Jedynie prawda jest ciekawa


Japońsko-chińska walka o sporne wyspy

11.07.2012

Japonia wystosowała w środę protest w związku z wpłynięciem trzech chińskich okrętów ochrony rybołówstwa na wody w pobliżu bezludnych wysp Senkaku (w Chinach nazywanych Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, które od dawna są przedmiotem sporu.

Administrowane przez Japonię wyspy, do których prawa roszczą sobie nie tylko Pekin i Tokio, ale i Tajpej, znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie znacznych złóż ropy naftowej oraz gazu.

- To jasne, że wyspy Senkaku są nieodłączną częścią japońskiego terytorium z historycznego punktu widzenia i w ramach międzynarodowego prawa oraz są pod faktyczną kontrolą Japonii - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny rządu japońskiego Osamu Fujimura.

Dodał, że trzy chińskie jednostki opuściły sporne wody, ale dwie z nich później nadal pływały w pobliżu; kontrolowały je japońskie łodzie patrolowe.

Według chińskiej agencji Xinhua łodzie realizowały "misję ochrony rybołówstwa w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej". Agencja powtórzyła, że wyspy i otaczające je wody od starożytności stanowiły chińskie terytorium.

W sobotę japoński premier Yoshihiko Noda mówił, że rząd rozważa zakup wysp od prywatnych właścicieli; podobny plan przedstawił kilka miesięcy wcześniej gubernator Tokio, który w ten sposób chciał zapewnić im "ochronę" przed wypadami chińskich okrętów.

Dziennik "Asahi Shimbun" pisze, że rząd chce sfinalizować transakcję do końca roku.

Chiński rząd zareagował na tę zapowiedź twierdzeniem, że Japonia nie ma prawa kupić wysp, a Pekin "będzie kontynuował podejmowanie niezbędnych kroków dla ochrony suwerennych praw" do  spornych wysepek.

"Wyspy Diaoyu (zwane w Japonii Senkaku) i inne wysepki leżące w pobliżu, nad którymi Chiny mają niepodważalną suwerenność, zawsze stanowiły część chińskiego terytorium, od czasów starożytnych" -
głosi komunikat chińskiej delegacji po spotkaniu szefów dyplomacji Chin Yanga Liechi i Japonii Koichiro Gemby w Phnom Penh w Kambodży.  

Yang zaapelował do Japonii, by dały dowód swej "uczciwości" respektując porozumienia między obu krajami, a także, by spory regulowane były na drodze "dialogu i konsultacji".

Z kolei Gemba podkreślił, że "poprzez konkretną współpracę" należy uczynić stosunki japońsko-chińskie bardziej zorientowanymi na przyszłość. Zastrzegł, że "jednocześnie chciałby szczerej wymiany poglądów na temat pewnych problemów między krajami".

Stosunki między Chinami a Japonią gwałtownie się zaostrzyły we wrześniu 2010 roku, gdy Japończycy zatrzymali w rejonie wysp kapitana i załogę chińskiego statku rybackiego, który zderzył się z japońskimi okrętami patrolowymi. Ostatecznie całą załogę trawlera uwolniono. Eksperci ds. dyplomacji twierdzą, że choć oba kraje zapewne będą chciały uniknąć powtórki okresu wrogości, nie można wykluczyć zaognienia stosunków - w kontekście zmiany u sterów władzy w Chinach i niepopularności Nody.


PAP/PiKa
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook