Jedynie prawda jest ciekawa


Kanadajczycy starzeją się i biednieją

06.04.2012

Starzenie się społeczeństwa Kanady ma wpływ na wzrost gospodarczy. Już w 2014 r. czynnik ten sprawi, że wzrost gospodarczy wyniesie nie 2,4 proc., a 2,2 proc. - prognozuje bank centralny. Konieczne są dłuższa praca i większe oszczędności.

O zależności między starzejącym się społeczeństwem a gospodarką i jakością życia mówił w tym tygodniu Jean Boivin, wiceprezes Bank of Canada, podczas spotkania w Economic Club of Canada w Toronto.

- Aby zapobiec drastycznemu spadkowi naszych standardów życia lub przerzucaniu zbyt dużego obciążenia na przyszłe pokolenia, są tylko trzy opcje: więcej pracy, większa produktywność i wyższe oszczędności - powiedział Boivin w wystąpieniu cytowanym na stronach internetowych Bank of Canada.

Plany przedłużenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat przedstawił w minionym tygodniu rząd w budżecie na rok fiskalny 2012-2013. Części Kanadyjczyków będzie zresztą dość łatwo podjąć decyzję o odsunięciu emerytury w czasie, bo są zdrowsi niż poprzednie pokolenia. Same firmy z kolei mogą potrzebować nowych rozwiązań, takich jak powszechniejsza praca z domu czy na część etatu oraz inwestycji w nowe technologie, pozwalające na zatrudnianie mniejszej liczby pracowników.

Prognozy kanadyjskiego banku centralnego wskazują, że za niespełna 20 lat 25 proc. Kanadyjczyków będzie miało powyżej 65 lat. Starzenie się społeczeństwa sprawi, że średni dochód Kanadyjczyka będzie za 20 lat o 20 proc. mniejszy niż byłby przy młodszej strukturze wiekowej społeczeństwa.

Boivin podkreślił, że rozwój gospodarczy ma bezpośrednie przełożenie zarówno na mniejszą śmiertelność dzieci, jak i dłuższe życie. Pytanie brzmi - mówił Boivin, jak i w jakim stopniu społeczeństwo będzie się dostosowywać do zmiany struktury wiekowej.

Bank of Canada przewiduje, że odpływ starzejących się ludzi z rynku pracy i mniejszy napływ nowych pracowników spowoduje presję na wzrost płac. Firmom będzie trudniej pozyskiwać dobrych pracowników. Starzejące się społeczeństwo będzie miało wpływ na finanse publiczne; będzie wywierać presję na większe wydatki na opiekę zdrowotną. Boivin jednak ostrzegał, że podatki będzie płacić mniej osób.

Bank centralny wskazuje też na możliwy wpływ na oszczędności i inwestycje Kanadyjczyków. Dłuższe życie na emeryturze oznacza m.in. konieczność przemyślenia zmian w strukturze oszczędności. Jest to szczególnie istotne wobec wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych. Dla przeciętnego Kanadyjczyka oznacza to m.in. konieczność zwiększenia własnej wiedzy o świecie finansów. O ile sam bank centralny nie ma wpływu na strukturę wiekową społeczeństwa, to będzie się dostosowywał do nowej sytuacji. Np. jednym z podstawowych działań będzie zapewnienie, iż inflacja pozostanie na stałym niskim i przewidywalnym poziomie. To niezbędne m.in. do zachowania siły nabywczej pieniądza. Inne działania będą dotyczyć polityki rządu i pomocy w utrzymaniu stabilności sektora finansowego.

Dalsze prognozy dotyczą poziomu stóp procentowych na świecie. - Skromne zasoby siły roboczej w odniesieniu do kapitału mogą doprowadzić do wyższych wynagrodzeń i mniejszych zwrotów na kapitale, co oczywiście przyczyni się do stale niskich stóp procentowych - podkreślił Boivin.

- Częścią starzenia się z wdziękiem jest akceptacja tego co nieuchronne i wyciąganie z tego jak największych korzyści - zakończył swoje wystąpienie Boivin.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 4. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 5. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 6. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 7. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook