Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Janukowycz nie mówi nie ws. lotniska im. Bandery

31.10.2011

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że zaakceptuje każdą decyzję radnych Lwowa ws. imienia, jakie ma nosić miejskie lotnisko. Wiele wskazuje na to, że samorządowcy nadadzą mu imię Stephana Bandery, który odpowiada za ludobójstwo na Wołyniu.

Eugeniusz Tuzow-Lubański wskazuje, że nacjonalistyczna partia Swoboda ma bardzo duże szanse na przeforsowanie swojej propozycji dot. uczczenia Bandery. Radni ugrupowania porównują szefa Ukraińskiej Powstańczej Armii z Fryderykiem Chopinem i Charlesem de Gaullem, których imieniem zostały nazwane lotniska w Warszawie i Paryżu.

Wiesław Turzański, były wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, zauważa w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że inicjatywa radnych ze Lwowa ma niestety duże szanse powodzenia. - Obawiam się, że to bardzo prawdopodobne, że lotnisko im. Bandery we Lwowie powstanie. Przecież jedna z ważniejszych ulic Lwowa nosi imię bohaterów UPA. Jeśli będzie determinacja, to bardzo prawdopodobne, że taka nazwa zostanie przyjęta – tłumaczy nasz rozmówca.

Turzański zaznacza, że polska strona nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję. - Wcześniejsze doświadczenia, np. przy szukaniu porozumienia dot. cmentarz Orląt Lwowskich, pokazują, że wspólne inicjatywy polsko-ukraińskie nie są łatwe. Boję się, że stanie na tym, że większym bohaterem jest Stephan Bandera a nie obrońcy Lwowa przed Bolszewikami w 1920 roku – wskazuje ekspert ds. wschodnich. W jego ocenie „decyzja ta wywoła słuszne oburzenie polskiej strony”. - Jednak to niewiele zmieni. Radni Lwowa zapewne dopną swego – wskazuje.

Wraz z odejściem prezydenta Wiktora Juszczenki wiele osób spodziewało się, że pozycja nacjonalistów na Ukrainie spadnie. Jednak na Zachodzie kraju wciąż są oni silni, o czym świadczy także inicjatywa dot. lotniska. Cierpią na tym m.in. polskie interesy, ponieważ nacjonaliści honorują ludzi odpowiedzialnych za mordowanie Polaków w czasie II wojny i tuż po niej. Wiesław Turzański wskazuje jednak, że celem działań nacjonalistów może nie być wcale Polska. - Niewykluczone, że takie inicjatywy mają drugie dno. Być może to jest wymierzone w prezydenta Wiktora Janukowycza, czy przeciwko zakusom rosyjskim na Ukrainę. Nas jednak boli, że to rykoszetem odbija się na stosunkach polsko-ukraińskich – tłumaczy nasz rozmówca.

saż
[Fot. Lotnictwo.net.pl]
Słowa kluczowe:

Ukraina

,

lotniska

,

Bandera

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook