Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker w centrum podatkowej zawieruchy

03.01.2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker najwyraźniej chciał udaremnić wysiłki UE na rzecz stłumienia oszustw podatkowych przez międzynarodowe korporacje. Tak przynajmniej wynika z dokumentów, do jakich dotarł brytyjski dziennik „The Guardian”.

Afera podatkowa dotyczy czasów, kiedy Juncker był jeszcze premierem Luksemburga. Juncker miał potajemnie blokować prace w Unii dotyczące walki z oszustwami podatkowymi w latach 1995- 2013. Wówczas Juncker pełnił funkcję premiera, a także ministra finansów i ministra skarbu. 

Luksemburg sprzeciwił się m.in. rozpoczęciu dochodzenia ws. transgranicznych strategii unikania podatków i blokował inicjatywy mające na celu poprawę standardów wymiany informacji pomiędzy państwami UE dotyczących zawieranych przez nie umów podatkowych z ponadnarodowymi korporacjami. Zablokowany został też projekt przeglądu porównawczego relacji podatkowych poszczególnych rządów państw UE z wielkimi firmami.

Luksemburg skutecznie blokował tego typu projekty, choć często robił to samotnie lub przy wsparciu jedynie Holandii (która też ma bardzo liberalną politykę dotyczącą rejestracji spółek). Rzecznik ministerstwa finansów Luksemburga podkreślał w rozmowie z „The Guardian”, że nic mu nie było wiadomo o wycieku dokumentów i odmówił komentarza w sprawie. 

Najnowsze doniesienia to kolejny cios dla polityka, którego reputacja mocno ucierpiała w ostatnich latach. W 2014 roku, krótko po tym jak został on przewodniczącym Komisji Europejskiej pojawiły się informacje o tym, że Luksemburg był rajem podatkowym dla ponad 300 międzynarodowych firm, na czym miały tracić inne unijne państwa. 

„Nic w mojej przeszłości nie wskazuje na to, że moim celem było wspieranie oszustw podatkowych. Problemem był brak spójności przepisów na poziomie unijnym” – tłumaczył Juncker na krótko po wybuchu afery. „The Guardian” informuje teraz, że harmonizację przepisów blokowała grupa mniejszych krajów, również tych pod przywództwem Luksemburga.

Ryb, Polska The Times, guardian.co.uk, rp.pl

Fot. [ec.europa.eu]

Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 2. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook