Jedynie prawda jest ciekawa

Jesień protestów w Barcelonie

11.10.2012

Większość mieszkańców Barcelony popiera strajk studentów i pracowników metra. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy.

Setki studentów wyszły w czwartek na ulice Barcelony w proteście przeciwko cięciom w budżecie na edukację i podwyżkom czesnego. Pracownicy transportu miejskiego zapowiadają strajk w sieci metra i autobusów w godzinach szczytu przez kolejne dwa dni.

Marsz studentów liczył według mediów do ok. 3,5 tys. osób. Z Placu Uniwersyteckiego w centrum Barcelony skierował się pod gmach giełdy. Protestujący obrzucili go pociskami z różową farbą oraz podpalili kilka śmietników. Mijając banki i instytucje państwowe tłumy skandowały: "Winni!" i wymachiwały flagami z hasłem manifestacji: "obywatelska ignorancja rodzi zwycięstwo tyrana".

Strajk rozpoczął się na Autonomicznym Uniwersytecie Barcelońskim (UAB), gdzie setki studentów spędziły noc na jednym z wydziałów. Z samego rana zablokowali oni drogę dojazdową do uczelni, domagając się obniżenia czesnego, które w tym roku wzrosło o 700 euro do 1800 euro. Według organizatorów demonstracji, przez ostatnie dwa lata opłaty uniwersyteckie w Katalonii wzrosły o 66,7 proc.

"Mamy prawo do strajku. Musimy próbować walczyć, inaczej nic się nie zmieni" - powiedziała Diana Manzano, jedna z uczestniczek manifestacji.  W manifeście, który został odczytany w centrum miasta, podkreślano, że protest został zorganizowany przeciwko "zagrożeniu dla edukacji publicznej i działaniom rządu, który obniża jej jakość".

W Barcelonie główne protesty koncentrowały się w centrum miasta oraz na terenach kampusów uniwersyteckich. Młodzi ludzie zablokowali również Ronda de Dalt, jedną z głównych tras wyjazdowych z Barcelony.

W Barcelonie od poniedziałku strajk prowadzą również pracownicy transportu miejskiego, którzy na czwartek i piątek zapowiedzieli jego zaostrzenie. Przez te dwa dni w godzinach szczytu (między godz. 9 a 11 oraz 16 a 18) ruch metra i autobusów ma być ograniczony o 75 proc.

Organizatorzy nie zgadzają się na cięcia płac dla pracowników, a zwłaszcza zlikwidowanie premii na Boże Narodzenie (tzw. trzynastki).

Według lokalnych mediów większość mieszkańców Barcelony popiera strajki i protesty. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy - pomimo tego w wielu oknach i na balkonach można dostrzec powiewające flagi Katalonii z hasłami wzywającymi do protestów przeciwko rządowi.

PAP/JKUB

[PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Merkel23102017 23.10.2017

  Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

  Polityk CDU Alexander Mitsch opowiedział się w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk za wymianą kierownictwa chadeckiej partii. Jego zdaniem Angela Merkel przesunęła CDU za bardzo na lewo, co nie podoba się członkom partii o poglądach konserwatywnych.

 2. Sarahwiki 23.10.2017

  Kardynał Sarah ostro o narzucaniu gender w Afryce: to forma kolonializmu

  Narzucanie ideologii Afryce to forma współczesnego kolonializmu - mówił w poniedziałek w Warszawie prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podczas V sesji kongresu Ruchu "Europa Christi".

 3. ISIS 23.10.2017

  Masowe mordy w kilkadziesiąt godzin. Oto co się działo, gdy ISIS wkraczało do miasta

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zabili co najmniej 128 osób w al-Karjatajn, w środkowej Syrii, w ciągu trzytygodniowych rządów dżihadystów w tym mieście - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 4. Kataloniapremier05102017 23.10.2017

  "To próba poniżenia". Kataloński przywódca komentuje decyzję hiszpańskich władz

  Parlament Katalonii zbierze się w czwartek rano w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu Hiszpanii o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji - poinformował w poniedziałek rzecznik proniepodległościowej koalicji "Razem Na Tak".

 5. Skocznia 23.10.2017

  Narty zamienia na kartę do głosowania. Popularny skoczek został... posłem!

  Jakub Janda otrzymał 2265 głosów i dostał się do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. W związku z tym 39-letni skoczek narciarski zamierza zakończyć sportową karierę. "Tych dwóch zajęć nie da się pogodzić" - podkreślił.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook