Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Kanady wyklucza zakaz noszenia burkini

28.08.2016

Kanadyjski premier Justin Trudeau uważa, że wprowadzenie zakazu burkini w kraju tak otwartym i tolerancyjnym jak Kanada byłoby czymś nie do przyjęcia. Kanadyjska policja federalna zezwoliła ostatnio by jej funkcjonariuszki muzułmanki nosiły hidżaby.

Royal Canadian Mounted Police (RCMP - Królewska Kanadyjska Policja Konna) zgodziła się na używanie chust, ale zgodę musi każdorazowo wydać komisarz RCMP, a krój chusty musi być sprawdzany, ponieważ nie może utrudniać wykonywania obowiązków. Na razie, jak informowały media, nie ma policjantek w hidżabie, choć decyzja RCMP ma na celu zachęcenie muzułmanek do służby w policji. 

Decyzja RCMP o policyjnym hidżabie nie jest pierwszą tego typu w kanadyjskich służbach mundurowych. Lokalne policje w Toronto i Edmonton już wcześniej usankcjonowały mundurową chustę. Z kolei w kanadyjskim wojsku pierwsza kobieta nosząca hidżab pojawiła się w 1996 roku. Hidżaby nie są jednak pierwszym religijnym nakryciem głowy, na które zezwalają regulaminy mundurowe. Od 1990 roku sikhowie służący w RCMP mogą nosić turbany. Turbany spowszedniały z czasem, a minister obrony Harjit Sajjan, jako sikh nosił turban zarówno kiedy służył w wojsku, jak i teraz, kiedy stoi na czele resortu obrony. 

W Kanadzie nie ma zwyczaju obnoszenia się ze swoim wyznaniem bądź jego brakiem, ale konstytucja w swojej pierwszej części, Karcie Praw i Wolności, gwarantuje wolność sumienia i wyznania. Stąd m.in. tendencja do uwzględniania indywidualnych potrzeb, o ile to tylko możliwe. Konstytucja stanowi też, że prawa i wolności mogą być ograniczone tylko na podstawie przepisów prawa, "w rozsądnych granicach, czego uzasadnienie może być wykazane w ramach społeczeństwa wolnego i demokratycznego". Niemniej Kanada ma swoje problemy z radykałami i z przybyszami z krajów, w których współczesne wartości są pojęciem abstrakcyjnym. Muzułmanie w Kanadzie stanowią, według danych ze spisu powszechnego z 2011 roku, ok. 3 proc. ludności. Większość mieszka w Toronto i okolicach oraz na terenie aglomeracji Montrealu. Kilka dni temu sąd w Edmonton wydał wyrok w sprawie irackiego Kurda, który zaatakował szefa swojej żony, ponieważ "żaden mężczyzna nie ma prawa z nią rozmawiać". 

Jak cytował dziennik "National Post", sędzia Kirk MacDonald przypomniał Irakijczykowi, że jest on w Kanadzie, "a tu nie stawiamy kobietom ograniczeń w wyborze drogi życiowej, jak w innych krajach". Sędzia nie skazał mężczyzny na więzienie, ale jedną z części kary będą przymusowe kursy kontrolowania emocji. Temat przywożenia obyczajów nieprzystających do kanadyjskiego prawa pojawia się w kontekście wydarzeń takich jak morderstwa "w imię honoru" czy informacji o szkołach religijnych, tak muzułmańskich jak chasydzkich, które nie wywiązują się z obowiązku nauczania oficjalnego programu minimum. Są czasem ekstremiści, którzy jak w 2005 roku badają możliwość stosowania prawa szariatu. Ówczesny premier Ontario Dalton McGuinty odrzucił zgodę na takie rozwiązania, choć były one w rekomendacji przygotowanej przez Marion Boyd, byłą minister sprawiedliwości z lewicowej NDP. 

Żywsze publiczne dyskusje na temat tego, co nie jest akceptowane, prowadzone są właściwie tylko w Quebec, który tradycyjnie identyfikuje się z republikańskimi i laickimi tradycjami Francji. Nie znaczy to jednak, że nie rozpocznie się debata podobna do obecnych europejskich. W Kanadzie nie doszło do zamachów takich jak w Europie, ale w 2014 roku w Ottawie deklarujący swoją lojalność wobec Państwa Islamskiego (IS) mężczyzna dokonał ataku na budynki parlamentu. Dwa tygodnie temu policja zastrzeliła sympatyka IS ze Strathroy w prowincji Ontario. Chciał on dokonać zamachu w dużym mieście. 

Jak wówczas mówił minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale, trwają rządowe prace nad centrum koordynującym działania przeciw radykalizacji, przewidziano na to 35 mln dolarów kanadyjskich w ciągu pięciu lat. Szczegóły mają być znane wkrótce. Te działania mogą nie być jednak proste. Agencja Canadian Press omówiła raport, w którym autorzy - były analityk RCMP i pochodzący z Egiptu dziennikarz - opisali książki dostępne w bibliotekach meczetów i muzułmańskich szkół. Wiele z tych książek pisanych jest z pozycji ekstremistów islamskich, natomiast brakuje takich, które zajmowałyby przeciwne stanowisko. Autorzy raportu uważają, że kanadyjscy politycy starają się nie dostrzegać problemu.

kk/PAP

[fot. Flickr]

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook