Jedynie prawda jest ciekawa


Kaliningrad prawie w Unii

28.10.2011

Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Obwodem Kaliningradzkim będzie wymagać zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. Pierwsza debata na ten temat przewidziana jest na 7 listopada na posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich i spraw wewnętrznych PE, a głosowanie wstępnie zaplanowano na listopadową sesję plenarną PE.

Unijna umowa powinna wejść w życie jeszcze w tym roku, jeśli PE ją zaakceptuje.

Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy. UE jednak w tej sprawie zaakceptowała umowę na zasadach korzystniejszych dla mieszkańców obwodu. Umowa dotyczy całego regionu. Ma to ułatwić przekraczanie granic wszystkim mieszkańcom regionu i zapobiec tworzeniu podziałów miedzy jego mieszkańcami.

- To jest kwestia przemytu – wskazuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info Andrzej Maciejewski, specjalista z Instytutu Sobieskiego. – Cały mały ruch na granicy polsko-rosyjskiej to głównie jest przemyt. Najgorsze jest to, że tam, gdzie naprawdę trzeba podejmować ważne decyzje, nic się nie robi. Przedsiębiorcy, bądź osoby, które robią interesy w Kaliningradzie i okolicach, stoją w kolejkach na granicy po 7-6 godzin. To nie są kolejki wymyślone, tylko specjalnie utworzone po to, żeby wziąć łapówkę. Mały ruch graniczny nic nowego, tak naprawdę, nie wnosi.

MK
[fot.PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook