Jedynie prawda jest ciekawa

Japonia zaostrza ochronę wysp Senkaku

11.09.2013

Rząd Japonii zdecydował się na zaostrzenie środków bezpieczeństwa wokół wysp na Morzu Wschodniochińskim, które są przedmiotem jej sporu terytorialnego z Chinami. Dokładnie rok temu władze w Tokio znacjonalizowały te niezamieszkane wyspy Senkaku.

Rząd japoński kupił kilka z tych wysp, położonych w odległości ok. 2 tys. km na południowy zachód od Tokio, od prywatnych właścicieli; władze Chin zakwestionowały tę transakcję jako nielegalną. Od tego czasu oba kraje regularnie wysyłają w rejon spornych wysp okręty straży przybrzeżnej i samoloty. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że roszczenia terytorialne do tych wysp zgłasza także Tajwan.

Japoński minister obrony Itsunori Onodera poinformował, że w związku z rocznicą nasilono obserwację wysp, ale nie podał szczegółów. W środę nie odnotowano w tym rejonie żadnych incydentów.

We wtorek Japonia formalnie zaprotestowała, gdy osiem chińskich jednostek na krótko wpłynęło na wody wokół Senkaku. W poniedziałek poderwane zostały japońskie myśliwce, gdy zauważono zbliżający się do wysp chiński samolot, prawdopodobnie bezzałogowy.

Associated Prass zwraca uwagę, że dotychczas Tokio i Pekin dokładają starań, by uniknąć bezpośredniego konfliktu militarnego, ale też żadna ze stron nie chce ustąpić w tym sporze terytorialnym.

Napięcie wzrosło, gdy we wtorek rząd japoński nie wykluczył wysłania na sporne wyspy swoich urzędników. Chiny natychmiast oświadczyły, że byłaby to prowokacja. "Jeśli (Japończycy) będą prowokować, muszą się liczyć z konsekwencjami" - ostrzegł rzecznik chińskiego MSZ.

Wysłanie urzędników na sporne wyspy zapowiadała w czasie kampanii wyborczej Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) premiera Shinzo Abe. PLD opowiada się też za bardziej asertywną rolą sił japońskich w międzynarodowych operacjach pokojowych.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook