Jedynie prawda jest ciekawa


Kanada chłodniejsza dla imigrantów

07.02.2014

Kanadyjskie władze zamierzają zaostrzyć przepisy dotyczące uzyskiwania obywatelstwa przez imigrantów. Przedstawiony w czwartek projekt zakłada m.in. wydłużenie wymaganego czasu pobytu w Kanadzie przed złożeniem wniosku o obywatelstwo.

- Obywatelstwo nie jest prawem, tylko przywilejem - powiedział cytowany przez media minister ds. obywatelstwa i imigracji Chris Alexander. - Kanadyjczycy rozumieją, że obywatelstwo to nie jest tylko uprzywilejowany paszport - podkreślił.  

Wśród proponowanych zmian jest m.in. wydłużenie wymaganego okresu zamieszkania w Kanadzie. Obecnie wniosek o rozpoczęcie procedury przyznania obywatelstwa można złożyć, jeśli w ciągu czterech poprzednich lat dana osoba, posiadająca prawo stałego pobytu, łącznie mieszkała w Kanadzie przez minimum trzy lata. Projekt zakłada, że wniosek można byłoby składać, jeśli w ciągu minionych sześciu lat dana osoba mieszkała w Kanadzie łącznie przynajmniej cztery lata.

Konieczne byłoby też przedstawienie dowodu wypełniania zeznań podatkowych w Kanadzie za cztery z sześciu lat pobytu.

Zmiany dotyczyłyby też wymogów związanych z testem wiedzy o Kanadzie i znajomością przynajmniej jednego z dwóch oficjalnych języków - angielskiego lub francuskiego. Obecnie osoby w wieku od 18 do 54 lat, starające się o obywatelstwo, muszą udowodnić znajomość języka, np. przedstawiając dyplom wyższej uczelni, której językiem wykładowym jest francuski lub angielski. Tej samej grupy wiekowej dotyczy też wymóg zdania testu wiedzy o Kanadzie.

Pytania są układane na podstawie liczącego ok. 50 stron formatu A4 oficjalnego podręcznika z informacjami o historii, kulturze, obyczajach, gospodarce, systemie politycznym i sądowniczym. Test jest również sprawdzianem językowym, ponieważ o ile same pytania nie są trudne, o tyle łatwo na nie odpowiedzieć tylko wówczas, jeśli zrozumiało się i podręcznik, i pytania. Wykucie na pamięć nic nie daje. Rząd proponuje, by wymóg znajomości języka i zdania testu rozszerzyć na grupę osób w wieku od 14 do 64 lat.

Kolejną planowaną zmianą jest wymóg dla nowych Kanadyjczyków, by zobowiązywali się do rzeczywistego zamieszkiwania w Kanadzie.

Z drugiej strony urząd ministra ds. imigracji uzyskałby zwiększone możliwości odebrania obywatelstwa osobom, które je wyłudziły, by korzystać np. z systemu opieki społecznej. Minister mógłby łatwiej pozbawić obywatelstwa osoby, którym udowodni się fałszywe deklaracje czy ukrywanie istotnych informacji, a także takie poważne przestępstwa jak terroryzm. Z informacji kanadyjskiego wywiadu, przytaczanych przez media, wynika, że obecnie ponad 130 osób posiadających podwójne obywatelstwo, w tym kanadyjskie, uczestniczy zagranicą w działaniach rozmaitych grup ekstremistycznych.

Przy jednoczesnym zaostrzeniu przepisów rząd obiecuje również szybsze rozpatrywanie wniosków o przyznanie obywatelstwa. Obecnie średni czas między złożeniem wniosku a terminem egzaminu to około dwóch lat. Według mediów kolejka czekających liczy ok. 320 tys. osób. W ciągu dwóch lat czas oczekiwania miałby się skrócić do roku.

Do Kanady przyjeżdża średnio 250 tys. imigrantów rocznie. W minionych latach kraj ten zaostrzał już przepisy dotyczące uzyskiwania obywatelstwa, ale były to np. zmiany w oficjalnym podręczniku czy nowe wymogi językowe.

Pierwsze komentarze w sprawie rządowego projektu są raczej pozytywne. Konserwatywny "National Post" podkreślał, że wymaga on od przyszłych obywateli, by udowodnili zamiar traktowania Kanady jak domu i dostosowania się do kanadyjskiej kultury. Liberalny "Globe and Mail" wytyka problematyczność odbierania obywatelstwa, ale chwali podwyższenie językowej poprzeczki czy też przepisy utrudniające wyłudzanie obywatelstwa dla korzyści związanych z byciem Kanadyjczykiem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 5. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 6. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook