Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker w centrum podatkowej zawieruchy

03.01.2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker najwyraźniej chciał udaremnić wysiłki UE na rzecz stłumienia oszustw podatkowych przez międzynarodowe korporacje. Tak przynajmniej wynika z dokumentów, do jakich dotarł brytyjski dziennik „The Guardian”.

Afera podatkowa dotyczy czasów, kiedy Juncker był jeszcze premierem Luksemburga. Juncker miał potajemnie blokować prace w Unii dotyczące walki z oszustwami podatkowymi w latach 1995- 2013. Wówczas Juncker pełnił funkcję premiera, a także ministra finansów i ministra skarbu. 

Luksemburg sprzeciwił się m.in. rozpoczęciu dochodzenia ws. transgranicznych strategii unikania podatków i blokował inicjatywy mające na celu poprawę standardów wymiany informacji pomiędzy państwami UE dotyczących zawieranych przez nie umów podatkowych z ponadnarodowymi korporacjami. Zablokowany został też projekt przeglądu porównawczego relacji podatkowych poszczególnych rządów państw UE z wielkimi firmami.

Luksemburg skutecznie blokował tego typu projekty, choć często robił to samotnie lub przy wsparciu jedynie Holandii (która też ma bardzo liberalną politykę dotyczącą rejestracji spółek). Rzecznik ministerstwa finansów Luksemburga podkreślał w rozmowie z „The Guardian”, że nic mu nie było wiadomo o wycieku dokumentów i odmówił komentarza w sprawie. 

Najnowsze doniesienia to kolejny cios dla polityka, którego reputacja mocno ucierpiała w ostatnich latach. W 2014 roku, krótko po tym jak został on przewodniczącym Komisji Europejskiej pojawiły się informacje o tym, że Luksemburg był rajem podatkowym dla ponad 300 międzynarodowych firm, na czym miały tracić inne unijne państwa. 

„Nic w mojej przeszłości nie wskazuje na to, że moim celem było wspieranie oszustw podatkowych. Problemem był brak spójności przepisów na poziomie unijnym” – tłumaczył Juncker na krótko po wybuchu afery. „The Guardian” informuje teraz, że harmonizację przepisów blokowała grupa mniejszych krajów, również tych pod przywództwem Luksemburga.

Ryb, Polska The Times, guardian.co.uk, rp.pl

Fot. [ec.europa.eu]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook