Jedynie prawda jest ciekawa


Na Wschodzie bez zmian. Jedna Rosja wygrywa wybory regionalne, ostatnie przed prezydenckimi

11.09.2017

W niedzielnych wyborach regionalnych w Rosji we wszystkich regionach, które wybierały swych przywódców, zwyciężyli kandydaci rządzącej Jednej Rosji. Partia ta prowadzi również w wyborach do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych i do rad miejskich.

Niedziela była w Rosji ustawowym tzw. wspólnym dniem głosowania i na obszarze niemal całego kraju odbywały się wybory regionalne i lokalne różnego szczebla. Były to ostatnie wybory w Rosji przed prezydenckimi, zaplanowanymi na marzec przyszłego roku.

We wszystkich 16 podmiotach Federacji Rosyjskiej (republikach, obwodach i krajach), które wyłaniały swych przywódców, wybory zapewniły reelekcję dotychczasowych szefów regionów lub zatwierdziły tych, którzy dotąd pełnili ich obowiązki. Tych ostatnich prezydent Władimir Putin mianował p.o. gubernatorów w zeszłym roku; byli oni oceniani jako należący do grupy "młodych technokratów", nowego pokolenia na czele regionów.

Ogółem na tych wszystkich kandydatów reprezentujących Jedną Rosję padło od przeszło 60 proc. do niemal 90 proc. głosów, zależnie od regionu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w poniedziałek, że wybory zademonstrowały "poparcie dla polityki kadrowej" prezydenta.

W wyborach do sześciu regionalnych zgromadzeń ustawodawczych Jedna Rosja otrzymała łącznie 239 mandatów z możliwych 309. Jak poinformował Siergiej Niewierow, członek władz i parlamentarzysta Jednej Rosji, partii tej "uda się sformować większość" zarówno w zgromadzeniach ustawodawczych, jak i we władzach lokalnych.

W Moskwie mandaty radnych uzyskali w wielu rejonach (dzielnicach) kandydaci opozycji antykremlowskiej - jednak zbyt mało, by umożliwić zgłoszenie kandydatury mera w przyszłorocznych wyborach. Trzy czwarte głosów w wyborach lokalnych w stolicy padło na Jedną Rosję.

Komentatorzy i działacze partii politycznych zgodnie uważają, że wybory były próbą przed marcową elekcją prezydencką. Zdaniem politologów władze zdecydowały się tym razem nie zalecać różnego rodzaju metod podwyższania frekwencji, by nie rozproszyć zainteresowania wyborców potrzebnego przy kampanii prezydenckiej.

Wybory odbywały się w niedzielę w 82 podmiotach Federacji Rosyjskiej. Przywódców regionów wyłoniono w bezpośrednim głosowaniu w republikach: Karelii, Udmurcji, Buriacji, Mordowii, Mari El, Kraju Permskim; w obwodach: swierdłowskim, biełgorodskim, kirowskim, nowogrodzkim, kaliningradzkim, riazańskim, saratowskim, tomskim i jarosławskim oraz w Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie. W Republice Adygei przywódcę regionu wybierali deputowani regionalnego parlamentu.

Wybory do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych odbyły się w Udmurcji, Osetii Północnej, Kraju Krasnodarskim, na Sachalinie i w obwodach saratowskim i penzeńskim.

Odbyło się także wiele głosowań do organów samorządu lokalnego i referendów lokalnych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook