Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jesień protestów w Barcelonie

11.10.2012

Większość mieszkańców Barcelony popiera strajk studentów i pracowników metra. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy.

Setki studentów wyszły w czwartek na ulice Barcelony w proteście przeciwko cięciom w budżecie na edukację i podwyżkom czesnego. Pracownicy transportu miejskiego zapowiadają strajk w sieci metra i autobusów w godzinach szczytu przez kolejne dwa dni.

Marsz studentów liczył według mediów do ok. 3,5 tys. osób. Z Placu Uniwersyteckiego w centrum Barcelony skierował się pod gmach giełdy. Protestujący obrzucili go pociskami z różową farbą oraz podpalili kilka śmietników. Mijając banki i instytucje państwowe tłumy skandowały: "Winni!" i wymachiwały flagami z hasłem manifestacji: "obywatelska ignorancja rodzi zwycięstwo tyrana".

Strajk rozpoczął się na Autonomicznym Uniwersytecie Barcelońskim (UAB), gdzie setki studentów spędziły noc na jednym z wydziałów. Z samego rana zablokowali oni drogę dojazdową do uczelni, domagając się obniżenia czesnego, które w tym roku wzrosło o 700 euro do 1800 euro. Według organizatorów demonstracji, przez ostatnie dwa lata opłaty uniwersyteckie w Katalonii wzrosły o 66,7 proc.

"Mamy prawo do strajku. Musimy próbować walczyć, inaczej nic się nie zmieni" - powiedziała Diana Manzano, jedna z uczestniczek manifestacji.  W manifeście, który został odczytany w centrum miasta, podkreślano, że protest został zorganizowany przeciwko "zagrożeniu dla edukacji publicznej i działaniom rządu, który obniża jej jakość".

W Barcelonie główne protesty koncentrowały się w centrum miasta oraz na terenach kampusów uniwersyteckich. Młodzi ludzie zablokowali również Ronda de Dalt, jedną z głównych tras wyjazdowych z Barcelony.

W Barcelonie od poniedziałku strajk prowadzą również pracownicy transportu miejskiego, którzy na czwartek i piątek zapowiedzieli jego zaostrzenie. Przez te dwa dni w godzinach szczytu (między godz. 9 a 11 oraz 16 a 18) ruch metra i autobusów ma być ograniczony o 75 proc.

Organizatorzy nie zgadzają się na cięcia płac dla pracowników, a zwłaszcza zlikwidowanie premii na Boże Narodzenie (tzw. trzynastki).

Według lokalnych mediów większość mieszkańców Barcelony popiera strajki i protesty. W mieście panuje chaos a wielu ludzi spóźniło się do pracy - pomimo tego w wielu oknach i na balkonach można dostrzec powiewające flagi Katalonii z hasłami wzywającymi do protestów przeciwko rządowi.

PAP/JKUB

[PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Barcelona

,

strajk

,

protest

,

studenci

,

transport

Warto poczytać

 1. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 2. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 3. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 4. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 5. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 6. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 7. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook