Jedynie prawda jest ciekawa


Jak działają polscy europosłowie? Znamy nazwisko najbardziej pracowitego!

14.02.2018
PE07022018
Jak działają polscy europosłowie? Znamy nazwisko najbardziej pracowitego!

W przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak na chwilę obecną oceniani są polscy eurodeputowani? Z pomocą przychodzi serwis mepranking.eu który na bieżąco analizuje aktywność parlamentarzystów.

Portal analizuje działania podejmowane przez europosłów (np. pytania, poprawki, opinie, przemówienia, projekty rezolucji), ich obecność na głosowaniach i posiedzeniach komisji, a następnie wyciąga średnią ważoną i na jej podstawie tworzy ocenę rankingową. 

Listę otwiera europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki. Nic dziwnego, bowiem do ubiegłego tygodnia sprawował on funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, która wymaga na przykład częstych przemówień - Czarnecki miał ich aż 510, podczas gdy średnia w PE wynosi 106,4. Polski europoseł znajduje się na 11 miejscu w ogólnym rankingu deputowanych. A skoro już jesteśmy przy pośle PiS, to warto zauważyć, że jego ostatnia "oponentka" Róża Thun zajęła w tym rankingu 39 pozycję wśród polskich eurodeputowanych (na 51), a w całym Parlamencie Europejskim jest... 634. 

Zaraz za Czarneckim uplasował się europoseł z kujaw, Tadeusz Zwiefka wybrany z list Platformy Obywatelskiej. Z kolei trzecie miejsce przypadło Zdzisławowi Krasnodębskiemu z PiS. Coraz głośniej mówi się, że to właśnie on zastąpi Ryszarda Czarneckiego na fotelu wiceprzewodniczącego PE. W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze Jarosław Wałęsa (PO) i Bogusław Liberadzki (SLD). 

A jak wygląda końcówka listy? Najniżej w rankingu jest Mirosław Piotrowski, europoseł niezależny, wybrany z list PiS, który we wszystkich rodzajach aktywności znajdował się zaledwie w siódmej i ósmej setce europosłów. Druga od końca jest Urszula Krupa, która w PE zastąpiła Janusza Wojciechowskiego z PiS, wybranego w 2016 roku do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Trzeci od końca jest, a raczej był, bo niedawno zrzekł się mandatu, Janusz Korwin-Mikke. Lider partii Wolność słynął w Parlamencie Europejskim z dosadnych przemówień, ale poza tym jego aktywność właściwie nie została odnotowana, co powoduje że zajmuje on 724 miejsce na 751 europosłów. Wśród ostatniej piątki znalazł się jeszcze Czesław Hoc z PiS i Jarosław Kalinowski z PSL. Co ciekawe, ten pierwszy pomimo bardzo niskiej produktywności ma 100% frekwencję na posiedzeniach plenarnych. 

A jak wygląda ogólna czołówka PE? Na pierwszym miejscu - nie mogło być inaczej - znajduje się przewodniczący parlamentu, Włoch Antonio Tajani. Drugi jest przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (należy do niej m.in. PO) Niemiec Manfred Weber, a trzeci przewodniczący grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Włoch Gianni Pittella. Czwarty jest wiceprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do tej frakcji należy m.in. PiS) brytyjczyk Syed Kamall, a piąty to doskonale znany Polakom były premier Belgii Guy Verhofstadt, pełniący funkcję przewodniczącego Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

kh
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 3. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 4. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 5. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 6. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 7. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook