Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker przeciwny zwiększaniu wydatków na obronność

18.02.2017

W ubiegłym tygodniu amerykański minister obrony James Mattis wezwał sojuszników w NATO do tego, by do końca roku zwiększyli swoje wydatki na obronność. Zagroził, że w przeciwnym wypadku USA „ograniczą swoje zaangażowanie". Nie spodobało się to Jean-Claude Junckerowi. Szef KE powiedział dziennikarzom w piątek podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że „Europa nie powinna się godzić na żądania Amerykanów”.

„Amerykanie mówią o tym od lat. Uważam, że nie powinniśmy się dać do tego zmusić. Stawiajmy opór!” - podkreślił Juncker. Według niego UE wydaje miliardy na pomoc humanitarną i pomoc w rozwoju, co „rekompensuje brak wydatków na obronność”. 

„Jeśli spojrzymy na to, co Europa robi w dziedzinie obronności, i dodamy do tego pomoc rozwojową, oraz pomoc humanitarna, to porównanie z USA wypada od razu inaczej (w domyśle lepiej-red.). Nowoczesna polityka nie może polegać wyłącznie na zwiększaniu wydatków na obronność” - dodał i zaznaczył, iż nie podoba mu się gdy „nasi amerykańscy przyjaciele zwężają koncepcję obronności do wojska”.

„Lepiej by było opracować politykę stabilności, składająca się z wielu elementów” - przekonywał i zaznaczył, że Europejczycy powinni wydawać środki na obronność „bardziej efektywnie”. Jego zdaniem gdyby taki kraj jak Niemcy zgodził się na żądania Amerykanów i zwiększył swój budżet obronny z obecnie 1,22 proc. do 2 proc. PKB, to „przestałby mieć nadwyżkę budżetową”.

Kilka godzin po Junckerze na pytania dziennikarzy odpowiadał rzecznik KE Margaritis Schinas. I mówił coś z goła innego od swojego szefa. Według Shinasa KE już dawno opracowała „ambitny pakiet obronny, którego celem jest zwiększenie wydatków na obronność i pogłębienie współpracy militarnej w UE, oraz pogłębienie współpracy w ramach NATO i „z naszymi międzynarodowymi partnerami”.

„Rada Europejska już rok temu apelowała do państw UE, by zwiększyły swoje budżety obronne do minimum 2 proc. PKB. Komisja Europejska zasadniczo się z tym zgadza” - dodał rzecznik KE. 

Ryb, euractiv.com, politico.eu

Fot. [ec.europa.eu]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook