Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Janukowycz i jego szajka już wiedzą"

19.10.2011

„To właściwa decyzja” – tak Financial Times Deutschland komentuje odwołanie spotkania polityków Unii Europejskiej z prezydentem Ukrainy o zamrożenie negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem.

„Teraz Janukowycz i jego szajka już wiedzą, że w demokratycznej Europie nie będzie dla nich miejsca do tej pory, aż nie zagwarantują chociażby minimalnego przestrzegania zasad praworządności, a zwłaszcza niezależności władzy sądowniczej” – czytamy w „FTD”.

Gazeta zauważa, że bardzo często UE jest oskarżana o powściągliwość w zajmowaniu stanowiska wobec przypadków braku praworządności w różnych częściach świata. Wczorajsza decyzja ma więc spore znaczenie, ponieważ wizyta została odwołana na 48 godzin przed przybyciem ukraińskiego gościa.

„FTD” ma częściowo rację – Unia rzeczywiście bywa powściągliwa. Warto jednak się zastanowić, dlaczego takie gesty wykonuje się wobec ukraińskiego prezydenta, ale już nie na przykład wobec rządzącego Rosją dwuosobowego tandemu. Sprawa Michaiła Chodorkowskiego też przecież nie jest bez znaczenia.

Financial Times Deutschland/FM

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Facebook