Jedynie prawda jest ciekawa


Jest szansa na całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego

01.06.2018
korea201062018
Jest szansa na całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego

Wysokie rangą delegacje z Korei Południowej i Północnej spotkały się w piątek w Panmundżomie na linii demarkacyjnej, by rozmawiać o wprowadzeniu w życie wspólnej deklaracji przywódców obu krajów - przekazało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia.

Według komentatorów spotkanie ma również na celu przywrócenie do agendy odwołanego oficjalnie szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una; według wcześniejszych zapowiedzi spotkanie miało się odbyć 12 czerwca w Singapurze. Trump odwołał je z powodu - jak to ujął - "otwartej wrogości" Pjongjangu, ale wkrótce potem zmienił zdanie i ogłosił, że przygotowania do niego trwają. Biały Dom nie potwierdził oficjalnie, że szczyt się odbędzie.

W czasie porannej sesji rozmów, która trwała niespełna godzinę, przedstawiciele Pjongjangu zaproponowali organizację uroczystości z okazji rocznicy pierwszego szczytu koreańskiego z 2000 roku - przekazało ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu. 

Strona południowokoreańska zaproponowała natomiast utworzenie biura łącznikowego w przygranicznym północnokoreańskim mieście Kaesong - podała agencja Yonhap. Ma to być pierwszym krokiem do realizacji postanowień deklaracji z Panmundżomu, podpisanej w tej miejscowości 27 kwietnia przez Kim Dzong Una i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.

Obaj przywódcy potwierdzili w dokumencie wspólny cel w postaci "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego i zapowiedzieli starania o formalne zakończenie wojny z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do wstrzymania wszelkich wrogich działań przeciwko sobie oraz do zwiększenia współpracy gospodarczej i wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych po wojnie. 

W czasie piątkowego spotkania delegacja z Seulu przedstawiła również propozycję przeprowadzenia wspólnych badań w sprawie odbudowy połączeń drogowych i kolejowych pomiędzy obiema Koreami. Urzędnicy z Korei Południowej wyrazili też chęć organizacji kolejnych spotkań, by zacieśnić współpracę wojskową, sportową i w innych dziedzinach, na co zgodzili się przedstawiciele Północy - przekazał resort ds. zjednoczenia.

Według źródła Yonhapu w tym ministerstwie obie strony pracują obecnie nad wspólnym oświadczeniem, które ma zostać ogłoszone na zakończenie rozmów.

Delegacji południowokoreańskiej przewodniczy minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun, a północnokoreańskiej - przewodniczący komitetu dla pokojowego zjednoczenia kraju Ri Son Gwon.

(PAP)

Fot: PAP/EPA/STR / POOL

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 2. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 3. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 6. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 7. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 8. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook