Jedynie prawda jest ciekawa


Janukowycz nie mówi nie ws. lotniska im. Bandery

31.10.2011

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że zaakceptuje każdą decyzję radnych Lwowa ws. imienia, jakie ma nosić miejskie lotnisko. Wiele wskazuje na to, że samorządowcy nadadzą mu imię Stephana Bandery, który odpowiada za ludobójstwo na Wołyniu.

Eugeniusz Tuzow-Lubański wskazuje, że nacjonalistyczna partia Swoboda ma bardzo duże szanse na przeforsowanie swojej propozycji dot. uczczenia Bandery. Radni ugrupowania porównują szefa Ukraińskiej Powstańczej Armii z Fryderykiem Chopinem i Charlesem de Gaullem, których imieniem zostały nazwane lotniska w Warszawie i Paryżu.

Wiesław Turzański, były wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, zauważa w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że inicjatywa radnych ze Lwowa ma niestety duże szanse powodzenia. - Obawiam się, że to bardzo prawdopodobne, że lotnisko im. Bandery we Lwowie powstanie. Przecież jedna z ważniejszych ulic Lwowa nosi imię bohaterów UPA. Jeśli będzie determinacja, to bardzo prawdopodobne, że taka nazwa zostanie przyjęta – tłumaczy nasz rozmówca.

Turzański zaznacza, że polska strona nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję. - Wcześniejsze doświadczenia, np. przy szukaniu porozumienia dot. cmentarz Orląt Lwowskich, pokazują, że wspólne inicjatywy polsko-ukraińskie nie są łatwe. Boję się, że stanie na tym, że większym bohaterem jest Stephan Bandera a nie obrońcy Lwowa przed Bolszewikami w 1920 roku – wskazuje ekspert ds. wschodnich. W jego ocenie „decyzja ta wywoła słuszne oburzenie polskiej strony”. - Jednak to niewiele zmieni. Radni Lwowa zapewne dopną swego – wskazuje.

Wraz z odejściem prezydenta Wiktora Juszczenki wiele osób spodziewało się, że pozycja nacjonalistów na Ukrainie spadnie. Jednak na Zachodzie kraju wciąż są oni silni, o czym świadczy także inicjatywa dot. lotniska. Cierpią na tym m.in. polskie interesy, ponieważ nacjonaliści honorują ludzi odpowiedzialnych za mordowanie Polaków w czasie II wojny i tuż po niej. Wiesław Turzański wskazuje jednak, że celem działań nacjonalistów może nie być wcale Polska. - Niewykluczone, że takie inicjatywy mają drugie dno. Być może to jest wymierzone w prezydenta Wiktora Janukowycza, czy przeciwko zakusom rosyjskim na Ukrainę. Nas jednak boli, że to rykoszetem odbija się na stosunkach polsko-ukraińskich – tłumaczy nasz rozmówca.

saż
[Fot. Lotnictwo.net.pl]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 3. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook