Jedynie prawda jest ciekawa


"Jezuita. Papież Franciszek" – premiera wywiadu rzeki

14.05.2013

O swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach Kościoła, wyzwaniach moralnych i miłości do ...tanga opowiada w wywiadzie rzece kard. Jorge Mario Bergoglio. Jutro premiera polskiego wydania książki "Jezuita. Papież Franciszek", która jest zapisem rozmów, jakie z metropolitą Buenos Aires, obecnie papieżem, przeprowadziła dwójka argentyńskich dziennikarzy. Książka ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego "Rafael".

Publikacja jest swoistą autobiografią obecnego papieża – urodzonego w Buenos Aires w 1936 r. potomka Włochów, który ukończył szkołę średnią jako technik chemii i w wieku 21 lat postanowił odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa.

Kard. Bergoglio opowiada o swoim osobistym przeżywaniu wiary, modlitwie, o celibacie księży i nauce Kościoła na temat seksualności, o współczesnych problemach wychowania, cierpieniu, samotności. Odnosi się także do "ciemnej nocy Argentyny" – dramatycznych czasów wojskowej dyktatury w swojej ojczyźnie, roli argentyńskiego Kościoła w tamtym okresie oraz swojej osobistej postawie po politycznym przewrocie w 1976 r. Przedstawia też swoją wizję obecności Kościoła w życiu publicznym, także wobec polityki.

- Chodzi o to, żeby nie włączać się w politykę partykularną, lecz w wielka politykę, która wynika z przykazań i ewangelii – tłumaczy hierarcha. – Piętnować gwałcenie praw człowieka, przejawy wykorzystywania ludzi czy wykluczania społecznego, braki w edukacji, głód i ubóstwo – to nie jest działanie a partykularnych interesach – podkreśla argentyński hierarcha.

Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale te, w których ujawnia np. o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi; jakie słowa przyniosły mu prawdziwe pocieszenie, kiedy chorował; dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech; dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu.

Metropolita Buenos Aires wyznaje m.in., że zwłaszcza od ukończenia 70. roku życia, myśl o śmierci jego stałą "towarzyszką": „Na mojej szpulce zostało już niewiele nici (...) Człowiek stara się zachowywać zawsze i wszędzie sprawiedliwie wobec innych, stara się niejako pisać swoje życie elegancką czcionką.”

W swoją opowieść prymas Argentyny wplata też lżejsze, niekiedy humorystyczne wątki dotyczące swojej biografii. Powraca do lat dziecinnych, kiedy to stałym rytuałem sobotniego popołudnia było wspólne z rodzeństwem i matką słuchanie radiowych transmisji z oper. Wspomina z sentymentem beztroskie czasy, gdy grywał z rodzicami w brisca i inne gry karciane, wspomina o jednym braci dziadka, "przewrotnym kawalarzu", który uczył dzieci lekko sprośnych piosenek; o zabawie z tatą i mamą w gotowanie, dzięki czemu do dziś potrafi przygotować np. milanesas czyli popularne argentyńskie kotlety...

Z "Jezuity" można dowiedzieć się także, że poetą najwyżej cenionym przez obecnego papieża jest Friedrich Hölderlin. Do swojego literackiego kanonu Franciszek zalicza też m.in. "Boską Komedię" Dantego, powieści Dostojewskiego i twórczość swoich rodaków: Borgesa i  Marechala.

Lubi muzykę klasyczną i tango (o którym zresztą w książkowej rozmowie ze znawstwem opowiada). Ważną rolę w życiu obecnego papieża odgrywał sport: trenował koszykówkę i chodził z rodzicami na mecze piłkarskiego klubu San Lorenzo.

Wstęp do książki napisał Abraham Skórka, rabin z Buenos Aires, który wskazuje m.in., że kard. Bergolio otwarcie i bez ogródek wskazuje na błędy i wady Kościoła. "Usłyszy tu też czytelnik nawoływanie do powrotu do wartości w naszym otoczeniu; wezwanie to doprowadziło do licznych napięć w relacjach kardynała z przedstawicielami władzy państwowej, którzy nie dostrzegli związku jego słów z krytyka  społeczno-polityczną głoszoną w  swoim czasie przez proroków" – zaznacza rabin.

Przemysław Wręźlewicz z Domu Wydawniczego "Rafael " zwraca uwagę, że autorom udało się uzyskać zaufanie 'ojca Bergoglio' i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi – zwraca uwagę ".

– Proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy powodują, że odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników  – zapewnia.

Jedyna książka, w której obecny papież opowiada o kluczowych kwestiach Kościoła i świata ale również rzeczach bardzo przyziemnych, powstawała blisko trzy lata. Rozmówcami Prymasa Argentyny była dwójka dziennikarzy, jego rodaków: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny.

Zdaniem Wręźlewicza jest to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego, książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. "Odpowiada prosto, przejrzyście, często dowcipnie. Sądzę, że czytelnicy będą na długo pozostawać pod jej urokiem" – przewiduje wydawca.

W tych dniach książka ukazuje się w 14 krajach. Prawa do jej wydania kupiły największe oficyny na świecie. Wersję niemiecką przygotowuje Herder, francuską Flammarion, a włoską Salani, w Ameryce Północnej prawa wykupiła Grupa Penguin.

Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin, "Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio". Tłumaczenie z języka hiszpańskiego Agnieszka  Fijałkowska-Żydok, Dom Wydawniczy "Rafael", Kraków 2013.

KAI

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 4. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 5. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 6. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook