Jedynie prawda jest ciekawa


Japonia zaostrza ochronę wysp Senkaku

11.09.2013

Rząd Japonii zdecydował się na zaostrzenie środków bezpieczeństwa wokół wysp na Morzu Wschodniochińskim, które są przedmiotem jej sporu terytorialnego z Chinami. Dokładnie rok temu władze w Tokio znacjonalizowały te niezamieszkane wyspy Senkaku.

Rząd japoński kupił kilka z tych wysp, położonych w odległości ok. 2 tys. km na południowy zachód od Tokio, od prywatnych właścicieli; władze Chin zakwestionowały tę transakcję jako nielegalną. Od tego czasu oba kraje regularnie wysyłają w rejon spornych wysp okręty straży przybrzeżnej i samoloty. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że roszczenia terytorialne do tych wysp zgłasza także Tajwan.

Japoński minister obrony Itsunori Onodera poinformował, że w związku z rocznicą nasilono obserwację wysp, ale nie podał szczegółów. W środę nie odnotowano w tym rejonie żadnych incydentów.

We wtorek Japonia formalnie zaprotestowała, gdy osiem chińskich jednostek na krótko wpłynęło na wody wokół Senkaku. W poniedziałek poderwane zostały japońskie myśliwce, gdy zauważono zbliżający się do wysp chiński samolot, prawdopodobnie bezzałogowy.

Associated Prass zwraca uwagę, że dotychczas Tokio i Pekin dokładają starań, by uniknąć bezpośredniego konfliktu militarnego, ale też żadna ze stron nie chce ustąpić w tym sporze terytorialnym.

Napięcie wzrosło, gdy we wtorek rząd japoński nie wykluczył wysłania na sporne wyspy swoich urzędników. Chiny natychmiast oświadczyły, że byłaby to prowokacja. "Jeśli (Japończycy) będą prowokować, muszą się liczyć z konsekwencjami" - ostrzegł rzecznik chińskiego MSZ.

Wysłanie urzędników na sporne wyspy zapowiadała w czasie kampanii wyborczej Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) premiera Shinzo Abe. PLD opowiada się też za bardziej asertywną rolą sił japońskich w międzynarodowych operacjach pokojowych.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook