Jedynie prawda jest ciekawa


Kasjanow nie wierzy w kaukaski trop zabójstwa Niemcowa

10.03.2015

Michaił Kasjanow, były premier Rosji oświadczył w PE, że śledczy badający zabójstwo Borysa Niemcowa działają według narzuconej przez prezydenta Władimira Putina wersji wydarzeń. Według Kasjanowa Niemcow nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

Kasjanow składa we wtorek wizytę w Parlamencie Europejskim na zaproszenie europejskich liberałów. Były premier Rosji jest szefem opozycyjnego ugrupowania Parnas, do którego należał również zamordowany 27 lutego w Moskwie Niemcow. W Strasburgu Kasjanow ma się spotkać z przewodniczącym KE Jeanem-Claudem Junckerem, szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, a także przewodniczącymi grup politycznych.

"My, demokraci i liberałowie w Rosji, usiłujemy zrozumieć, jak to się stało. Zabójstwo Niemcowa z naszej perspektywy jest absolutnie umotywowane politycznie. Dwa tygodnie temu nie można było nawet sobie wyobrazić, że coś takiego może wydarzyć się w centrum Moskwy w XXI wieku. To było demonstracyjne morderstwo" - mówił na konferencji prasowej w PE Kasjanow.

Wyraził opinię, że kilka godzin po śmierci Niemcowa Putin wygłosił oświadczenie kierujące śledztwo na odpowiednie tory. Prezydent Rosji mówił wówczas, iż "to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter". Zdaniem Kasjanowa rosyjscy śledczy działają obecnie według tej narzuconej wersji, natomiast tego kierunku nie potwierdzają obce służby wywiadowcze. Były premier Rosji podkreślił, że Niemcow nigdy nie wygłaszał antyislamskich oświadczeń.

"Przez 20 lat, od kiedy znałem Borysa Niemcowa, nigdy nie wygłosił on antyislamskiego oświadczenia. Jesteśmy liberałami. Mamy szacunek dla każdej religii, każdej mniejszości. Przez te wszystkie lata Borys Niemcow walczył o tę tolerancję" - zaznaczył Kasjanow.

Informacje o islamistycznym wątku nasiliły się, gdy sąd nakazał aresztowanie w związku z zabójstwem pięciu osób z Kaukazu Północnego. Jeden z zatrzymanych, Zaur Dadajew, służący w siłach specjalnych czeczeńskiego MSW, przyznał się do udziału w zabójstwie. Dadajew miał być wstrząśnięty karykaturami Mahometa zamieszczonymi na łamach francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi ich publikację. Niemcow zaś potępił styczniowy zamach na redakcję pisma dokonany, jak twierdzili sprawcy, w akcie zemsty za karykatury.

Kasjanow mówił również we wtorek, że organizatorzy zabójstwa Niemcowa chcieli stworzyć w Rosji atmosferę strachu, aby zniechęcić ludzi do walki o prawa konstytucyjne. Zdaniem opozycjonisty jest możliwe, że aresztowani mężczyźni rzeczywiście są zamieszani w morderstwo, ale jego organizatorzy i motywacje są inne, niż się podaje.

Temperaturę wokół Niemcowa podniósł jego sprzeciw wobec wojny na Ukrainie - argumentował Kasjanow. Wskazywał też na atmosferę tworzoną przez władze Rosji w ostatnim czasie. "Dwa miesiące temu Putin mówił o tym, że Rosja jest otoczona przez wrogów, że mamy w kraju piątą kolumnę i - cytuję - +ci liberałowie to zdrajcy+" - mówił Kasjanow.

Opozycjonista ocenił, że kroki, które wobec Rosji podejmuje Unia Europejska, są słuszne. Nawoływał jednocześnie, by nie ulegać pokusie osłabiania sankcji, a nawet nakładać nowe w razie naruszania w Rosji praw człowieka.

Kasjanow ubolewał, że chociaż Rosja należy do wielu organizacji międzynarodowych, w tym do Rady Europy, to nie przestrzega zasad państwa prawa. "W tej chwili w Rosji nie ma nawet przejawów państwa prawa. Nie ma ani podziału władzy, ani niezależnego wymiaru sprawiedliwości, ani wolnych mediów" - wskazywał.

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE Guy Verhofstadt podkreślił, że jego ugrupowanie domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie Niemcowa. Zaapelował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i do Mogherini o kontynuację "proaktywnej", a nie tylko opartej na reakcjach, polityki wobec Rosji.

Parlament Europejski ma podczas odbywającej się sesji przyjąć rezolucję w sprawie zabójstwa Niemcowa.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook