Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker: UE nie jest w najlepszym stanie

14.09.2016

Unia nie jest w najlepszym stanie, a najbliższy rok będzie krytyczny dla jej jedności - ocenił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Unia Europejska nie jest w najlepszym stanie, a najbliższy rok będzie krytyczny dla jej jedności - ocenił w środę w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zaproponował m.in. wspólnego szefa MSZ, sztab generalny i zasoby wojskowe UE.

Juncker wygłosił na forum europarlamentu doroczne przemówienie o stanie UE. Na dwa dni przed bratysławskim szczytem 27 państw unijnych (bez Wielkiej Brytanii), który ma być poświęcony przyszłości Unii, szef KE przedstawił swój program działań na najbliższy rok. Jak ocenił, aktualna jest jego diagnoza sprzed roku: Unia obecnie nie jest w najlepszej formie, a zdaniem wielu mamy do czynienia z głębokim kryzysem egzystencjalnym w UE.

Szef KE uważa, że zbyt często państwa unijne stawiają interesy narodowe na pierwszym miejscu, a pojawiające się rysy, defragmentacja UE otwierają drogę galopującemu populizmowi, który nie rozwiązuje problemów, lecz je tworzy. Jak zastrzegł, KE nie chce końca państw narodowych. "Europa nigdy nie stanie się jednolitym państwem" - powiedział Juncker.

Ubolewał też nad tym, że często zapomina się o celach integracji europejskiej. "Trzeba pamiętać, dlaczego narody Europy zdecydowały się współpracować, dlaczego na ulicach Warszawy 1 maja 2004 roku tłumy świętowały solidarność, przystąpienie wielkiego europejskiego narodu do UE. A Polacy to naprawdę wielki naród" - powiedział Juncker.

"Ponad wszystko UE oznacza pokój" - przekonywał. W UE są czasem spory, "ale walczymy na słowa" - mówił. "Nasze konflikty rozwiązujemy przy stole, a nie w okopach - powiedział. - Nasze wartości stanowią integralną część europejskiego stylu życia; te wartości to wolność, demokracja i rządy prawa". Podkreślał też wagę niezawisłego wymiaru sprawiedliwości. "UE promuje i broni rządów prawa wszędzie" - powiedział.

Zdaniem Junckera Brexit nie zagrozi UE. Szef KE zaapelował, by Londyn wkrótce oficjalnie złożył notę w sprawie wystąpienia z Unii, aby zakończyć okres niepewności i rozpocząć układanie nowych, przyjaznych stosunków unijno-brytyjskich. Juncker powtórzył jednocześnie, że dostęp do wspólnego rynku Unii - jaki chciałaby zachować Wielka Brytania po opuszczeniu UE - może mieć tylko ten, kto respektuje wszystkie swobody unijne, a zatem także swobodę przepływu pracowników.

W swoim wystąpieniu szef KE odniósł się również do incydentów na tle nienawiści narodowościowej wymierzonych w polską społeczność w Wielkiej Brytanii. Do najpoważniejszego doszło 27 sierpnia w Harlow w hrabstwie Essex, gdzie jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna. "Europejczycy nigdy nie mogą zaakceptować, by polscy pracownicy byli napastowani, bici, a nawet mordowani na ulicach Essex" - powiedział Juncker.

Mówiąc o przyszłości UE szef Komisji Europejskiej opowiedział się za stworzeniem wspólnych zasobów wojskowych, które uzupełnią NATO, a także za sztabem generalny zajmującym się misjami zagranicznymi oraz za powołaniem ministra spraw zagranicznych UE.

Argumentował, że brak dostatecznej współpracy w dziedzinie zasobów wojskowych kosztuje kraje członkowskie 25-100 mld euro rocznie. Przed końcem roku KE zaproponuje utworzenie europejskiego funduszu na rzecz obronności, by stymulować badania i innowacje w tej dziedzinie – zapowiedział Juncker.

Wzywał do opracowania europejskiej strategii na rzecz rozwiązania konfliktu w Syrii, a także zwiększenia roli wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych; stanowisko to zajmuje obecnie Federica Mogherini. "Wysoki przedstawiciel powinien być ministrem spraw zagranicznych z prawdziwego zdarzenia" - oświadczył Juncker. Jak przekonywał, musi on mieć możliwość mobilizowania krajowej dyplomacji, dzięki czemu UE mogłaby wywierać większy wpływ w negocjacjach międzynarodowych.

Juncker krótko nawiązał do sporów w UE na tle walki z kryzysem migracyjnym. Zwrócił się do pełniącej przewodnictwo w Radzie UE Słowacji, by "budowała mosty" między tymi, którzy niechętnie odnoszą się do integracji uchodźców w swoich społeczeństwach, a tymi, którzy "chcą sprawiedliwie uczestniczyć w relokacji i polityce przesiedleń". Podkreślił też, że solidarność nie może być narzucona.

Zaproponował także stworzenie "unijnego korpusu wolontariuszy na rzecz solidarności", którzy pomagaliby w sytuacjach kryzysu migracyjnego czy klęsk żywiołowych, takich jak niedawne trzęsienie ziemi we Włoszech. Do 2020 roku korpus ten mógłby liczyć 100 tysięcy osób.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii, KE chce zaproponować tej jesieni nowy europejski system informacji o przemieszczaniu i podróżach, który ma pozwolić ustalić, kto może, a kto nie może wjechać na terytorium unijne. "Konieczna jest rygorystyczna kontrola przekraczających granice. Za każdym razem, gdy dana osoba wkracza na terytorium UE bądź je opuszcza, należy rejestrować stosowne dane: termin, miejsce i przyczynę przemieszczania się takiej osoby" - powiedział.

Jednym z priorytetów na najbliższy rok będzie dla KE rozwijanie socjalnego wymiaru UE, w tym ochrona praw pracowników i walka z bezrobociem. Juncker potwierdził poparcie dla reformy dyrektywy o pracownikach delegowanych, której celem - jak mówił - jest walka z dumpingiem socjalnym. Propozycja KE zakłada, że pracownik wysłany do pracy do innego kraju UE ma zarabiać tyle samo, co pracownicy lokalni. Część krajów UE, w tym Polska, jest przeciwna tym planom.

"Pracownicy powinni otrzymywać takie same wynagrodzenie za taką samą pracę w tym samym miejscu" - powiedział Juncker. "Rynek wewnętrzny nie jest miejscem, w którym pracownicy mogą być eksploatowani lub też w którym musieliby pracować w oparciu o niższe standardy socjalne niż inni. Europa to nie +Dziki Zachód+. Chcemy społecznej gospodarki rynkowej bez dumpingu socjalnego" - oświadczył.

Kolejne zadania to walka z unikaniem podatków, w tym przez wielkiej firmy. "Każda firma, i wielka, i mała, musi płacić podatki tam, gdzie wypracowuje zyski" - powiedział Juncker. Obiecał też m.in. ochronę unijnego przemysłu stalowego przed dumpingiem i nieuczciwą konkurencją z zagranicy, jak również wspieranie sektora rolnego w trudnych czasach. Zapowiedział, że w środę KE zaproponuje reformę rynku telekomunikacyjnego w UE, w tym pełne rozwinięcie łączności bezprzewodowej 5G do 2020 roku, a także reformę prawa autorskiego.

Aby pobudzać inwestycje w gospodarkę unijną szef KE zaproponował wydłużenie funkcjonowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) oraz podwojenie jego wartości. Do 2020 roku EFSI miałby wygenerować inwestycje o wartości 200 mld euro, zaś do roku 2022 - 630 mld euro.

Zdaniem Junckera zasady dyscypliny finansowej w Unii powinny być przestrzegane, ale też powinny być "inteligentnie elastyczne", by nie hamować wzrostu gospodarczego.

Szef KE wyraził poparcie dla krytykowanej przez część polityków i organizacji umowy UE-Kanada o wolnym handlu (CETA). "Nie możemy prowadzić negocjacji z Kanadą jeszcze raz" – powiedział Juncker. Szef KE wezwał też do szybkiej ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża. "To kwesta naszej wiarygodności na zewnątrz" - apelował.

[fot. PAP/EPA]

Ze Strasburga Anna Widzyk, z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 2. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 3. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 4. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 5. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 6. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 7. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 8. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook