Jedynie prawda jest ciekawa


Janukowycz nie mówi nie ws. lotniska im. Bandery

31.10.2011

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że zaakceptuje każdą decyzję radnych Lwowa ws. imienia, jakie ma nosić miejskie lotnisko. Wiele wskazuje na to, że samorządowcy nadadzą mu imię Stephana Bandery, który odpowiada za ludobójstwo na Wołyniu.

Eugeniusz Tuzow-Lubański wskazuje, że nacjonalistyczna partia Swoboda ma bardzo duże szanse na przeforsowanie swojej propozycji dot. uczczenia Bandery. Radni ugrupowania porównują szefa Ukraińskiej Powstańczej Armii z Fryderykiem Chopinem i Charlesem de Gaullem, których imieniem zostały nazwane lotniska w Warszawie i Paryżu.

Wiesław Turzański, były wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, zauważa w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że inicjatywa radnych ze Lwowa ma niestety duże szanse powodzenia. - Obawiam się, że to bardzo prawdopodobne, że lotnisko im. Bandery we Lwowie powstanie. Przecież jedna z ważniejszych ulic Lwowa nosi imię bohaterów UPA. Jeśli będzie determinacja, to bardzo prawdopodobne, że taka nazwa zostanie przyjęta – tłumaczy nasz rozmówca.

Turzański zaznacza, że polska strona nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję. - Wcześniejsze doświadczenia, np. przy szukaniu porozumienia dot. cmentarz Orląt Lwowskich, pokazują, że wspólne inicjatywy polsko-ukraińskie nie są łatwe. Boję się, że stanie na tym, że większym bohaterem jest Stephan Bandera a nie obrońcy Lwowa przed Bolszewikami w 1920 roku – wskazuje ekspert ds. wschodnich. W jego ocenie „decyzja ta wywoła słuszne oburzenie polskiej strony”. - Jednak to niewiele zmieni. Radni Lwowa zapewne dopną swego – wskazuje.

Wraz z odejściem prezydenta Wiktora Juszczenki wiele osób spodziewało się, że pozycja nacjonalistów na Ukrainie spadnie. Jednak na Zachodzie kraju wciąż są oni silni, o czym świadczy także inicjatywa dot. lotniska. Cierpią na tym m.in. polskie interesy, ponieważ nacjonaliści honorują ludzi odpowiedzialnych za mordowanie Polaków w czasie II wojny i tuż po niej. Wiesław Turzański wskazuje jednak, że celem działań nacjonalistów może nie być wcale Polska. - Niewykluczone, że takie inicjatywy mają drugie dno. Być może to jest wymierzone w prezydenta Wiktora Janukowycza, czy przeciwko zakusom rosyjskim na Ukrainę. Nas jednak boli, że to rykoszetem odbija się na stosunkach polsko-ukraińskich – tłumaczy nasz rozmówca.

saż
[Fot. Lotnictwo.net.pl]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook