Jedynie prawda jest ciekawa


Japonia i Rosja wzmacniają współpracę wojskową

02.11.2013

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Strony zgodziły się na zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa na morzu i walki z terroryzmem i piractwem, w szczególności - silniejszej współpracy między jednostkami obu krajów w Zatoce Adeńskiej. "Uważamy to za jeden z podstawowych instrumentów wzmocnienia zaufania między naszymi krajami i siłami zbrojnymi" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Oba kraje mają zamiar przeprowadzić pierwsze wspólne manewry dotyczące przeciwdziałania piractwu i terroryzmowi. Do tej pory floty obu państw wspólnie ćwiczyły tylko udział w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych. Zgodzono się również na regularne wzajemne wysyłanie obserwatorów na manewry armii rosyjskiej i japońskich sił samoobrony.

Ponadto resorty obrony Japonii i Rosji mają przeprowadzić konsultacje w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej. Inne dwustronne konsultacje mają dotyczyć cyberprzestępczości.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi również o zagrożenia związane programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentowali Ławrow i Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślił po rozmowach, że świadczą one o zdecydowanym dążeniu" obu krajów, by rozwiązać kwestię sporu o wyspy Kurylskie i podpisać traktat pokojowy. Nierozwiązana od blisko 70 lat kwestia przynależności wysp sprawia, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. 

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 2. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 3. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook