Jedynie prawda jest ciekawa


Kalifornijczycy chcą zmienić hymn USA. Aktualny jest zbyt rasistowski

13.11.2017
american13112017
Kalifornijczycy chcą zmienić hymn USA. Aktualny jest zbyt rasistowski

Kalifornijski oddział Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP) – słynnej organizacji walczącej o prawa kolorowych - wydał rezolucję, w której wzywa rząd USA do rezygnacji z Gwiaździstego Sztandaru. Hymn USA ma według nich być rasistowski.

Autorem słów Gwiaździstego Sztandaru był prawnik i poeta-amator Francis Scott Key. Inspiracją było bombardowanie fortu McHenry przez brytyjskie okręty podczas wojny USA z Wielką Brytanią w 1812 roku – 35-letni McHenry zobaczył amerykańską flagę, która dumnie wisiała wśród wybuchów i chmur dymu. Jego wiersz szybko zyskał w USA popularność i w końcu zaczęto go śpiewać na melodię piosenki o Anakreontach, popularnym londyńskim klubie dla dżentelmenów. W 1889 roku Gwiaździstego Sztandaru zaczęła używać flota USA, a w 1916 prezydent Woodrow Wilson. Jednak dopiero w 1931 roku Kongres uznał pieśń za oficjalny hymn USA. Wcześniej zazwyczaj przy oficjalnych okazjach śpiewano Chwałę Kolumbii albo My Country, Tis of Thee, jednak żadna z tych pieśni nie miała oficjalnie statusu hymnu.

A teraz amerykańska lewica uważa, że Gwiaździsty Sztandar to, cytując Alice Huffman, przewodniczącą kalifornijskiego oddziału NAACP, „jedna z najbardziej rasistowskich, pro-niewolniczych i anty-czarnych pieśni w amerykańskim leksykonie”. Według Huffman Kongres powinien zastąpić ją jakąś inną pieśnią, która nie będzie wykluczać znacznej części społeczeństwa.

Wszystko przez futbol

Pomysł kalifornijskiego oddziału NAACP zapewne ma związek z protestami graczy NFL przeciwko rzekomemu rasizmowi w USA. Futboliści w ramach protestu klękają podczas hymnu zamiast, jak to jest przyjęte, stać na baczność. Huffman w bardzo ciepłych słowach wypowiada się o Colinie Kaepernicku, który zapoczątkował te protesty. Przyznaje również, że przygotowała także drugą rezolucję wzywającą Kongres do oficjalnego potępienia Donalda Trumpa za jego komentarze o protestujących graczach. I twierdzi z rozbrajającą szczerością, że wszelkie kontrowersje wokół klęczących futbolistów znikną gdy zniknie hymn.

Nie wiadomo na razie jak do pomysłu swojego kalifornijskiego oddziału odniesie się centrala NAACP. Założona na początku XX wieku organizacja zajmuje bowiem w życiu społecznym USA całkiem ważne miejsce. Szczególnie ze względu na swoją rolę w walce z Jimem Crowem – czyli rasistowskimi ustawami, które Demokraci wprowadzili w południowych stanach po Wojnie Secesyjnej i okresie rekonstrukcji. I być może ich rada nadzorcza nie będzie zachwycona pomysłem swojego kalifornijskiego oddziału.

Kłopotliwa interpretacja

Cały problem leży bowiem w tym, że Gwiaździsty Sztandar nie jest rasistowską pieśnią. Część lewicowych dziennikarzy opisujących całe zdarzenie zwraca uwagę na fragment trzeciej zwrotki – która, swoją drogą, nie jest zazwyczaj śpiewana – który brzmi: „Żadne schronienie nie zdoła uratować najemników, niewolników
Przed okrutnościami ucieczki i ciemnością grobów.”. Tyle tylko, że pisząc te słowa  Francis Scott Key nie miał na myśli murzynów prześladowanych przez właścicieli plantacji bawełny. Urodzony w Nowym Jorku poeta nie był szczególnie wielkim fanem niewolnictwa. A słowa jego wiersza najprawdopodobniej odnoszą się do heskich najemników, którzy walczyli po stronie Brytyjczyków, a niewolnicy to marynarze Royal Navy.

W brytyjskiej marynarce rozpowszechniony bowiem był zwyczaj łapania przypadkowych ludzi na ulicach i zmuszania ich do służby siłą, a pamiętajmy, że to właśnie okręty Royal Navy zainspirowały Keya do napisania tych słów. Mógł też mieć na myśli Anglików ogólnie, którzy często w okresie amerykańskiej rewolucji byli nazywani przez Amerykanów „niewolnikami króla”. Istnieje również teoria, że odnosił się do Korpusu Kolonialnej Piechoty Morskiej – formacji służącej Brytyjczykom a złożonej z byłych niewolników, którym udało się uciec do USA. Brali również udział w wojnie 1812 – jednak ich udział był na tyle mały, że ta teoria jest wątpliwa. Można jednak założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że urodzony na północy poeta widząc brytyjskie salwy nie myślał o czarnych bitych przez właścicieli plantacji.

Kalifornijski NAACP zapowiada, że w styczniu, gdy członkowie władz stanowych wrócą z przerwy świątecznej, wystąpi o ich wsparcie dla swojego pomysłu. Kto wie – być może owładnięta ikonoklastycznym szałem amerykańska lewica podchwyci ten pomysł? I Gwiaździsty Sztandar już wkrótce będzie czekać równie zajadła bitwa jak ta pod Fort McHenry?

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 4. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 5. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 6. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 7. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook