Jedynie prawda jest ciekawa


Trump rozmawiał z kanclerz Merkel

06.04.2017

Przywódcy Niemiec i Stanów Zjednoczonych rozmawiali m.in. o sytuacji w Afganistanie oraz o konflikcie na wschodzie Ukrainy.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w trakcie której "przedyskutowali problemy stanowiące przedmiot obopólnego zainteresowania i troski" - poinformował w krótkim oświadczeniu Biały Dom.

Przywódcy Niemiec i Stanów Zjednoczonych rozmawiali m.in. o sytuacji w Afganistanie oraz o konflikcie na wschodzie Ukrainy. "Zapowiedzieli bliską współpracę i dalszą koordynację działań w odniesieniu do tych zagadnień, a także w innych sferach" - zaznaczono w komunikacie Białego Domu.

Prezydent Donald Trump spotkał się z niemiecką kanclerz 17 marca w Waszyngtonie – przypomina Reuters. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel Trump wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych przez nią "w celu rozwiązania konfliktu na (wschodniej) Ukrainie, gdzie najbardziej chcielibyśmy poszukiwać rozwiązania pokojowego".

Występując w Białym Domu na wspólnej konferencji prasowej, oboje podkreślali znaczenie NATO jako filaru bezpieczeństwa transatlantyckiego i zapowiedzieli współpracę w celu doprowadzenia do realizacji porozumień z Mińska.

"Niemcy i Stany Zjednoczone chcą współpracować w celu realizacji porozumień pokojowych mających doprowadzić do uregulowania konfliktu w Donbasie - oświadczyła Merkel. - Chodzi z jednej strony o bezpieczną i suwerenną Ukrainę, a z drugiej, gdy tamte problemy zostaną rozwiązane, o możliwość poprawienia relacji z Rosją".

O ile przywódcy Niemiec i USA mają podobną wizję współpracy w sferze bezpieczeństwa, o tyle różni ich podejście do kwestii gospodarczych - przypominają agencje.

Podczas wizyty w Waszyngtonie Angela Merkel wskazywała, że obowiązujące międzynarodowe porozumienia o wolnym handlu, jak np. z Koreą Południową, przyczyniły się do tworzenia miejsc pracy po obu stronach, prezydent Trump natomiast po raz kolejny podkreślił, że dla amerykańskiej gospodarki układ NAFTA o wspólnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą a Meksykiem okazał się "niefortunny".

Rozmowa przeprowadzona w środę nie dotyczyła kwestii ekonomicznych, a zagadnień bezpieczeństwa - wskazują agencje.

[fot. PAP/EPA]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook