Jedynie prawda jest ciekawa


Kalifornijczycy chcą zmienić hymn USA. Aktualny jest zbyt rasistowski

13.11.2017
american13112017
Kalifornijczycy chcą zmienić hymn USA. Aktualny jest zbyt rasistowski

Kalifornijski oddział Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP) – słynnej organizacji walczącej o prawa kolorowych - wydał rezolucję, w której wzywa rząd USA do rezygnacji z Gwiaździstego Sztandaru. Hymn USA ma według nich być rasistowski.

Autorem słów Gwiaździstego Sztandaru był prawnik i poeta-amator Francis Scott Key. Inspiracją było bombardowanie fortu McHenry przez brytyjskie okręty podczas wojny USA z Wielką Brytanią w 1812 roku – 35-letni McHenry zobaczył amerykańską flagę, która dumnie wisiała wśród wybuchów i chmur dymu. Jego wiersz szybko zyskał w USA popularność i w końcu zaczęto go śpiewać na melodię piosenki o Anakreontach, popularnym londyńskim klubie dla dżentelmenów. W 1889 roku Gwiaździstego Sztandaru zaczęła używać flota USA, a w 1916 prezydent Woodrow Wilson. Jednak dopiero w 1931 roku Kongres uznał pieśń za oficjalny hymn USA. Wcześniej zazwyczaj przy oficjalnych okazjach śpiewano Chwałę Kolumbii albo My Country, Tis of Thee, jednak żadna z tych pieśni nie miała oficjalnie statusu hymnu.

A teraz amerykańska lewica uważa, że Gwiaździsty Sztandar to, cytując Alice Huffman, przewodniczącą kalifornijskiego oddziału NAACP, „jedna z najbardziej rasistowskich, pro-niewolniczych i anty-czarnych pieśni w amerykańskim leksykonie”. Według Huffman Kongres powinien zastąpić ją jakąś inną pieśnią, która nie będzie wykluczać znacznej części społeczeństwa.

Wszystko przez futbol

Pomysł kalifornijskiego oddziału NAACP zapewne ma związek z protestami graczy NFL przeciwko rzekomemu rasizmowi w USA. Futboliści w ramach protestu klękają podczas hymnu zamiast, jak to jest przyjęte, stać na baczność. Huffman w bardzo ciepłych słowach wypowiada się o Colinie Kaepernicku, który zapoczątkował te protesty. Przyznaje również, że przygotowała także drugą rezolucję wzywającą Kongres do oficjalnego potępienia Donalda Trumpa za jego komentarze o protestujących graczach. I twierdzi z rozbrajającą szczerością, że wszelkie kontrowersje wokół klęczących futbolistów znikną gdy zniknie hymn.

Nie wiadomo na razie jak do pomysłu swojego kalifornijskiego oddziału odniesie się centrala NAACP. Założona na początku XX wieku organizacja zajmuje bowiem w życiu społecznym USA całkiem ważne miejsce. Szczególnie ze względu na swoją rolę w walce z Jimem Crowem – czyli rasistowskimi ustawami, które Demokraci wprowadzili w południowych stanach po Wojnie Secesyjnej i okresie rekonstrukcji. I być może ich rada nadzorcza nie będzie zachwycona pomysłem swojego kalifornijskiego oddziału.

Kłopotliwa interpretacja

Cały problem leży bowiem w tym, że Gwiaździsty Sztandar nie jest rasistowską pieśnią. Część lewicowych dziennikarzy opisujących całe zdarzenie zwraca uwagę na fragment trzeciej zwrotki – która, swoją drogą, nie jest zazwyczaj śpiewana – który brzmi: „Żadne schronienie nie zdoła uratować najemników, niewolników
Przed okrutnościami ucieczki i ciemnością grobów.”. Tyle tylko, że pisząc te słowa  Francis Scott Key nie miał na myśli murzynów prześladowanych przez właścicieli plantacji bawełny. Urodzony w Nowym Jorku poeta nie był szczególnie wielkim fanem niewolnictwa. A słowa jego wiersza najprawdopodobniej odnoszą się do heskich najemników, którzy walczyli po stronie Brytyjczyków, a niewolnicy to marynarze Royal Navy.

W brytyjskiej marynarce rozpowszechniony bowiem był zwyczaj łapania przypadkowych ludzi na ulicach i zmuszania ich do służby siłą, a pamiętajmy, że to właśnie okręty Royal Navy zainspirowały Keya do napisania tych słów. Mógł też mieć na myśli Anglików ogólnie, którzy często w okresie amerykańskiej rewolucji byli nazywani przez Amerykanów „niewolnikami króla”. Istnieje również teoria, że odnosił się do Korpusu Kolonialnej Piechoty Morskiej – formacji służącej Brytyjczykom a złożonej z byłych niewolników, którym udało się uciec do USA. Brali również udział w wojnie 1812 – jednak ich udział był na tyle mały, że ta teoria jest wątpliwa. Można jednak założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że urodzony na północy poeta widząc brytyjskie salwy nie myślał o czarnych bitych przez właścicieli plantacji.

Kalifornijski NAACP zapowiada, że w styczniu, gdy członkowie władz stanowych wrócą z przerwy świątecznej, wystąpi o ich wsparcie dla swojego pomysłu. Kto wie – być może owładnięta ikonoklastycznym szałem amerykańska lewica podchwyci ten pomysł? I Gwiaździsty Sztandar już wkrótce będzie czekać równie zajadła bitwa jak ta pod Fort McHenry?

Warto poczytać

 1. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 4. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 5. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 6. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 7. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 8. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook