Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Juncker ostrzega przed rozpadem Schengen

25.11.2015

Jeśli upadnie Schengen, stracimy znacznie więcej - przestrzegł Juncker w Parlamencie Europejskim. Szef Komisji Europejskiej zaapelował o obronę strefy Schengen, która chwieje się z powodu zagrożenia terrorystycznego i fali migracji.

- Musimy zachować ducha Schengen - powiedział szef KE w trakcie debaty europarlamentu w Strasburgu na temat zagrożenia terrorystycznego po zamachach w Paryżu z 13 listopada.

Juncker przyznał, że system Schengen nie jest doskonały.

- Ale ci, którzy wierzą w Europę, w jej wartości, zasady i wolności, muszą tchnąć w Schengen nowe życie - zapewnił.

- Jeśli duch Schengen nas opuści na zawsze, to stracimy znacznie więcej. Także wspólna waluta nie będzie mieć sensu, jeśli upadnie Schengen. To nie jest banalna koncepcja, ale jeden z filarów konstrukcji europejskiej - podkreślił.

Zaapelował do krajów UE, by zrealizowały swoje obietnice mające na celu m.in. wzmocnienie granic zewnętrznych Unii, lepszą współpracę policji i służb wywiadu, by skuteczniej zwalczać terroryzm.

Według Junckera bardziej skuteczne współdziałanie służb było celem krajów członkowskich już po zamachach w USA z 11 września 2001 r.

- Ale od tamtego czasu nic nie zrobiono - wskazał szef KE.

Dodał, że do końca roku Parlament Europejski i rządy muszą porozumieć się w sprawie utworzenia europejskiej bazy danych pasażerów (PNR), która - jego zdaniem - powinna objąć także pasażerów lotów wewnątrzunijnych. Negocjacje przeciągają się, bo eurodeputowani lewicowi i liberalni obawiają się, że system PNR może prowadzić do naruszeń prywatności obywateli UE.

Juncker ponownie przestrzegł przed utożsamianiem uchodźców z terrorystami.

- Nie powinniśmy zrównywać uchodźców i imigrantów z terrorystami. Ci, którzy przeprowadzili ataki w Paryżu, są tymi samymi, którzy zmuszają nieszczęśliwych ludzi do ucieczki. Proszę ich nie mylić ze sobą - powiedział.

W trakcie debaty także większość europosłów odrzucała łączenie problemów migracji i terroryzmu.

- Uchodźcy są ofiarami terrorystów - powiedział szef frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Podkreślił, że "to nie islam jest problemem".

- W zamachach w Paryżu zginęli także muzułmanie  - dodał.

Szef socjalistów w PE Gianni Pittella ocenił, że pojawiające się komentarze, iż "uchodźcy to terroryści są fatalne dla Europy".

- Nie możemy pozwolić na to, by strach i stan wyjątkowy stał się naszą codziennością. Nie możemy wpaść w pułapkę, którą zastawili terroryści. Chcą nas podzielić i skłócić - dodał. Opowiedział się za koalicją przeciw terroryzmowi z USA oraz z Rosją.

Brytyjski europoseł Syed Kamall, szef frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, wskazał, że większość ofiar Państwa Islamskiego to muzułmanie.

- Niestety w tym szaleństwie jest metoda. Terroryści próbują zainspirować naśladowców do kolejnych ataków i zwerbować nowych zamachowców - powiedział.

- Atakując nasze miasta chcą sprowokować odwet, aby przekonać muzułmanów, że Zachód gardzi islamem - powiedział Kamall, który sam jest muzułmaninem.

Polska europosłanka Anna Fotyga z PiS oceniła, że sytuacja wymaga solidarności i ścisłej współpracy stolic unijnych.

- Kwestionuję jednak konstruktywną rolę państw takich jak Rosja ze względu na ich agresywne zaangażowanie w sąsiedztwie i działania wobec własnego społeczeństwa - powiedziała.

Szef liberałów w PE Guy Verhofstadt zaapelował z kolei o stworzenie wspólnych europejskich służb wywiadowczych. Przyznał, że większość państw obawia się dzielenia informacjami wywiadowczymi i ograniczenia swej suwerenności w tej dziedzinie.

- Ale jeśli miałbym wybierać między suwerennością a bezpieczeństwem, to wybiorę bezpieczeństwo obywateli - powiedział.

Liderka skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen opowiedziała się zaś za rozmontowaniem strefy Schengen i powrotem do narodowych granic.

- Nie mamy zaufania do granic zewnętrznych UE, które są dziurawe. Trzeba wrócić do granic narodowych - oświadczyła.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. pol321 24.05.2017

  W Berlinie zatrzymano niebezpiecznych islamistów

  Policja w Berlinie zatrzymała w środę dziewięciu członków gangu handlarzy narkotyków. Czterech z nich uznano za islamistów zagrażających bezpieczeństwu publicznemu

 2. 3c842652447f420a87eac70b335a0107-stef 24.05.2017

  Szonert-Binienda złożyła zawiadomienie do FBI

  Binienda uważa, że m.in. zhakowano jej konto, zaatakowano pocztę elektroniczną.

 3. mid-epa05985651-stf 24.05.2017

  Trump po spotkaniu z Franciszkiem: To wspaniały człowiek

  Pół godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 4. army-1550406stef 24.05.2017

  Ukraina i Syria to rejony strategiczne dla Rosji – mówi Siergiej Szojgu

  Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego.

 5. filip9 24.05.2017

  Islamiści porwali kilkunastu katolików na Filipinach

  Uzbrojeni islamiści porwali kilkanaście osób z katolickiej katedry w Marawi na południu Filipin podczas walk z siłami rządowymi - poinformowały w środę władze.

 6. mid-epa05984055 24.05.2017

  Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa USA

  Generał Vincent Stewart, szef amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA), przedstawił ocenę zagrożeń, przed jakimi stoją USA.

 7. mid-epa05983727 24.05.2017

  Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego na Wyspach

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego poziomu, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

 8. mid-epa05982796 24.05.2017

  Polacy wśród ofiar zamachu w Manchesterze

  Dwoje Polaków zginęło w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande - poinformowały PAP służby prasowe polskiego MSZ. Jak podkreślono, rodzina zmarłych została objęta niezbędną opieką konsularną.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook