Jedynie prawda jest ciekawa


Jak działają polscy europosłowie? Znamy nazwisko najbardziej pracowitego!

14.02.2018
PE07022018
Jak działają polscy europosłowie? Znamy nazwisko najbardziej pracowitego!

W przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak na chwilę obecną oceniani są polscy eurodeputowani? Z pomocą przychodzi serwis mepranking.eu który na bieżąco analizuje aktywność parlamentarzystów.

Portal analizuje działania podejmowane przez europosłów (np. pytania, poprawki, opinie, przemówienia, projekty rezolucji), ich obecność na głosowaniach i posiedzeniach komisji, a następnie wyciąga średnią ważoną i na jej podstawie tworzy ocenę rankingową. 

Listę otwiera europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki. Nic dziwnego, bowiem do ubiegłego tygodnia sprawował on funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, która wymaga na przykład częstych przemówień - Czarnecki miał ich aż 510, podczas gdy średnia w PE wynosi 106,4. Polski europoseł znajduje się na 11 miejscu w ogólnym rankingu deputowanych. A skoro już jesteśmy przy pośle PiS, to warto zauważyć, że jego ostatnia "oponentka" Róża Thun zajęła w tym rankingu 39 pozycję wśród polskich eurodeputowanych (na 51), a w całym Parlamencie Europejskim jest... 634. 

Zaraz za Czarneckim uplasował się europoseł z kujaw, Tadeusz Zwiefka wybrany z list Platformy Obywatelskiej. Z kolei trzecie miejsce przypadło Zdzisławowi Krasnodębskiemu z PiS. Coraz głośniej mówi się, że to właśnie on zastąpi Ryszarda Czarneckiego na fotelu wiceprzewodniczącego PE. W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze Jarosław Wałęsa (PO) i Bogusław Liberadzki (SLD). 

A jak wygląda końcówka listy? Najniżej w rankingu jest Mirosław Piotrowski, europoseł niezależny, wybrany z list PiS, który we wszystkich rodzajach aktywności znajdował się zaledwie w siódmej i ósmej setce europosłów. Druga od końca jest Urszula Krupa, która w PE zastąpiła Janusza Wojciechowskiego z PiS, wybranego w 2016 roku do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Trzeci od końca jest, a raczej był, bo niedawno zrzekł się mandatu, Janusz Korwin-Mikke. Lider partii Wolność słynął w Parlamencie Europejskim z dosadnych przemówień, ale poza tym jego aktywność właściwie nie została odnotowana, co powoduje że zajmuje on 724 miejsce na 751 europosłów. Wśród ostatniej piątki znalazł się jeszcze Czesław Hoc z PiS i Jarosław Kalinowski z PSL. Co ciekawe, ten pierwszy pomimo bardzo niskiej produktywności ma 100% frekwencję na posiedzeniach plenarnych. 

A jak wygląda ogólna czołówka PE? Na pierwszym miejscu - nie mogło być inaczej - znajduje się przewodniczący parlamentu, Włoch Antonio Tajani. Drugi jest przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (należy do niej m.in. PO) Niemiec Manfred Weber, a trzeci przewodniczący grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Włoch Gianni Pittella. Czwarty jest wiceprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do tej frakcji należy m.in. PiS) brytyjczyk Syed Kamall, a piąty to doskonale znany Polakom były premier Belgii Guy Verhofstadt, pełniący funkcję przewodniczącego Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

kh
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook