Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jesień protestów w Barcelonie

11.10.2012

Większość mieszkańców Barcelony popiera strajk studentów i pracowników metra. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy.

Setki studentów wyszły w czwartek na ulice Barcelony w proteście przeciwko cięciom w budżecie na edukację i podwyżkom czesnego. Pracownicy transportu miejskiego zapowiadają strajk w sieci metra i autobusów w godzinach szczytu przez kolejne dwa dni.

Marsz studentów liczył według mediów do ok. 3,5 tys. osób. Z Placu Uniwersyteckiego w centrum Barcelony skierował się pod gmach giełdy. Protestujący obrzucili go pociskami z różową farbą oraz podpalili kilka śmietników. Mijając banki i instytucje państwowe tłumy skandowały: "Winni!" i wymachiwały flagami z hasłem manifestacji: "obywatelska ignorancja rodzi zwycięstwo tyrana".

Strajk rozpoczął się na Autonomicznym Uniwersytecie Barcelońskim (UAB), gdzie setki studentów spędziły noc na jednym z wydziałów. Z samego rana zablokowali oni drogę dojazdową do uczelni, domagając się obniżenia czesnego, które w tym roku wzrosło o 700 euro do 1800 euro. Według organizatorów demonstracji, przez ostatnie dwa lata opłaty uniwersyteckie w Katalonii wzrosły o 66,7 proc.

"Mamy prawo do strajku. Musimy próbować walczyć, inaczej nic się nie zmieni" - powiedziała Diana Manzano, jedna z uczestniczek manifestacji.  W manifeście, który został odczytany w centrum miasta, podkreślano, że protest został zorganizowany przeciwko "zagrożeniu dla edukacji publicznej i działaniom rządu, który obniża jej jakość".

W Barcelonie główne protesty koncentrowały się w centrum miasta oraz na terenach kampusów uniwersyteckich. Młodzi ludzie zablokowali również Ronda de Dalt, jedną z głównych tras wyjazdowych z Barcelony.

W Barcelonie od poniedziałku strajk prowadzą również pracownicy transportu miejskiego, którzy na czwartek i piątek zapowiedzieli jego zaostrzenie. Przez te dwa dni w godzinach szczytu (między godz. 9 a 11 oraz 16 a 18) ruch metra i autobusów ma być ograniczony o 75 proc.

Organizatorzy nie zgadzają się na cięcia płac dla pracowników, a zwłaszcza zlikwidowanie premii na Boże Narodzenie (tzw. trzynastki).

Według lokalnych mediów większość mieszkańców Barcelony popiera strajki i protesty. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy - pomimo tego w wielu oknach i na balkonach można dostrzec powiewające flagi Katalonii z hasłami wzywającymi do protestów przeciwko rządowi.

PAP/JKUB

[PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Barcelona

,

strajk

,

protest

,

studenci

,

transport

Warto poczytać

 1. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 2. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 3. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

 4. epa05600885 24.10.2016

  Kłopoty z imigrantami na Lesbos

  Nielegalnie imigranci podpalili kontenery służb azylowych.

 5. mid-epa05600811 24.10.2016

  Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

  "Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

 6. nc,vnx,cmvn,mx 24.10.2016

  Katastrofa samolotu na Malcie

  Co najmniej pięć osób zginęło, gdy w poniedziałek na Malcie niewielki samolot rozbił się zaraz po wystartowaniu.

 7. cal-st 24.10.2016

  Rozpoczęła się likwidacja obozu w Calais

  Migranci zostaną podzieleni na cztery grupy: dorosłych, samotnych nieletnich, rodziny i niepełnosprawnych lub chorych.

 8. calaisSIkolejka 24.10.2016

  Koniec "dżungli" w Calais

  Francuskie służby rozpoczęły w poniedziałek rano ewakuację obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą" - poinformowały władze prefektury Pas-de-Calais. Przed ośrodkiem rejestracyjnym ustawiły się kilkusetosobowe kolejki. Likwidacja obozu ma trwać tydzień.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook