Jedynie prawda jest ciekawa

"Jezuita. Papież Franciszek" – premiera wywiadu rzeki

14.05.2013

O swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach Kościoła, wyzwaniach moralnych i miłości do ...tanga opowiada w wywiadzie rzece kard. Jorge Mario Bergoglio. Jutro premiera polskiego wydania książki "Jezuita. Papież Franciszek", która jest zapisem rozmów, jakie z metropolitą Buenos Aires, obecnie papieżem, przeprowadziła dwójka argentyńskich dziennikarzy. Książka ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego "Rafael".

Publikacja jest swoistą autobiografią obecnego papieża – urodzonego w Buenos Aires w 1936 r. potomka Włochów, który ukończył szkołę średnią jako technik chemii i w wieku 21 lat postanowił odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa.

Kard. Bergoglio opowiada o swoim osobistym przeżywaniu wiary, modlitwie, o celibacie księży i nauce Kościoła na temat seksualności, o współczesnych problemach wychowania, cierpieniu, samotności. Odnosi się także do "ciemnej nocy Argentyny" – dramatycznych czasów wojskowej dyktatury w swojej ojczyźnie, roli argentyńskiego Kościoła w tamtym okresie oraz swojej osobistej postawie po politycznym przewrocie w 1976 r. Przedstawia też swoją wizję obecności Kościoła w życiu publicznym, także wobec polityki.

- Chodzi o to, żeby nie włączać się w politykę partykularną, lecz w wielka politykę, która wynika z przykazań i ewangelii – tłumaczy hierarcha. – Piętnować gwałcenie praw człowieka, przejawy wykorzystywania ludzi czy wykluczania społecznego, braki w edukacji, głód i ubóstwo – to nie jest działanie a partykularnych interesach – podkreśla argentyński hierarcha.

Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale te, w których ujawnia np. o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi; jakie słowa przyniosły mu prawdziwe pocieszenie, kiedy chorował; dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech; dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu.

Metropolita Buenos Aires wyznaje m.in., że zwłaszcza od ukończenia 70. roku życia, myśl o śmierci jego stałą "towarzyszką": „Na mojej szpulce zostało już niewiele nici (...) Człowiek stara się zachowywać zawsze i wszędzie sprawiedliwie wobec innych, stara się niejako pisać swoje życie elegancką czcionką.”

W swoją opowieść prymas Argentyny wplata też lżejsze, niekiedy humorystyczne wątki dotyczące swojej biografii. Powraca do lat dziecinnych, kiedy to stałym rytuałem sobotniego popołudnia było wspólne z rodzeństwem i matką słuchanie radiowych transmisji z oper. Wspomina z sentymentem beztroskie czasy, gdy grywał z rodzicami w brisca i inne gry karciane, wspomina o jednym braci dziadka, "przewrotnym kawalarzu", który uczył dzieci lekko sprośnych piosenek; o zabawie z tatą i mamą w gotowanie, dzięki czemu do dziś potrafi przygotować np. milanesas czyli popularne argentyńskie kotlety...

Z "Jezuity" można dowiedzieć się także, że poetą najwyżej cenionym przez obecnego papieża jest Friedrich Hölderlin. Do swojego literackiego kanonu Franciszek zalicza też m.in. "Boską Komedię" Dantego, powieści Dostojewskiego i twórczość swoich rodaków: Borgesa i  Marechala.

Lubi muzykę klasyczną i tango (o którym zresztą w książkowej rozmowie ze znawstwem opowiada). Ważną rolę w życiu obecnego papieża odgrywał sport: trenował koszykówkę i chodził z rodzicami na mecze piłkarskiego klubu San Lorenzo.

Wstęp do książki napisał Abraham Skórka, rabin z Buenos Aires, który wskazuje m.in., że kard. Bergolio otwarcie i bez ogródek wskazuje na błędy i wady Kościoła. "Usłyszy tu też czytelnik nawoływanie do powrotu do wartości w naszym otoczeniu; wezwanie to doprowadziło do licznych napięć w relacjach kardynała z przedstawicielami władzy państwowej, którzy nie dostrzegli związku jego słów z krytyka  społeczno-polityczną głoszoną w  swoim czasie przez proroków" – zaznacza rabin.

Przemysław Wręźlewicz z Domu Wydawniczego "Rafael " zwraca uwagę, że autorom udało się uzyskać zaufanie 'ojca Bergoglio' i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi – zwraca uwagę ".

– Proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy powodują, że odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników  – zapewnia.

Jedyna książka, w której obecny papież opowiada o kluczowych kwestiach Kościoła i świata ale również rzeczach bardzo przyziemnych, powstawała blisko trzy lata. Rozmówcami Prymasa Argentyny była dwójka dziennikarzy, jego rodaków: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny.

Zdaniem Wręźlewicza jest to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego, książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. "Odpowiada prosto, przejrzyście, często dowcipnie. Sądzę, że czytelnicy będą na długo pozostawać pod jej urokiem" – przewiduje wydawca.

W tych dniach książka ukazuje się w 14 krajach. Prawa do jej wydania kupiły największe oficyny na świecie. Wersję niemiecką przygotowuje Herder, francuską Flammarion, a włoską Salani, w Ameryce Północnej prawa wykupiła Grupa Penguin.

Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin, "Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio". Tłumaczenie z języka hiszpańskiego Agnieszka  Fijałkowska-Żydok, Dom Wydawniczy "Rafael", Kraków 2013.

KAI

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 2. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 3. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 4. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 5. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 6. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

 7. pope15012018 15.01.2018

  Papież wyruszył w podróż do Chile i Peru. Chce spotkać się z ofiarami Pinocheta

  W czasie 22. zagranicznej podróży, która potrwa tydzień, spotka się z rdzennymi mieszkańcami obu krajów Ameryki Południowej, z ofiarami reżimu Augusto Pinocheta w Chile i ludnością Amazonii.

 8. paris25122017 14.01.2018

  Francuzi zaczynają mówić o innej polityce w sprawie imigrantów? "Nie możemy przyjąć wszystkich"

  - Minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Le Parisien", że projekt nowej ustawy imigracyjnej przewiduje, iż Francja stworzy nowe miejsca w ośrodkach dla uchodźców, ale ograniczy napływ imigrantów.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook