Jedynie prawda jest ciekawa


Kanadajczycy starzeją się i biednieją

06.04.2012

Starzenie się społeczeństwa Kanady ma wpływ na wzrost gospodarczy. Już w 2014 r. czynnik ten sprawi, że wzrost gospodarczy wyniesie nie 2,4 proc., a 2,2 proc. - prognozuje bank centralny. Konieczne są dłuższa praca i większe oszczędności.

O zależności między starzejącym się społeczeństwem a gospodarką i jakością życia mówił w tym tygodniu Jean Boivin, wiceprezes Bank of Canada, podczas spotkania w Economic Club of Canada w Toronto.

- Aby zapobiec drastycznemu spadkowi naszych standardów życia lub przerzucaniu zbyt dużego obciążenia na przyszłe pokolenia, są tylko trzy opcje: więcej pracy, większa produktywność i wyższe oszczędności - powiedział Boivin w wystąpieniu cytowanym na stronach internetowych Bank of Canada.

Plany przedłużenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat przedstawił w minionym tygodniu rząd w budżecie na rok fiskalny 2012-2013. Części Kanadyjczyków będzie zresztą dość łatwo podjąć decyzję o odsunięciu emerytury w czasie, bo są zdrowsi niż poprzednie pokolenia. Same firmy z kolei mogą potrzebować nowych rozwiązań, takich jak powszechniejsza praca z domu czy na część etatu oraz inwestycji w nowe technologie, pozwalające na zatrudnianie mniejszej liczby pracowników.

Prognozy kanadyjskiego banku centralnego wskazują, że za niespełna 20 lat 25 proc. Kanadyjczyków będzie miało powyżej 65 lat. Starzenie się społeczeństwa sprawi, że średni dochód Kanadyjczyka będzie za 20 lat o 20 proc. mniejszy niż byłby przy młodszej strukturze wiekowej społeczeństwa.

Boivin podkreślił, że rozwój gospodarczy ma bezpośrednie przełożenie zarówno na mniejszą śmiertelność dzieci, jak i dłuższe życie. Pytanie brzmi - mówił Boivin, jak i w jakim stopniu społeczeństwo będzie się dostosowywać do zmiany struktury wiekowej.

Bank of Canada przewiduje, że odpływ starzejących się ludzi z rynku pracy i mniejszy napływ nowych pracowników spowoduje presję na wzrost płac. Firmom będzie trudniej pozyskiwać dobrych pracowników. Starzejące się społeczeństwo będzie miało wpływ na finanse publiczne; będzie wywierać presję na większe wydatki na opiekę zdrowotną. Boivin jednak ostrzegał, że podatki będzie płacić mniej osób.

Bank centralny wskazuje też na możliwy wpływ na oszczędności i inwestycje Kanadyjczyków. Dłuższe życie na emeryturze oznacza m.in. konieczność przemyślenia zmian w strukturze oszczędności. Jest to szczególnie istotne wobec wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych. Dla przeciętnego Kanadyjczyka oznacza to m.in. konieczność zwiększenia własnej wiedzy o świecie finansów. O ile sam bank centralny nie ma wpływu na strukturę wiekową społeczeństwa, to będzie się dostosowywał do nowej sytuacji. Np. jednym z podstawowych działań będzie zapewnienie, iż inflacja pozostanie na stałym niskim i przewidywalnym poziomie. To niezbędne m.in. do zachowania siły nabywczej pieniądza. Inne działania będą dotyczyć polityki rządu i pomocy w utrzymaniu stabilności sektora finansowego.

Dalsze prognozy dotyczą poziomu stóp procentowych na świecie. - Skromne zasoby siły roboczej w odniesieniu do kapitału mogą doprowadzić do wyższych wynagrodzeń i mniejszych zwrotów na kapitale, co oczywiście przyczyni się do stale niskich stóp procentowych - podkreślił Boivin.

- Częścią starzenia się z wdziękiem jest akceptacja tego co nieuchronne i wyciąganie z tego jak największych korzyści - zakończył swoje wystąpienie Boivin.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 2. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 3. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 4. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 7. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 8. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook