Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Juncker kandydatem europejskich chadeków na szefa KE

07.03.2014

Były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jest kandydatem Europejskiej partii Ludowej (EPL) na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach. Taką decyzję europejscy chadecy podjęli dziś na kongresie wyborczym w Dublinie.

Junckera poparło 382 uczestników kongresu. Jego konkurentem był unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier, który otrzymał 245 głosów.

59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty. Wówczas zadziwił Europejczyków, twierdząc, że w ramach tej trzeba „czasami kłamać”. -Wolę tajne debaty w ciemnych pokojach- wyznał w wywiadzie z jedną z gazet. Zagorzały zwolennik federalizacji Europy, złagodził ostatnio  nieco swój zapał, by zdobyć poparcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która miała do niego bardzo sceptyczny stosunek.  

Podczas swojego przemówienia na kongresie EPL w Dublinie Juncker obiecał, że będzie „człowiekiem konsensusu”. I wezwał obecnych na spotkaniu unijnych polityków, wśród których był też polski premier Donald Tusk do tego, by „nie wtrącali się nadmiernie do życia obywateli”.- Za dużo Europy w drobnych sprawach jej szkodzi. Nie zaglądajmy ludziom do garnków i nie zrzucajmy nasze porażki na Brukselę. Jestem alergiczny na podziały, na Północ i Południe, na dużych i małych, na silnych i słabych -przekonywał.  

Po raz pierwszy w historii europejskie rodziny polityczne (z wyjątkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) zdecydowały się na wystawienie czołowych kandydatów i zarazem pretendentów do funkcji szefa przyszłej Komisji Europejskiej. Socjaliści wystawią obecnego szefa Parlamentu Europejskiego martina Schulza, a Liberałowie byłego premiera Belgii Guy’a Verhofstadta.

Zgodnie z unijnym Traktatem Lizbońskim rządy muszą wziąć pod uwagę wynik wyborów do PE, nominując nowego szefa KE. Dzięki tej zasadzie procedura wyłaniania przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być bardziej demokratyczna. Kadencja obecnego szef KE Portugalczyka Jose Manuel Barroso, który piastował ten urząd od 2004 roku, dobiega końca w listopadzie.

Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe z 39 krajów Europy, w tym PO i PSL. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Ryb, Reuters, Spiegel.de

fot. [PAP/EPA]


Słowa kluczowe:

UE

,

Juncker

,

EPL

,

Komisja Europejska

,

wybory

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook