Jedynie prawda jest ciekawa


Kanada chłodniejsza dla imigrantów

07.02.2014

Kanadyjskie władze zamierzają zaostrzyć przepisy dotyczące uzyskiwania obywatelstwa przez imigrantów. Przedstawiony w czwartek projekt zakłada m.in. wydłużenie wymaganego czasu pobytu w Kanadzie przed złożeniem wniosku o obywatelstwo.

- Obywatelstwo nie jest prawem, tylko przywilejem - powiedział cytowany przez media minister ds. obywatelstwa i imigracji Chris Alexander. - Kanadyjczycy rozumieją, że obywatelstwo to nie jest tylko uprzywilejowany paszport - podkreślił.  

Wśród proponowanych zmian jest m.in. wydłużenie wymaganego okresu zamieszkania w Kanadzie. Obecnie wniosek o rozpoczęcie procedury przyznania obywatelstwa można złożyć, jeśli w ciągu czterech poprzednich lat dana osoba, posiadająca prawo stałego pobytu, łącznie mieszkała w Kanadzie przez minimum trzy lata. Projekt zakłada, że wniosek można byłoby składać, jeśli w ciągu minionych sześciu lat dana osoba mieszkała w Kanadzie łącznie przynajmniej cztery lata.

Konieczne byłoby też przedstawienie dowodu wypełniania zeznań podatkowych w Kanadzie za cztery z sześciu lat pobytu.

Zmiany dotyczyłyby też wymogów związanych z testem wiedzy o Kanadzie i znajomością przynajmniej jednego z dwóch oficjalnych języków - angielskiego lub francuskiego. Obecnie osoby w wieku od 18 do 54 lat, starające się o obywatelstwo, muszą udowodnić znajomość języka, np. przedstawiając dyplom wyższej uczelni, której językiem wykładowym jest francuski lub angielski. Tej samej grupy wiekowej dotyczy też wymóg zdania testu wiedzy o Kanadzie.

Pytania są układane na podstawie liczącego ok. 50 stron formatu A4 oficjalnego podręcznika z informacjami o historii, kulturze, obyczajach, gospodarce, systemie politycznym i sądowniczym. Test jest również sprawdzianem językowym, ponieważ o ile same pytania nie są trudne, o tyle łatwo na nie odpowiedzieć tylko wówczas, jeśli zrozumiało się i podręcznik, i pytania. Wykucie na pamięć nic nie daje. Rząd proponuje, by wymóg znajomości języka i zdania testu rozszerzyć na grupę osób w wieku od 14 do 64 lat.

Kolejną planowaną zmianą jest wymóg dla nowych Kanadyjczyków, by zobowiązywali się do rzeczywistego zamieszkiwania w Kanadzie.

Z drugiej strony urząd ministra ds. imigracji uzyskałby zwiększone możliwości odebrania obywatelstwa osobom, które je wyłudziły, by korzystać np. z systemu opieki społecznej. Minister mógłby łatwiej pozbawić obywatelstwa osoby, którym udowodni się fałszywe deklaracje czy ukrywanie istotnych informacji, a także takie poważne przestępstwa jak terroryzm. Z informacji kanadyjskiego wywiadu, przytaczanych przez media, wynika, że obecnie ponad 130 osób posiadających podwójne obywatelstwo, w tym kanadyjskie, uczestniczy zagranicą w działaniach rozmaitych grup ekstremistycznych.

Przy jednoczesnym zaostrzeniu przepisów rząd obiecuje również szybsze rozpatrywanie wniosków o przyznanie obywatelstwa. Obecnie średni czas między złożeniem wniosku a terminem egzaminu to około dwóch lat. Według mediów kolejka czekających liczy ok. 320 tys. osób. W ciągu dwóch lat czas oczekiwania miałby się skrócić do roku.

Do Kanady przyjeżdża średnio 250 tys. imigrantów rocznie. W minionych latach kraj ten zaostrzał już przepisy dotyczące uzyskiwania obywatelstwa, ale były to np. zmiany w oficjalnym podręczniku czy nowe wymogi językowe.

Pierwsze komentarze w sprawie rządowego projektu są raczej pozytywne. Konserwatywny "National Post" podkreślał, że wymaga on od przyszłych obywateli, by udowodnili zamiar traktowania Kanady jak domu i dostosowania się do kanadyjskiej kultury. Liberalny "Globe and Mail" wytyka problematyczność odbierania obywatelstwa, ale chwali podwyższenie językowej poprzeczki czy też przepisy utrudniające wyłudzanie obywatelstwa dla korzyści związanych z byciem Kanadyjczykiem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 2. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 3. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 4. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 5. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 6. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 7. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook