Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Japonia i Rosja wzmacniają współpracę wojskową

02.11.2013

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Strony zgodziły się na zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa na morzu i walki z terroryzmem i piractwem, w szczególności - silniejszej współpracy między jednostkami obu krajów w Zatoce Adeńskiej. "Uważamy to za jeden z podstawowych instrumentów wzmocnienia zaufania między naszymi krajami i siłami zbrojnymi" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Oba kraje mają zamiar przeprowadzić pierwsze wspólne manewry dotyczące przeciwdziałania piractwu i terroryzmowi. Do tej pory floty obu państw wspólnie ćwiczyły tylko udział w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych. Zgodzono się również na regularne wzajemne wysyłanie obserwatorów na manewry armii rosyjskiej i japońskich sił samoobrony.

Ponadto resorty obrony Japonii i Rosji mają przeprowadzić konsultacje w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej. Inne dwustronne konsultacje mają dotyczyć cyberprzestępczości.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi również o zagrożenia związane programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentowali Ławrow i Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślił po rozmowach, że świadczą one o zdecydowanym dążeniu" obu krajów, by rozwiązać kwestię sporu o wyspy Kurylskie i podpisać traktat pokojowy. Nierozwiązana od blisko 70 lat kwestia przynależności wysp sprawia, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. 

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Japonia

,

współpraca

,

obronność

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 4. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 5. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 6. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 7. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook