Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Japońsko-chińska walka o sporne wyspy

11.07.2012

Japonia wystosowała w środę protest w związku z wpłynięciem trzech chińskich okrętów ochrony rybołówstwa na wody w pobliżu bezludnych wysp Senkaku (w Chinach nazywanych Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, które od dawna są przedmiotem sporu.

Administrowane przez Japonię wyspy, do których prawa roszczą sobie nie tylko Pekin i Tokio, ale i Tajpej, znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie znacznych złóż ropy naftowej oraz gazu.

- To jasne, że wyspy Senkaku są nieodłączną częścią japońskiego terytorium z historycznego punktu widzenia i w ramach międzynarodowego prawa oraz są pod faktyczną kontrolą Japonii - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny rządu japońskiego Osamu Fujimura.

Dodał, że trzy chińskie jednostki opuściły sporne wody, ale dwie z nich później nadal pływały w pobliżu; kontrolowały je japońskie łodzie patrolowe.

Według chińskiej agencji Xinhua łodzie realizowały "misję ochrony rybołówstwa w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej". Agencja powtórzyła, że wyspy i otaczające je wody od starożytności stanowiły chińskie terytorium.

W sobotę japoński premier Yoshihiko Noda mówił, że rząd rozważa zakup wysp od prywatnych właścicieli; podobny plan przedstawił kilka miesięcy wcześniej gubernator Tokio, który w ten sposób chciał zapewnić im "ochronę" przed wypadami chińskich okrętów.

Dziennik "Asahi Shimbun" pisze, że rząd chce sfinalizować transakcję do końca roku.

Chiński rząd zareagował na tę zapowiedź twierdzeniem, że Japonia nie ma prawa kupić wysp, a Pekin "będzie kontynuował podejmowanie niezbędnych kroków dla ochrony suwerennych praw" do  spornych wysepek.

"Wyspy Diaoyu (zwane w Japonii Senkaku) i inne wysepki leżące w pobliżu, nad którymi Chiny mają niepodważalną suwerenność, zawsze stanowiły część chińskiego terytorium, od czasów starożytnych" -
głosi komunikat chińskiej delegacji po spotkaniu szefów dyplomacji Chin Yanga Liechi i Japonii Koichiro Gemby w Phnom Penh w Kambodży.  

Yang zaapelował do Japonii, by dały dowód swej "uczciwości" respektując porozumienia między obu krajami, a także, by spory regulowane były na drodze "dialogu i konsultacji".

Z kolei Gemba podkreślił, że "poprzez konkretną współpracę" należy uczynić stosunki japońsko-chińskie bardziej zorientowanymi na przyszłość. Zastrzegł, że "jednocześnie chciałby szczerej wymiany poglądów na temat pewnych problemów między krajami".

Stosunki między Chinami a Japonią gwałtownie się zaostrzyły we wrześniu 2010 roku, gdy Japończycy zatrzymali w rejonie wysp kapitana i załogę chińskiego statku rybackiego, który zderzył się z japońskimi okrętami patrolowymi. Ostatecznie całą załogę trawlera uwolniono. Eksperci ds. dyplomacji twierdzą, że choć oba kraje zapewne będą chciały uniknąć powtórki okresu wrogości, nie można wykluczyć zaognienia stosunków - w kontekście zmiany u sterów władzy w Chinach i niepopularności Nody.


PAP/PiKa
[fot. wikipedia]
Słowa kluczowe:

Japonia

,

Chiny

,

wyspy

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook