Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker: Karanie państw nic by nie dało

12.04.2017

Szef Komisji Europejskiej o problemie imigracji do Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że podjęcie działań przeciwko krajom, które nie chcą przyjąć migrantów, "nie doprowadziłoby do niczego".

W opublikowanym w środę wywiadzie Juncker ostrzegł, że napływ migrantów może dotknąć w przyszłości inne państwa. Nie zgodził się z postawionym przez dziennikarzy zarzutem, że w obliczu kryzysu migracyjnego Komisja Europejska pozostawiła Włochy samym sobie.

"Od początku mówiłem, że tragedia imigracji nie może być problemem tylko Grecji czy Włoch, lecz musi być traktowana jako problem europejski" – oświadczył. "Dlatego, wspierając włoskie wysiłki, przedstawiliśmy propozycje relokacji ubiegających się o azyl i wzmocniliśmy system przyjmowania i rejestracji uchodźców" - dodał.

Juncker zaznaczył, że wysiłki Włoch są ogromne. "Włochy zasługują na pokojowego Nobla za działania dla ratowania życia ludzkiego na Morzu Śródziemnym" - powiedział przewodniczący KE.

Na pytanie, czy KE podejmie działania przeciwko tym krajom, które nie stosują się do jej wskazówek, Junker odparł: "Gdybym kierował się własnym instynktem, zrobiłbym to już dawno temu, ale to nie doprowadziłoby do niczego".

"Ja jednak staram się znaleźć rozwiązania, które pomogą rozwikłać obecną sytuację. Z uporem tłumaczę, że solidarność jest niepodzielna. Dzisiaj pomagasz Włochom. Jutro może przyjść kolej na kogoś innego, kto będzie musiał się zmierzyć z kryzysem migracyjnym, na przykład z Ukrainy" - oznajmił Juncker.

W wywiadzie odniósł się też do Rosji mówiąc: "Musimy znaleźć z nią zbieżność interesów, nie zapominając o braku poszanowania dla porozumień z Mińska czy o aneksji Krymu".

Prezydent Władimir Putin to "przyjaciel, który nie zawsze respektuje wszystkie zobowiązania wynikające z przyjaźni" - ocenił szef KE. "Ale myślenie, że można nakreślić obraz europejskiego bezpieczeństwa bez Rosji, to pobożna iluzja. I niebezpieczna" - zakończył Juncker.

Mly/PAP

fot. [flickr]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook