Jedynie prawda jest ciekawa

Japonia może liczyć na Stany

14.02.2013

Barack Obama potwierdził, że USA chcą objąć parasolem antyatomowym Japonię. Jego deklaracja ma związek z wydarzeniami z Korei Północnej.

W rozmowie telefonicznej Obama i japoński premier Shinzo Abe, który pod koniec lutego jest oczekiwany w Waszyngtonie, poruszyli temat "północnokoreańskiej próby nuklearnej i stosownej odpowiedzi na to prowokacyjne naruszenie zobowiązań międzynarodowych przez Koreę Północną" - głosi komunikat Białego Domu.

Amerykański prezydent potwierdził "niezmienną wolę" Stanów Zjednoczonych, by chronić Japonię, w tym poprzez czynnik odstraszania, jakim jest amerykański parasol atomowy.

Obama i Abe zobowiązali się także do ścisłej współpracy, by znaleźć adekwatną odpowiedź na postępowanie Phenianu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Tego samego dni premier Japonii kontaktował się również z odchodzącym prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem.

W czasie orędzia o stanie państwa we wtorek wieczorem Obama zapowiedział "zdecydowaną odpowiedź" na prowokację Korei Północnej, która kilka godzin wcześniej przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich - przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook