Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Paweł II świętym najpóźniej w 2014

09.01.2013

Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym najpóźniej w 2014 r. - powiedział jeden z jego najbliższych współpracowników kardynał Giovanni Battista Re. Nieoficjalnie wiadomo, że prace nad wymaganym do kanonizacji cudem potrwają jeszcze sporo czasu.

"Jest więcej niż jeden cud za wstawiennictwem" polskiego papieża - oświadczył emerytowany prefekt Kongregacji Biskupów. Tak odniósł się do wymagań kanonizacji, zgodnie z którymi konieczne jest uznanie uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Musiałoby do niego dojść już po beatyfikacji, a więc po 1 maja 2011 roku.

"Nie mam wystarczających elementów, by powiedzieć, że kanonizacja odbędzie się w 2013 roku" - zastrzegł kardynał Re na konferencji prasowej. "Ale jeśli to nie będzie w tym roku, to w 2014" - dodał.

Włoski kardynał ujawnił, że rozważano już trzy lub cztery sygnały o możliwych cudach, by ustalić, który - jak stwierdził - jest "najmocniejszy".

Nieoficjalnie źródła kościelne przyznają, że nie ma na razie żadnych wiarygodnych informacji o tym, aby miało dojść do szybkiego zamknięcia procedur kanonizacji. Wynika to z tego, że wybrano drogę całkowitej dyskrecji i skrupulatnej pracy z dala od medialnych spekulacji.

Już w marcu 2012 roku postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder poinformował, że otrzymał kilka sygnałów o możliwych przypadkach uzdrowienia. W związku z tym poprosił o przysłanie dokumentacji.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa nie dotarła jeszcze do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie dokumentacją medyczną zajmować się będą po kolei lekarze, teolodzy i kardynałowie. Po głosowaniach w tych trzech komisjach wniosek o uznanie cudu trafi do papieża Benedykta XVI, do którego należy ostateczna decyzja.


PAP/kop
[fot. wikipedia]
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook