Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker nie boi się wygranej Le Pen

21.04.2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie widzi potrzeby tworzenia planu awaryjnego dla UE, ponieważ uważa, że Unia jest nas tyle silna, że przetrwa nawet wtedy, gdy wybory we Francji wygra kandydat eurosceptyczny, jak np. Marine Le Pen.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji już w niedzielę i dlatego rzeczniczka KE Mina Andreewa była pytana w piątek o to, na ile KE jest przygotowana na "Frexit", czyli wyjście Francji z UE. Andreewa odpowiedziała, że pytanie jest dobrą okazją dla przypomnienia słów Junckera o tym, że "kocha wybory, bo są normalną częścią demokracji". 

"Dlatego też nie widzimy potrzeby tworzenia planu ratunkowego. To nie kryzys, a możliwość dla demokracji. To także szansa dla Francuzów, żeby przedstawili swoje oczekiwania w tych wyborach" - powiedziała Andreewa. Przypomniała też słowa szefa KE o tym, że jest pewny, iż Unia Europejska jest wystarczająca silna, by przetrwać, nawet jeśli wybory wygra kandydat eurosceptyczny, jak szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, Le Pen. 

Juncker powiedział wcześniej w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag", że "nawet jeśli wybory wygra Marine Le Pen, nie oznacza to końca projektu europejskiego". 

Nie wszyscy w Komisji Europejskiej są jednak tak optymistyczni jak Juncker. Przykładowo unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, socjalista Pierre Moscovici w niedawnym wywiadzie dla kanału I-Tele mówił, że zwycięstwo Le Pen "jest poważną hipotezą". Francuski komisarz podkreślił, że "Le Pen pragnie zniszczyć Unię Europejską", a "Europa bez Francji nie ma żadnego sensu". 

W artykule, który ukazał się na łamach dziennika "Le Monde", Moscovici powtórzył tezę, że "głosowanie na Le Pen oznacza wyjście ze strefy euro i przywrócenie zdewaluowanego franka oraz utratę siły nabywczej", co stanowi "totalne szaleństwo". Komisarz ostrzegł, że koniec euro i Unii Europejskiej wbrew temu, co twierdzą ludzie, którzy pragną, aby do tego doszło, "nie oznaczałyby katharsis, lecz kataklizm". 

Według komisarza protektorem Francji rządzonej przez Marine Le Pen mogłaby być Rosja prezydenta Władimira Putina lub Stany Zjednoczone prezydenta Donalda Trumpa, co w obu przypadkach oznaczałoby "ograniczoną suwerenność". 

W czołówce sondaży przed pierwszą turą wyborów prezydenckich znajdują się centrysta Emmanuel Macron, Marine Le Pen, przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon oraz kandydat centroprawicy Francois Fillon. Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o 8 rano. Lokale wyborcze otwarte będą do godz. 19, a w wielkich miastach, jak Paryż, Lyon czy Marsylia - do godz. 20. 

ak/PAP 

[fot. flickr/cc by 2.0/epp]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook