Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker będzie przesłuchany ws. Luxleaks

30.05.2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej stanie przed komisją śledczą Parlamentu Europejskiego do spraw afery podatkowej. Były premier i minister finansów Luksemburga będzie przesłuchany ws. zaniżania podatków dla międzynarodowych koncernów.

Komisja śledcza ma zbadać kontrowersyjne praktyki finansowe w unijnych krajach. Afera podatkowa nazywana Luxleaks, wybuchła po ujawnieniu, że Luksemburg pozwalał przez wiele lat płacić bardzo niskie podatki ponad 300 międzynarodowym koncernom. Działo się to za czasów, gdy premierem i ministrem finansów tego kraju był Jean-Claude Juncker, obecny przewodniczący KE. 

Europosłowie chcą m.in. sprawdzić doniesienia sprzed kilku miesięcy o tym, że Juncker blokował prace nad unijnymi przepisami, które miały ukrócić oszustwa podatkowe. 

„Jako premier Luksemburga w latach 1995-2013 Juncker pełnił rolę architekta i ojca chrzestnego jednego z największych karteli podatkowych w Europie. A jednak chce umyć ręce i ogłosić swoją niewinność!” - mówił wiceprzewodniczący komisji Fabio de Masi przed wtorkowym posiedzeniem, wskazując, że dokumenty nie do końca potwierdzają wersję Junckera. 

Jak się sugeruje, przesłuchanie szefa KE miało odbyć się wcześniej, jednak zostało zablokowane dzięki tajnemu układowi Junckera i poprzedniego przewodniczącego PE, Martina Schulza. Obecnym szefem europarlamentu jest teraz Antonio Tajani, należący do grupy politycznej chadeków, podobnie jak Jean-Claude Juncker.


ak/polskieradio.pl 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook