Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Juncker grozi Brytyjczykom

20.05.2016

Wielka Brytania nie może liczyć na jakiekolwiek względy państw unijnych, jeśli w referendum w przyszłym miesiącu jej obywatele zagłosują za "dezercją" czyli wyjściem z Unii Europejskiej - oświadczył w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Wielka Brytania nie może liczyć na jakiekolwiek względy państw unijnych, jeśli w referendum w przyszłym miesiącu jej obywatele zagłosują za "dezercją" czyli wyjściem z Unii Europejskiej - oświadczył w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

„Jestem pewien, że dezerterzy nie zostaną powitani z otwartymi ramionami” - powiedział Juncker w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde" gdy zapytano go, jaka będzie bezpośrednia reakcja na popierający Brexit wynik wyznaczonego na 23 czerwca referendum.

„Zjednoczone Królestwo będzie się musiało pogodzić z traktowaniem go jako państwa trzeciego, z którym nie postępuje się w rękawiczkach. Jeśli Wielka Brytania opuści Europę, jej mieszkańcy będą musieli stanąć w obliczu konsekwencji - my także będziemy musieli, zgodnie z ich wolą. Nie jest to groźba, ale nasze stosunki nie będą już dłużej takie, jakimi są dzisiaj” - dodał Juncker.

Potwierdził w ten sposób szeroko rozpowszechniony wśród członków władz UE pogląd, że jeśli brytyjski premier David Cameron przegra swą kampanię referendalną i przybędzie na szczyt UE 28 czerwca, by poinformować innych przywódców o rozpoczęciu Brexitu, to zarówno oni jak i instytucje unijne mogą szybko zewrzeć szeregi i maksymalnie ograniczyć działania łagodzące skutki tego procesu.

Traktat o Unii Europejskiej ustala na dwa lata termin wynegocjowania warunków, na jakich ma wygasnąć członkostwo danego państwa. Jeśli nie uzyska się w tej kwestii jednogłośności lub jeśli nie będzie zgody wszystkich państw unijnych na przedłużenie rozmów, kraj opuszczający UE podlega wykluczeniu z niej.

Wielu promotorów kampanii na rzecz Brexitu deklaruje, iż chcą wynegocjować umowę o wolnym handlu i inne porozumienia służące utrzymaniu więzi z UE, ale wielu dyplomatów powątpiewa czy da się to osiągnąć w ciągu dwóch lat.

Ryb, PAP

Fot. [europarl.europa.eu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 2. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 3. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 4. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 5. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 6. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 7. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook