Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Japońsko-chińska walka o sporne wyspy

11.07.2012

Japonia wystosowała w środę protest w związku z wpłynięciem trzech chińskich okrętów ochrony rybołówstwa na wody w pobliżu bezludnych wysp Senkaku (w Chinach nazywanych Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, które od dawna są przedmiotem sporu.

Administrowane przez Japonię wyspy, do których prawa roszczą sobie nie tylko Pekin i Tokio, ale i Tajpej, znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie znacznych złóż ropy naftowej oraz gazu.

- To jasne, że wyspy Senkaku są nieodłączną częścią japońskiego terytorium z historycznego punktu widzenia i w ramach międzynarodowego prawa oraz są pod faktyczną kontrolą Japonii - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny rządu japońskiego Osamu Fujimura.

Dodał, że trzy chińskie jednostki opuściły sporne wody, ale dwie z nich później nadal pływały w pobliżu; kontrolowały je japońskie łodzie patrolowe.

Według chińskiej agencji Xinhua łodzie realizowały "misję ochrony rybołówstwa w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej". Agencja powtórzyła, że wyspy i otaczające je wody od starożytności stanowiły chińskie terytorium.

W sobotę japoński premier Yoshihiko Noda mówił, że rząd rozważa zakup wysp od prywatnych właścicieli; podobny plan przedstawił kilka miesięcy wcześniej gubernator Tokio, który w ten sposób chciał zapewnić im "ochronę" przed wypadami chińskich okrętów.

Dziennik "Asahi Shimbun" pisze, że rząd chce sfinalizować transakcję do końca roku.

Chiński rząd zareagował na tę zapowiedź twierdzeniem, że Japonia nie ma prawa kupić wysp, a Pekin "będzie kontynuował podejmowanie niezbędnych kroków dla ochrony suwerennych praw" do  spornych wysepek.

"Wyspy Diaoyu (zwane w Japonii Senkaku) i inne wysepki leżące w pobliżu, nad którymi Chiny mają niepodważalną suwerenność, zawsze stanowiły część chińskiego terytorium, od czasów starożytnych" -
głosi komunikat chińskiej delegacji po spotkaniu szefów dyplomacji Chin Yanga Liechi i Japonii Koichiro Gemby w Phnom Penh w Kambodży.  

Yang zaapelował do Japonii, by dały dowód swej "uczciwości" respektując porozumienia między obu krajami, a także, by spory regulowane były na drodze "dialogu i konsultacji".

Z kolei Gemba podkreślił, że "poprzez konkretną współpracę" należy uczynić stosunki japońsko-chińskie bardziej zorientowanymi na przyszłość. Zastrzegł, że "jednocześnie chciałby szczerej wymiany poglądów na temat pewnych problemów między krajami".

Stosunki między Chinami a Japonią gwałtownie się zaostrzyły we wrześniu 2010 roku, gdy Japończycy zatrzymali w rejonie wysp kapitana i załogę chińskiego statku rybackiego, który zderzył się z japońskimi okrętami patrolowymi. Ostatecznie całą załogę trawlera uwolniono. Eksperci ds. dyplomacji twierdzą, że choć oba kraje zapewne będą chciały uniknąć powtórki okresu wrogości, nie można wykluczyć zaognienia stosunków - w kontekście zmiany u sterów władzy w Chinach i niepopularności Nody.


PAP/PiKa
[fot. wikipedia]
Słowa kluczowe:

Japonia

,

Chiny

,

wyspy

Warto poczytać

 1. sejmarszalek 28.10.2016

  Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

  Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

 2. mid-epa05603261 28.10.2016

  KE: Starannie przeanalizujemy polską odpowiedź

  „Na tym etapie nie będziemy spekulować na temat możliwych dalszych kroków”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-135135 28.10.2016

  Orban pozwie Komisję Europejską?

  Premier Węgier zagroził, że pozwie Komisję Europejską, jeśli nie zrezygnuje ona z obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-121606 28.10.2016

  Gen. Shirreff o zagrożeniach ze strony Rosji

  "Jeśli NATO z 3,5-milionowej armii jest w stanie jedynie wygenerować jednostkę wielkości 5 tys. żołnierzy, to nie jest to najlepszy sposób odstraszania"

 5. niemiec-straszny 28.10.2016

  Szef Bundestagu krytykuje polski rząd

  Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego.

 6. ГрадСвияжск 28.10.2016

  Waszczykowski: Zachowanie Rosjan agresywne

  Szwecja potwierdziła w środę, że dwie rosyjskie korwety, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

 7. mid-epa05605443 27.10.2016

  NATO wesprze UE na Morzu Śródziemnym

  Sojusz udzieli wsparcia unijnej operacji, której celem jest zwalczanie przemytników migrantów z Afryki Północnej do Europy.

 8. mid-epa05603595 27.10.2016

  Ważny głos papieża w obronie rodziny

  Jako jedną z przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił narzucanie "ideologii, które bezpośrednio atakują plan rodziny".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook