Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker grozi Brytyjczykom

20.05.2016

Wielka Brytania nie może liczyć na jakiekolwiek względy państw unijnych, jeśli w referendum w przyszłym miesiącu jej obywatele zagłosują za "dezercją" czyli wyjściem z Unii Europejskiej - oświadczył w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Wielka Brytania nie może liczyć na jakiekolwiek względy państw unijnych, jeśli w referendum w przyszłym miesiącu jej obywatele zagłosują za "dezercją" czyli wyjściem z Unii Europejskiej - oświadczył w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

„Jestem pewien, że dezerterzy nie zostaną powitani z otwartymi ramionami” - powiedział Juncker w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde" gdy zapytano go, jaka będzie bezpośrednia reakcja na popierający Brexit wynik wyznaczonego na 23 czerwca referendum.

„Zjednoczone Królestwo będzie się musiało pogodzić z traktowaniem go jako państwa trzeciego, z którym nie postępuje się w rękawiczkach. Jeśli Wielka Brytania opuści Europę, jej mieszkańcy będą musieli stanąć w obliczu konsekwencji - my także będziemy musieli, zgodnie z ich wolą. Nie jest to groźba, ale nasze stosunki nie będą już dłużej takie, jakimi są dzisiaj” - dodał Juncker.

Potwierdził w ten sposób szeroko rozpowszechniony wśród członków władz UE pogląd, że jeśli brytyjski premier David Cameron przegra swą kampanię referendalną i przybędzie na szczyt UE 28 czerwca, by poinformować innych przywódców o rozpoczęciu Brexitu, to zarówno oni jak i instytucje unijne mogą szybko zewrzeć szeregi i maksymalnie ograniczyć działania łagodzące skutki tego procesu.

Traktat o Unii Europejskiej ustala na dwa lata termin wynegocjowania warunków, na jakich ma wygasnąć członkostwo danego państwa. Jeśli nie uzyska się w tej kwestii jednogłośności lub jeśli nie będzie zgody wszystkich państw unijnych na przedłużenie rozmów, kraj opuszczający UE podlega wykluczeniu z niej.

Wielu promotorów kampanii na rzecz Brexitu deklaruje, iż chcą wynegocjować umowę o wolnym handlu i inne porozumienia służące utrzymaniu więzi z UE, ale wielu dyplomatów powątpiewa czy da się to osiągnąć w ciągu dwóch lat.

Ryb, PAP

Fot. [europarl.europa.eu]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 3. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 4. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 5. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 6. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 7. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 8. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook