Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker przeciwny zwiększaniu wydatków na obronność

18.02.2017

W ubiegłym tygodniu amerykański minister obrony James Mattis wezwał sojuszników w NATO do tego, by do końca roku zwiększyli swoje wydatki na obronność. Zagroził, że w przeciwnym wypadku USA „ograniczą swoje zaangażowanie". Nie spodobało się to Jean-Claude Junckerowi. Szef KE powiedział dziennikarzom w piątek podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że „Europa nie powinna się godzić na żądania Amerykanów”.

„Amerykanie mówią o tym od lat. Uważam, że nie powinniśmy się dać do tego zmusić. Stawiajmy opór!” - podkreślił Juncker. Według niego UE wydaje miliardy na pomoc humanitarną i pomoc w rozwoju, co „rekompensuje brak wydatków na obronność”. 

„Jeśli spojrzymy na to, co Europa robi w dziedzinie obronności, i dodamy do tego pomoc rozwojową, oraz pomoc humanitarna, to porównanie z USA wypada od razu inaczej (w domyśle lepiej-red.). Nowoczesna polityka nie może polegać wyłącznie na zwiększaniu wydatków na obronność” - dodał i zaznaczył, iż nie podoba mu się gdy „nasi amerykańscy przyjaciele zwężają koncepcję obronności do wojska”.

„Lepiej by było opracować politykę stabilności, składająca się z wielu elementów” - przekonywał i zaznaczył, że Europejczycy powinni wydawać środki na obronność „bardziej efektywnie”. Jego zdaniem gdyby taki kraj jak Niemcy zgodził się na żądania Amerykanów i zwiększył swój budżet obronny z obecnie 1,22 proc. do 2 proc. PKB, to „przestałby mieć nadwyżkę budżetową”.

Kilka godzin po Junckerze na pytania dziennikarzy odpowiadał rzecznik KE Margaritis Schinas. I mówił coś z goła innego od swojego szefa. Według Shinasa KE już dawno opracowała „ambitny pakiet obronny, którego celem jest zwiększenie wydatków na obronność i pogłębienie współpracy militarnej w UE, oraz pogłębienie współpracy w ramach NATO i „z naszymi międzynarodowymi partnerami”.

„Rada Europejska już rok temu apelowała do państw UE, by zwiększyły swoje budżety obronne do minimum 2 proc. PKB. Komisja Europejska zasadniczo się z tym zgadza” - dodał rzecznik KE. 

Ryb, euractiv.com, politico.eu

Fot. [ec.europa.eu]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook