Jedynie prawda jest ciekawa


Kasjanow nie wierzy w kaukaski trop zabójstwa Niemcowa

10.03.2015

Michaił Kasjanow, były premier Rosji oświadczył w PE, że śledczy badający zabójstwo Borysa Niemcowa działają według narzuconej przez prezydenta Władimira Putina wersji wydarzeń. Według Kasjanowa Niemcow nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

Kasjanow składa we wtorek wizytę w Parlamencie Europejskim na zaproszenie europejskich liberałów. Były premier Rosji jest szefem opozycyjnego ugrupowania Parnas, do którego należał również zamordowany 27 lutego w Moskwie Niemcow. W Strasburgu Kasjanow ma się spotkać z przewodniczącym KE Jeanem-Claudem Junckerem, szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, a także przewodniczącymi grup politycznych.

"My, demokraci i liberałowie w Rosji, usiłujemy zrozumieć, jak to się stało. Zabójstwo Niemcowa z naszej perspektywy jest absolutnie umotywowane politycznie. Dwa tygodnie temu nie można było nawet sobie wyobrazić, że coś takiego może wydarzyć się w centrum Moskwy w XXI wieku. To było demonstracyjne morderstwo" - mówił na konferencji prasowej w PE Kasjanow.

Wyraził opinię, że kilka godzin po śmierci Niemcowa Putin wygłosił oświadczenie kierujące śledztwo na odpowiednie tory. Prezydent Rosji mówił wówczas, iż "to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter". Zdaniem Kasjanowa rosyjscy śledczy działają obecnie według tej narzuconej wersji, natomiast tego kierunku nie potwierdzają obce służby wywiadowcze. Były premier Rosji podkreślił, że Niemcow nigdy nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

"Przez 20 lat, od kiedy znałem Borysa Niemcowa, nigdy nie wygłosił on antyislamskiego oświadczenia. Jesteśmy liberałami. Mamy szacunek dla każdej religii, każdej mniejszości. Przez te wszystkie lata Borys Niemcow walczył o tę tolerancję" - zaznaczył Kasjanow.

Informacje o islamistycznym wątku nasiliły się, gdy sąd nakazał aresztowanie w związku z zabójstwem pięciu osób z Kaukazu Północnego. Jeden z zatrzymanych, Zaur Dadajew, służący w siłach specjalnych czeczeńskiego MSW, przyznał się do udziału w zabójstwie. Dadajew miał być wstrząśnięty karykaturami Mahometa zamieszczonymi na łamach francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi ich publikację. Niemcow zaś potępił styczniowy zamach na redakcję pisma dokonany, jak twierdzili sprawcy, w akcie zemsty za karykatury.

Kasjanow mówił również we wtorek, że organizatorzy zabójstwa Niemcowa chcieli stworzyć w Rosji atmosferę strachu, aby zniechęcić ludzi do walki o prawa konstytucyjne. Zdaniem opozycjonisty jest możliwe, że aresztowani mężczyźni rzeczywiście są zamieszani w morderstwo, ale jego organizatorzy i motywacje są inne, niż się podaje.

Temperaturę wokół Niemcowa podniósł jego sprzeciw wobec wojny na Ukrainie - argumentował Kasjanow. Wskazywał też na atmosferę tworzoną przez władze Rosji w ostatnim czasie. "Dwa miesiące temu Putin mówił o tym, że Rosja jest otoczona przez wrogów, że mamy w kraju piątą kolumnę i - cytuję - +ci liberałowie to zdrajcy+" - mówił Kasjanow.

Opozycjonista ocenił, że kroki, które wobec Rosji podejmuje Unia Europejska, są słuszne. Nawoływał jednocześnie, by nie ulegać pokusie osłabiania sankcji, a nawet nakładać nowe w razie naruszania w Rosji praw człowieka.

Kasjanow ubolewał, że chociaż Rosja należy do wielu organizacji międzynarodowych, w tym do Rady Europy, to nie przestrzega zasad państwa prawa. "W tej chwili w Rosji nie ma nawet przejawów państwa prawa. Nie ma ani podziału władzy, ani niezależnego wymiaru sprawiedliwości, ani wolnych mediów" - wskazywał.

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE Guy Verhofstadt podkreślił, że jego ugrupowanie domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie Niemcowa. Zaapelował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i do Mogherini o kontynuację "proaktywnej", a nie tylko opartej na reakcjach, polityki wobec Rosji.

Parlament Europejski ma podczas odbywającej się sesji przyjąć rezolucję w sprawie zabójstwa Niemcowa.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook