Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Japonia i Rosja wzmacniają współpracę wojskową

02.11.2013

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Strony zgodziły się na zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa na morzu i walki z terroryzmem i piractwem, w szczególności - silniejszej współpracy między jednostkami obu krajów w Zatoce Adeńskiej. "Uważamy to za jeden z podstawowych instrumentów wzmocnienia zaufania między naszymi krajami i siłami zbrojnymi" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Oba kraje mają zamiar przeprowadzić pierwsze wspólne manewry dotyczące przeciwdziałania piractwu i terroryzmowi. Do tej pory floty obu państw wspólnie ćwiczyły tylko udział w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych. Zgodzono się również na regularne wzajemne wysyłanie obserwatorów na manewry armii rosyjskiej i japońskich sił samoobrony.

Ponadto resorty obrony Japonii i Rosji mają przeprowadzić konsultacje w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej. Inne dwustronne konsultacje mają dotyczyć cyberprzestępczości.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi również o zagrożenia związane programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentowali Ławrow i Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślił po rozmowach, że świadczą one o zdecydowanym dążeniu" obu krajów, by rozwiązać kwestię sporu o wyspy Kurylskie i podpisać traktat pokojowy. Nierozwiązana od blisko 70 lat kwestia przynależności wysp sprawia, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. 

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Japonia

,

współpraca

,

obronność

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook