Jedynie prawda jest ciekawa

Janukowycz dogadał się z Putinem?

07.12.2013

Czy Ukraina definitywnie zmienia kurs z prozachodniego na prowschodni? Jak informuje rosyjska rozgłośnia radiowa Janukowycz przypieczętował już wstępienie Ukrainy do Unii Celnej, złożonej z Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

"Echa Moskwy" precyzują, że podczas spotkania Putina z Janukowyczem w Soczi uzgodniono szereg udogodnień gospodarczych dla Ukrainy. Kreml zgodził się na prawie dwukrotne obniżenie cen gazu i obiecał Kijowowi kredyt, którego pierwsza transza wyniesie ok. 5 miliardów dolarów.
 
Umowa integracyjna Ukrainy z Unią Celną ma zostać podpisana do końca 2015 r., czyli w ostatnim roku rządów prezydenta Janukowycza.

Wiktor Janukowycz wybrał Unię Celną - tak tytułuje swój tekst na stronach internetowych rosyjski dziennik "Kommiersant".
 
Doniesienia mediów zdementowły jednak rosyjskie władze: "Prezydenci Władimir Putin i Wiktor Janukowycz nie podpisali w piątek w Soczi żadnych porozumień dotyczących cen rosyjskiego gazu i wstąpienia Ukrainy do Unii Celnej" - powiedział w sobotę dziennikarzom rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimir Pieskow.
 
Pieskow oświadczył, że Putin i Janukowycz spotkali się w Soczi w piątek i dyskutowali o "współpracy energetycznej". Twierdzi też, że prezydenci nie rozmawiali o Unii Celnej.

"Obie strony zbliżyły swe stanowiska w dziedzinie energetycznej, lecz żadne porozumienie nie zostało zawarte" - dodał.
 
W piątek jeden z liderów opozycji ukraińskiej Arsenij Jaceniuk ostrzegł, że jeśli Janukowycz podpisze z Putinem jakieś dokumenty zbliżające Ukrainę do Unii Celnej z udziałem Rosji, Białorusi i Kazachstanu, to protesty się nasilą.

"Niedzielna demonstracja może zakończyć się w tragiczny sposób, jeśli Janukowycz sprzedał Ukrainę. Jeśli to będzie prawda, oznacza katastrofę polityczną i gospodarczą Ukrainy" - powiedział.
 
mc,ppolskieradio.pl,PAP
[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Janukowicz

,

Putin

,

gaz

,

kredyty

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook