Jedynie prawda jest ciekawa


33 rocznica wyboru Jana Pawła II

15.10.2011

W tym roku rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża po raz pierwszy obchodzona będzie po jego beatyfikacji, na sześć dni przed jego wspomnieniem liturgicznym, którego datę wyznaczył Watykan. 33 rocznica tego wydarzenia przypada w niedzielę

Wybrany w trzecim dniu konklawe 58-letni metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października 1978 roku, ponad dwa tygodnie po śmierci Jana Pawła I. Biskupem Rzymu był on zaledwie przez 33 dni.

W konklawe udział brało 111 kardynałów-elektorów. Już na jego początku doszło do poważnej konfrontacji między frakcjami zwolenników dwóch włoskich kandydatów: arcybiskupa Genui kardynała Giuseppe Siriego i arcybiskupa Florencji kardynała Giovanniego Benellego. Spór następująco podsumował hiszpański kardynał Vincente Trancon: "Bóg poróżnił Włochów i wykorzystał ludzką złość, żeby utrudnić wybór papieża".

16 października rano arcybiskup Wiednia, kardynał Franz Koenig oficjalnie przedstawił kandydaturę arcybiskupa Krakowa. Znane są słowa, jakie miał wówczas wypowiedzieć w Kaplicy Sykstyńskiej: "Kardynał Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie - wiele zyskałby na tym Kościół". Kardynał Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 głosów.

Biały dym, zwiastujący wybór papieża, pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską około godziny 18. Wkrótce potem nowy papież wyszedł na balkon bazyliki świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów, którym był niemal całkowicie nieznany.

Powiedział wtedy: "Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto najdostojniejsi kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej".

"Bałem się przyjąć ów wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie" - mówił Jan Paweł II. Wyznając: "Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim", poprosił, by go poprawiać, jeśli się pomyli, i właśnie w tym zdaniu popełnił błąd językowy.

Wybór Polaka na Stolicę Piotrową był "psychologicznym trzęsieniem ziemi dla całego wschodu Europy" - powiedział potem kardynał Franz Koenig. Znany włoski watykanista Gian Franco Svidercoschi w książce "Papież, który nie umiera. Dziedzictwo Jana Pawła II" napisał o obawach i słowach krytyki, jakie pojawiły się po wyborze Polaka. Wyrażano je - zauważył - nie tylko w krajach bloku wschodniego, ale także w samych kręgach watykańskich. Jak stwierdził Svidercoschi, biskupi nie kryli swych wątpliwości dotyczących papieża, który "przybywał z innego świata, z innej historii, a zatem miał inną wizję życia kościelnego, zarządzania Kościołem".

Także wśród bardziej postępowych katolików odczuwało się jeszcze większą "nieufność wobec Polaka". Svidercoschi zwrócił uwagę na jawne uprzedzenia wobec Jana Pawła II, postrzeganego jako konserwatysta i tradycjonalista. Wszystko to zaś - zdaniem włoskiego watykanisty polskiego pochodzenia - wynikało z nieznajomości Polski i polskiego Kościoła oraz samego papieża.

Również we włoskich mediach panowało zdumienie czy wręcz zaskoczenie decyzją konklawe. Dziennik "Corriere della Sera" napisał dzień po wyborze, że tylko nieliczni watykaniści w ogóle odnotowali, iż Karol Wojtyła był wymieniany wśród "papabili", a więc faworytów. Włoska gazeta opisała nastrój panujący wśród całkowicie zaskoczonych wiernych, tłumnie zgromadzonych na Placu świętego Piotra wieczorem 16 października: "Wydaje się, że Rzym chce zgotować nowemu papieżowi specjalne przyjęcie, aby mógł się poczuć jak u siebie, żeby wiedział, że znalazł się w mieście, które mu dobrze życzy i nie da mu odczuć oddalenia od jego ojczyzny, jego ludu, jego wiernych".

Inauguracja pontyfikatu odbyła się w niedzielę 22 października na Placu Świętego Piotra. W czasie mszy inauguracyjnej w chwili uroczystego homagium kardynałów doszło do symbolicznego wydarzenia: polski papież złożył hołd prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

W homilii Jan Paweł II mówił: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się!".

W liście do wiernych ogłoszonym tydzień po swym wyborze papież napisał między innymi: "Wierzcie mi, że udając się do Rzymu na konklawe, najbardziej pragnąłem wrócić do mojej umiłowanej Archidiecezji i do Ojczyzny. Skoro jednak inna była wola Chrystusa Pana, zostaję i podejmuję to nowe posłannictwo, które mi wyznaczył".

Rekordowa jest statystyka trwającego prawie 27 lat pontyfikatu papieża Polaka. Odbył 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów, a w ich trakcie odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 miliona kilometrów, co odpowiada 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Pielgrzymki do najodleglejszych geograficznie, religijnie i światopoglądowo krajów wyznaczyły cały rytm i program pontyfikatu, a także jego najważniejsze wydarzenia, zwłaszcza zaś były impulsem do historycznych gestów papieża, wyrażających wolę dialogu, pojednania i wyciągnięcia ręki. Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził kościół luterański (w 1983 roku), synagogę (w 1986 roku) i meczet (w 2000 roku). W 1986 roku, mimo sprzeciwu i zastrzeżeń niektórych kościelnych dostojników, Jan Paweł II zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego, dokonał także ważnego otwarcia wobec prawosławia.

Polski papież ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie. Kanonizował 478 osób, a beatyfikował 1318.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Po trwającym niespełna sześć lat procesie beatyfikacyjnym został ogłoszony błogosławionym 1 maja tego roku. Na dzień wspomnienia liturgicznego wybrano 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. Będzie on obchodzony w diecezjach w Polsce oraz w Rzymie.

Tego dnia w Wiecznym Mieście odbędzie się procesja od Watykanu do bazyliki świętego Jana na Lateranie, którą poprowadzi kardynał Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki świętego Piotra. Następnie mszę w bazylice laterańskiej odprawi papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini. W liście do wiernych zaapelował on o liczny udział w tych uroczystościach, które odbędą się pod hasłem "Rzym maszeruje wraz z Janem Pawłem II".

Koncert w Licheniu

33. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża uczczą w niedzielę księża marianie, gospodarze sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym (Wielkopolska). Już w sobotę wieczorem
odbędzie się tutaj specjalny koncert pt. "Jan Paweł II In Memoriam".

"W bazylice Matki Bożej Licheńskiej wystąpią Barbara Kaczor (mezzosopran) i Michał Szostak (organy)" - poinformował w sobotę PAP ksiądz Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium.

Oprócz koncertu pielgrzymi mogą zwiedzić w sobotę i niedzielę pokoje, w których mieszkał papież w czasie swojej pielgrzymi do Lichenia w 1999 r.

Jan Paweł II przybył do Lichenia 6 czerwca 1999 r. i przebywał tutaj do 8 czerwca. Ofiarował wówczas Matce Bożej Licheńskiej jako wotum złoty różaniec z pereł i kielich z pateną. Podarował także piuskę i stułę.

Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane tylko w różne rocznice, związane z życiem papieża. W niezmienionym stanie zachowano pokój dzienny, kaplicę i sypialnię. Jedynie pomieszczenie, które pełniło w czasie pielgrzymki rolę jadalni, zostało przerobione na papieską bibliotekę.

Zgromadzono w niej medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek. Można obejrzeć również dary, które papież pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.

Jest też kremowa mitra (papieskie nakrycie głowy), ufundowana Janowi Pawłowi II przez księży marianów z USA. Licheń zawdzięcza ją kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, którego gospodarze sanktuarium, księża marianie, poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątek po papieżu.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Dzień 16 października został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że święto jest hołdem największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Fot. PAP/EPA: Jan Paweł II tuż po wyborze.

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook