Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Juncker kandydatem europejskich chadeków na szefa KE

07.03.2014

Były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jest kandydatem Europejskiej partii Ludowej (EPL) na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach. Taką decyzję europejscy chadecy podjęli dziś na kongresie wyborczym w Dublinie.

Junckera poparło 382 uczestników kongresu. Jego konkurentem był unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier, który otrzymał 245 głosów.

59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty. Wówczas zadziwił Europejczyków, twierdząc, że w ramach tej trzeba „czasami kłamać”. -Wolę tajne debaty w ciemnych pokojach- wyznał w wywiadzie z jedną z gazet. Zagorzały zwolennik federalizacji Europy, złagodził ostatnio  nieco swój zapał, by zdobyć poparcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która miała do niego bardzo sceptyczny stosunek.  

Podczas swojego przemówienia na kongresie EPL w Dublinie Juncker obiecał, że będzie „człowiekiem konsensusu”. I wezwał obecnych na spotkaniu unijnych polityków, wśród których był też polski premier Donald Tusk do tego, by „nie wtrącali się nadmiernie do życia obywateli”.- Za dużo Europy w drobnych sprawach jej szkodzi. Nie zaglądajmy ludziom do garnków i nie zrzucajmy nasze porażki na Brukselę. Jestem alergiczny na podziały, na Północ i Południe, na dużych i małych, na silnych i słabych -przekonywał.  

Po raz pierwszy w historii europejskie rodziny polityczne (z wyjątkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) zdecydowały się na wystawienie czołowych kandydatów i zarazem pretendentów do funkcji szefa przyszłej Komisji Europejskiej. Socjaliści wystawią obecnego szefa Parlamentu Europejskiego martina Schulza, a Liberałowie byłego premiera Belgii Guy’a Verhofstadta.

Zgodnie z unijnym Traktatem Lizbońskim rządy muszą wziąć pod uwagę wynik wyborów do PE, nominując nowego szefa KE. Dzięki tej zasadzie procedura wyłaniania przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być bardziej demokratyczna. Kadencja obecnego szef KE Portugalczyka Jose Manuel Barroso, który piastował ten urząd od 2004 roku, dobiega końca w listopadzie.

Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe z 39 krajów Europy, w tym PO i PSL. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Ryb, Reuters, Spiegel.de

fot. [PAP/EPA]


Słowa kluczowe:

UE

,

Juncker

,

EPL

,

Komisja Europejska

,

wybory

Warto poczytać

 1. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 2. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 3. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 4. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 5. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 6. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 7. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 8. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook