Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jest zgoda Sejmu na ratyfikację umowy Ukrainy z UE

28.11.2014

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą. Ustawę w tej sprawie posłowie przyjęli dziś niemal jednogłośnie. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował Polakom za poparcie.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 427 posłów, jeden poseł - Roman Kotliński (koło Bezpieczeństwo i Gospodarka) był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł dokonać aktu ratyfikacji tego traktatu w dniu wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy. Prezydent Komorowski zaprosił Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Warszawie w dniu 17 grudnia.

Sikorski dziś, na wspólnej z ambasadorem Ukrainy, konferencji prasowej podkreślił, że jednomyślność polskich posłów pokazuje, iż sympatia Polaków do Ukraińców i do ich proeuropejskich, demokratycznych dążeń jest w Polsce powszechna. "Mam nadzieję, że ta ratyfikacja będzie kolejnym krokiem przybliżającym Ukrainę do UE" - zaznaczył Sikorski. Wyraził przy tym satysfakcję, że Ukraina ma już nowy, demokratycznie wyłoniony parlament.

"Serdecznie gratuluję nowemu marszałkowi, przewodniczącemu Rady (Najwyższej) ukraińskiej, byłemu wicepremierom Hrojsmanowi, który jest nam dobrze znany i z którym prowadziliśmy intensywny dialog o decentralizacji i samorządności" - powiedział Sikorski. "Serdecznie zapraszam marszałka (Wołodymyra) Hrojsmana do odbycia wizyty w Polsce. Cieszę się perspektywą wizyty też w tym roku wybranego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki. Mam nadzieję, że podczas swojej wizyty w Polsce wygłosi przemówienie tutaj w gmachu Sejmu" - dodał marszałek Sejmu.

Wcześniej w Sejmie na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina wypowiadał się szef MSZ Grzegorz Schetyna. "Ważne jest, żebyśmy dalej wspierali europejską drogę Ukrainy" - powiedział dziennikarzom. Zaznaczył, że jest możliwe, aby umowa była ratyfikowana w trakcie wizyty prezydenta Poroszenki w Polsce.

Ambasador Ukrainy podziękował posłom za niemal jednogłośne poparcie ustawy. "Dla nas jest bardzo ważne, że Polska mówi jednym głosem o poparciu Ukrainy. Jest dla nas bardzo ważne, że Polska popierała Ukrainę w ciągu tego roku, bardzo trudnego i na Majdanie, i w obliczu agresji rosyjskiej. Bardzo dziękujemy wam za to" - powiedział Deszczyca.

W czwartek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy, wyłonionej w październikowych wyborach parlamentarnych. Deputowani zatwierdzili na stanowisku premiera dotychczasowego szefa rządu Arsenija Jaceniuka, a także wybrali nowego przewodniczącego parlamentu. Został nim dotychczasowy wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

16 września Rada Najwyższa Ukrainy oraz Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową. Po głosowaniu układ obowiązuje tymczasowo - w celu pełnej ratyfikacji umowa musi ratyfikowana przez wszystkie 28 państw członkowskich Unii.

UE podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, podpisano w czerwcu. Jednak wdrożenie części handlowej pod naciskiem Rosji odłożono do końca 2015 roku.

Polityczne rozdziały porozumienia mówią o wspólnych demokratycznych wartościach i zasadach wolnego rynku, na których opiera się współpraca UE i Ukrainy, o kooperacji w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz o nowych instytucjonalnych formach współpracy, takich jak regularne szczyty UE-Ukraina i Rada Stowarzyszenia na szczeblu ministrów.

Dokument wprowadza też podstawowe zasady współpracy w obszarach takich jak: energia, transport, czy edukacja. Wymaga on od Ukrainy przeprowadzenia reform oraz przestrzegania zasad demokracji, praw człowieka oraz rządów prawa. Umowa pozwoli na zwiększenie mobilności pracowników, ustanowi harmonogram wprowadzenia ruchu bezwizowego oraz przybliżenia systemów prawnych, ustalając dla Ukrainy harmonogram przyjęcia części przepisów obowiązujących w UE i stopniowego wprowadzania ich w życie.

Część układu dotycząca pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu, kiedy już wejdzie w życie, ma doprowadzić do zintegrowania rynków UE i Ukrainy poprzez zniesienie ceł oraz zakaz innych restrykcji dotyczących handlu. Ponadto ma częściowo zintegrować rynek zamówień publicznych. Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina miała zostać podpisana w listopadzie ub. roku na szczycie

Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ówczesny rząd Ukrainy wstrzymał jednak przygotowania związane z podpisaniem porozumienia. Były prezydent Wiktor Janukowycz tłumaczył to obawą o pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją. Decyzja wywołała protesty społeczne. Kryzys doprowadził do odsunięcia ekipy Janukowycza od władzy. Wywołało to ostrą reakcję Rosji, która zaanektowała należący do Ukrainy Półwysep Krymski.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

ratyfikacja

,

umowa

,

Ukraina

,

UE

Warto poczytać

 1. paris1270 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

  Szaleństwo ideologiczne w Europie nie ustępuje! Chodzi o białe kobiety i białych mężczyzn, które reprezentują, zdaniem organizatorów, grupy winne największej opresji wobec mniejszości.

 2. 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

 3. forest-17040001270x71445vg56sb5sb56sb 29.05.2017

  Resort środowiska odpowiada KE

  "Analizujemy ją, w ciągu kilku tygodni podejmiemy decyzje co dalej".

 4. mid-epa05992566 29.05.2017

  "FT": Szczyt G7 pokazał różnice między USA i partnerami

  Szczyt G7 na Sycylii nie pozwolił rozwiać wątpliwości co do intencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie klimatu i handlu - pisze „Financial Times”.

 5. mid-17526122 29.05.2017

  Prezes NIK wiceprzewodniczącym EUROSAI

  Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI).

 6. kom98 29.05.2017

  Za rok dokument o przyszłości UE

  Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie.

 7. e4ea28d5a49a4ea6b8e2fe42f0ac23f8 29.05.2017

  Szymański: KE powinna przyjąć stanowisko w sprawie uchodźców, jak G7

  Podkreślił, że Polska nie godzi na „ton szantażu” w sprawie uchodźców i wiązanie tego z kwestią budżetu UE.

 8. CHAD1708157t55e57d0em800x67fd61d6 29.05.2017

  Szczerski: Zaproszenie dla Trumpa jest otwarte

  Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt państw Trójmorza, który w lipcu ma się odbyć we Wrocławiu, jest jedną z opcji - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o możliwą datę wizyty prezydenta USA w Polsce.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook