Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Janukowycz oskarża opozycję

19.02.2014

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu. Oświadczył jednak, że wciąż istnieje możliwość dialogu, lecz pod warunkiem, że opozycyjni przywódcy odetną się od radykałów prowokujących rozlew krwi.

Janukowycz: opozycja dokonała próby przewrotu (opis)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu. Oświadczył jednak, że wciąż istnieje możliwość dialogu, lecz pod warunkiem, że opozycyjni przywódcy odetną się od radykałów prowokujących rozlew krwi.

W środę nad ranem administracja prezydencka opublikowała posłanie Janukowycza, w którym zagroził on, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami, "rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej".

Opozycyjni przywódcy "przekroczyli granicę, kiedy zaczęli nawoływać ludzi do użycia broni, co jest rażącym naruszeniem prawa. Ludzie, którzy je łamią, powinni stanąć przed sądem" - powiedział Janukowycz.

"Zapewnienie pokoju w państwie, spokoju obywateli i sprawiedliwości nie jest moim widzimisię, lecz obowiązkiem, który spoczywa na gwarancie konstytucji" - ostrzegł prezydent.

Janukowycz podkreślił, że zawsze był zwolennikiem dialogu i opowiadał się przeciwko stosowaniu siły. Zaznaczył także, że władze poszły na ustępstwa wobec demonstrantów, dwukrotnie ogłaszając amnestię dla uczestników protestów antyrządowych.

Opozycja jednak zażądała dla siebie pełnej władzy w państwie i "nie posiadając na to mandatu od narodu, z naruszeniem konstytucji ci - pozwólcie mi się tak wyrazić - politycy, uciekając się do przemocy, podpaleń i zabójstw, starali się przejąć władzę" - oświadczył.

Szef państwa zaapelował do opozycji o powrót do stołu rozmów. "Tak, nie przywrócimy już życia tym, którzy zginęli. Tak, zapłaciliśmy już wysoką cenę za ambicje tych, którzy rwą się do władzy. Ale żeby ta cena nie była jeszcze wyższa, nawołuję: opamiętajcie się! Trzeba usiąść za stołem i ratować Ukrainę" - powiedział Janukowycz.

Na Ukrainie od wtorku trwają starcia między milicją a przeciwnikami władz. Wybuchły one na wieść, że rządząca, prezydencka Partia Regionów nie zgadza się na wprowadzenie zmian w konstytucji, które ograniczyłyby kompetencje szefa państwa i rozszerzyły uprawnienia parlamentu.

Zmian tych domagała się opozycja, która uważa, że mogłyby one złagodzić głęboki kryzys w państwie oraz zakończyć trwające od listopada protesty.

Według służb medycznych centrum protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie w wyniku zamieszek śmierć poniosło od wtorku co najmniej 20 osób. Kilkaset zostało rannych.

Według danych MSW Ukrainy w ciągu ostatniej doby zginęło 9 milicjantów. Źródła opozycyjne poinformowały o śmierci we wtorek 11 uczestników protestów. Jednak w ciągu ostatniej nocy napłynęły wiadomości o kolejnych zabitych. Liczba rannych - według różnych ocen - waha się od kilkuset do 1000 osób.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Janukowicz

Warto poczytać

 1. cal-st 24.10.2016

  Rozpoczęła się likwidacja obozu w Calais

  Migranci zostaną podzieleni na cztery grupy: dorosłych, samotnych nieletnich, rodziny i niepełnosprawnych lub chorych.

 2. calaisSIkolejka 24.10.2016

  Koniec "dżungli" w Calais

  Francuskie służby rozpoczęły w poniedziałek rano ewakuację obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą" - poinformowały władze prefektury Pas-de-Calais. Przed ośrodkiem rejestracyjnym ustawiły się kilkusetosobowe kolejki. Likwidacja obozu ma trwać tydzień.

 3. mid-16a22015 23.10.2016

  Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

  Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

 4. mid-epa05599425 23.10.2016

  Duda w Budapeszcie: Węgrzy mieli dość prześladowania

  Prezydent przemawiał na placu Lajosa Kossutha z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

 5. mid-epa05596195 23.10.2016

  Ofensywa na Mosul

  Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

 6. mid-16a23056 23.10.2016

  Prezydent na Węgrzech: "Nie pozwolimy odebrać sobie suwerenności"

  "Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej".

 7. mid-epa05597316 23.10.2016

  Papież pozdrowił uczestników narodowej pielgrzymki

  Franciszek pozdrowił kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański. To ostatni dzień pielgrzymki dziękczynnej za wizytę papieża i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook