Jedynie prawda jest ciekawa


"Jezuita. Papież Franciszek" – premiera wywiadu rzeki

14.05.2013

O swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach Kościoła, wyzwaniach moralnych i miłości do ...tanga opowiada w wywiadzie rzece kard. Jorge Mario Bergoglio. Jutro premiera polskiego wydania książki "Jezuita. Papież Franciszek", która jest zapisem rozmów, jakie z metropolitą Buenos Aires, obecnie papieżem, przeprowadziła dwójka argentyńskich dziennikarzy. Książka ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego "Rafael".

Publikacja jest swoistą autobiografią obecnego papieża – urodzonego w Buenos Aires w 1936 r. potomka Włochów, który ukończył szkołę średnią jako technik chemii i w wieku 21 lat postanowił odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa.

Kard. Bergoglio opowiada o swoim osobistym przeżywaniu wiary, modlitwie, o celibacie księży i nauce Kościoła na temat seksualności, o współczesnych problemach wychowania, cierpieniu, samotności. Odnosi się także do "ciemnej nocy Argentyny" – dramatycznych czasów wojskowej dyktatury w swojej ojczyźnie, roli argentyńskiego Kościoła w tamtym okresie oraz swojej osobistej postawie po politycznym przewrocie w 1976 r. Przedstawia też swoją wizję obecności Kościoła w życiu publicznym, także wobec polityki.

- Chodzi o to, żeby nie włączać się w politykę partykularną, lecz w wielka politykę, która wynika z przykazań i ewangelii – tłumaczy hierarcha. – Piętnować gwałcenie praw człowieka, przejawy wykorzystywania ludzi czy wykluczania społecznego, braki w edukacji, głód i ubóstwo – to nie jest działanie a partykularnych interesach – podkreśla argentyński hierarcha.

Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale te, w których ujawnia np. o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi; jakie słowa przyniosły mu prawdziwe pocieszenie, kiedy chorował; dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech; dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu.

Metropolita Buenos Aires wyznaje m.in., że zwłaszcza od ukończenia 70. roku życia, myśl o śmierci jego stałą "towarzyszką": „Na mojej szpulce zostało już niewiele nici (...) Człowiek stara się zachowywać zawsze i wszędzie sprawiedliwie wobec innych, stara się niejako pisać swoje życie elegancką czcionką.”

W swoją opowieść prymas Argentyny wplata też lżejsze, niekiedy humorystyczne wątki dotyczące swojej biografii. Powraca do lat dziecinnych, kiedy to stałym rytuałem sobotniego popołudnia było wspólne z rodzeństwem i matką słuchanie radiowych transmisji z oper. Wspomina z sentymentem beztroskie czasy, gdy grywał z rodzicami w brisca i inne gry karciane, wspomina o jednym braci dziadka, "przewrotnym kawalarzu", który uczył dzieci lekko sprośnych piosenek; o zabawie z tatą i mamą w gotowanie, dzięki czemu do dziś potrafi przygotować np. milanesas czyli popularne argentyńskie kotlety...

Z "Jezuity" można dowiedzieć się także, że poetą najwyżej cenionym przez obecnego papieża jest Friedrich Hölderlin. Do swojego literackiego kanonu Franciszek zalicza też m.in. "Boską Komedię" Dantego, powieści Dostojewskiego i twórczość swoich rodaków: Borgesa i  Marechala.

Lubi muzykę klasyczną i tango (o którym zresztą w książkowej rozmowie ze znawstwem opowiada). Ważną rolę w życiu obecnego papieża odgrywał sport: trenował koszykówkę i chodził z rodzicami na mecze piłkarskiego klubu San Lorenzo.

Wstęp do książki napisał Abraham Skórka, rabin z Buenos Aires, który wskazuje m.in., że kard. Bergolio otwarcie i bez ogródek wskazuje na błędy i wady Kościoła. "Usłyszy tu też czytelnik nawoływanie do powrotu do wartości w naszym otoczeniu; wezwanie to doprowadziło do licznych napięć w relacjach kardynała z przedstawicielami władzy państwowej, którzy nie dostrzegli związku jego słów z krytyka  społeczno-polityczną głoszoną w  swoim czasie przez proroków" – zaznacza rabin.

Przemysław Wręźlewicz z Domu Wydawniczego "Rafael " zwraca uwagę, że autorom udało się uzyskać zaufanie 'ojca Bergoglio' i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi – zwraca uwagę ".

– Proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy powodują, że odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników  – zapewnia.

Jedyna książka, w której obecny papież opowiada o kluczowych kwestiach Kościoła i świata ale również rzeczach bardzo przyziemnych, powstawała blisko trzy lata. Rozmówcami Prymasa Argentyny była dwójka dziennikarzy, jego rodaków: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny.

Zdaniem Wręźlewicza jest to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego, książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. "Odpowiada prosto, przejrzyście, często dowcipnie. Sądzę, że czytelnicy będą na długo pozostawać pod jej urokiem" – przewiduje wydawca.

W tych dniach książka ukazuje się w 14 krajach. Prawa do jej wydania kupiły największe oficyny na świecie. Wersję niemiecką przygotowuje Herder, francuską Flammarion, a włoską Salani, w Ameryce Północnej prawa wykupiła Grupa Penguin.

Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin, "Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio". Tłumaczenie z języka hiszpańskiego Agnieszka  Fijałkowska-Żydok, Dom Wydawniczy "Rafael", Kraków 2013.

KAI

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 2. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 3. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 4. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 5. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 6. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 7. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook