Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Japonia i Rosja wzmacniają współpracę wojskową

02.11.2013

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Strony zgodziły się na zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa na morzu i walki z terroryzmem i piractwem, w szczególności - silniejszej współpracy między jednostkami obu krajów w Zatoce Adeńskiej. "Uważamy to za jeden z podstawowych instrumentów wzmocnienia zaufania między naszymi krajami i siłami zbrojnymi" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Oba kraje mają zamiar przeprowadzić pierwsze wspólne manewry dotyczące przeciwdziałania piractwu i terroryzmowi. Do tej pory floty obu państw wspólnie ćwiczyły tylko udział w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych. Zgodzono się również na regularne wzajemne wysyłanie obserwatorów na manewry armii rosyjskiej i japońskich sił samoobrony.

Ponadto resorty obrony Japonii i Rosji mają przeprowadzić konsultacje w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej. Inne dwustronne konsultacje mają dotyczyć cyberprzestępczości.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi również o zagrożenia związane programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentowali Ławrow i Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślił po rozmowach, że świadczą one o zdecydowanym dążeniu" obu krajów, by rozwiązać kwestię sporu o wyspy Kurylskie i podpisać traktat pokojowy. Nierozwiązana od blisko 70 lat kwestia przynależności wysp sprawia, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. 

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Japonia

,

współpraca

,

obronność

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 2. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 3. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 4. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 5. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 6. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 7. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 8. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook