Jedynie prawda jest ciekawa


Japonia zaostrza ochronę wysp Senkaku

11.09.2013

Rząd Japonii zdecydował się na zaostrzenie środków bezpieczeństwa wokół wysp na Morzu Wschodniochińskim, które są przedmiotem jej sporu terytorialnego z Chinami. Dokładnie rok temu władze w Tokio znacjonalizowały te niezamieszkane wyspy Senkaku.

Rząd japoński kupił kilka z tych wysp, położonych w odległości ok. 2 tys. km na południowy zachód od Tokio, od prywatnych właścicieli; władze Chin zakwestionowały tę transakcję jako nielegalną. Od tego czasu oba kraje regularnie wysyłają w rejon spornych wysp okręty straży przybrzeżnej i samoloty. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że roszczenia terytorialne do tych wysp zgłasza także Tajwan.

Japoński minister obrony Itsunori Onodera poinformował, że w związku z rocznicą nasilono obserwację wysp, ale nie podał szczegółów. W środę nie odnotowano w tym rejonie żadnych incydentów.

We wtorek Japonia formalnie zaprotestowała, gdy osiem chińskich jednostek na krótko wpłynęło na wody wokół Senkaku. W poniedziałek poderwane zostały japońskie myśliwce, gdy zauważono zbliżający się do wysp chiński samolot, prawdopodobnie bezzałogowy.

Associated Prass zwraca uwagę, że dotychczas Tokio i Pekin dokładają starań, by uniknąć bezpośredniego konfliktu militarnego, ale też żadna ze stron nie chce ustąpić w tym sporze terytorialnym.

Napięcie wzrosło, gdy we wtorek rząd japoński nie wykluczył wysłania na sporne wyspy swoich urzędników. Chiny natychmiast oświadczyły, że byłaby to prowokacja. "Jeśli (Japończycy) będą prowokować, muszą się liczyć z konsekwencjami" - ostrzegł rzecznik chińskiego MSZ.

Wysłanie urzędników na sporne wyspy zapowiadała w czasie kampanii wyborczej Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) premiera Shinzo Abe. PLD opowiada się też za bardziej asertywną rolą sił japońskich w międzynarodowych operacjach pokojowych.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook