeciw wobec wojny na Ukrainie - argumentował Kasjanow. Wskazywał też na atmosferę tworzoną przez władze Rosji w ostatnim czasie. "Dwa miesiące temu Putin mówił o tym, że Rosja jest otoczona przez wrogów, że mamy w kraju piątą kolumnę i - cytuję - +ci liberałowie to zdrajcy+" - mówił Kasjanow.

Opozycjonista ocenił, że kroki, które wobec Rosji podejmuje Unia Europejska, są słuszne. Nawoływał jednocześnie, by nie ulegać pokusie osłabiania sankcji, a nawet nakładać nowe w razie naruszania w Rosji praw człowieka.

Kasjanow ubolewał, że chociaż Rosja należy do wielu organizacji międzynarodowych, w tym do Rady Europy, to nie przestrzega zasad państwa prawa. "W tej chwili w Rosji nie ma nawet przejawów państwa prawa. Nie ma ani podziału władzy, ani niezależnego wymiaru sprawiedliwości, ani wolnych mediów" - wskazywał.

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE Guy Verhofstadt podkreślił, że jego ugrupowanie domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie Niemcowa. Zaapelował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i do Mogherini o kontynuację "proaktywnej", a nie tylko opartej na reakcjach, polityki wobec Rosji.

Parlament Europejski ma podczas odbywającej się sesji przyjąć rezolucję w sprawie zabójstwa Niemcowa.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook